שתף קטע נבחר

מפשילים שרוולים: הליטאים נגד הספרדים

נאום שנשא ח"כ גפני במליאה נגד הצטרפות ש"ס להסתדרות הציונית, נתפס כפגיעה אישית ברב עובדיה והפך למלחמה בין המחנות, כולל קרב גרפיטי והשמצות, שרק מתלהטת. ב"יתד נאמן" תקפו במאמר מערכת חסר תקדים, שאושר על ידי הרב אלישיב, ובש"ס מבטיחים: "המילה האחרונה לא נאמרה"

מאמרי שטנה, כתובות נאצה, מלחמות גרפיטי וגם עימות חזיתי בין בכירי הרבנים לאחר שנים של רגיעה: זירת הקרב האשכנזית-ספרדית בציבור החרדי חוזרת לבעור – ובגדול, זאת בעקבות הצטרפות ש"ס להסתדרות הציונית העולמית. בתנועה מתעקשים כי המהלך הוא "טכני-פרוצדוריאלי בלבד", אבל גפרור אחד שהשליך ח"כ משה גפני (יהדות התורה) הצית את האש, ומה שנראה היה כעימות מילולי שגרתי ונקודתי מעל בימת הכנסת נתפס בש"ס כפגיעה אישית ברב עובדיה יוסף והפך למלחמת עולם. כמעט שבוע חלף, ואיש עדיין אינו מצליח להשתלט על הלהבות, שרק מתפשטות.

  

תחילת הסערה - בנאום שנשא גפני במליאה ביום רביעי שעבר, ובו תקף בחריפות את כניסת התנועה החרדית-מזרחית לגוף הציוני שלדבריו נשלט על ידי הרפורמים. "מה יש שם, בהסתדרות הציונית, שבשביל זה צריך לשבת עם שונאי הדת הגדולים ביותר? יש שם ג'ובים!", טען, "מתברר שהג'ובים יותר חשובים מהדבר הכי חשוב ליהדות הדתית, מהדבר הכי חשוב בתורה הקדושה... אני מתבייש היום, כחבר כנסת חרדי".  


גרפיטי נגד ח"כ גפני בשכונות החרדיות בירושלים. באדיבות "חדשות 24"

 

בש"ס לא נשארו חייבים נוכח מה שנראה בעיניהם כמתקפה חסרת תקדים מצד פוליטיקאי על המנהיגות הרוחנית במפלגה, ובראשה הרב עובדיה, שהכשיר בעצמו את ההצטרפות להסתדרות הציונית. תחת הכותרת "תגובה לדברי הבלע" פרסם מנכ"ל התנועה, השר יעקב מרגי, הודעה גינוי חריפה: "עפרא לפומיה (עפר לפיו) של אותו אדם אשר פער את פיו כנגד גדול הדור ומועצת חכמי התורה והצטרף בדבריו הבוטים ובהתנהלותו הפוליטית לתוקפיה של היהדות החרדית".

  

"כבר לימדונו חז"ל שאין אדם עומד על דעת רבו 40 שנה, וצריך אותו משתלח עוד שנים רבות וארוכות כדי לעמוד על דעתם של מרנן ורבנן גדולי התורה", הוסיפה ש"ס בתגובתה הרשמית. במקביל החליטה הסיעה בכנסת להחרים את ח"כ גפני ולנתק כל קשר איתו עד אשר יתנצל בפני הרב יוסף. בראיון לעיתונאי יענקי ביכלר מקו החדשות הטלפוני "הקול החרדי" סיפר מרגי כי "מרן עודכן ורתח מזעם", והזהיר כי גפני עלול לחטוף על דבריו - בדרשה השבועית.

 

העיתון "יתד נאמן", שופרם של גפני ותנועתו "דגל התורה", משמש בדרך כלל במה פובלציסטית-אידיאולוגית לניהול מאבקי הליטאים, אך ביום שאחרי הסערה הוא עדיין דמם. הרחוב החרדי, לעומתו, רגש במיוחד, והעימות הגיע לשטח בדמות מלחמת גרפיטי חסרת תקדים. "גפני רשע", רוסס בשחור-ענק בכיכר השבת, ואיתו כתובות נאצה חריפות במיוחד בריכוזי המגזר בירושלים. התשובה ניתנה בבני ברק: "גפני, חזק ואמץ".

 

"יתד נאמן": "נבלה נעשתה בישראל"

ביום שישי הצטרף גם הביטאון הליטאי לחגיגה ובגדול, עם מאמר מערכת שעיטר את עמוד השער בגיליון סוף השבוע. בחוגי "דגל התורה" טענו כי ההוראה לפרסם את הרשימה, שכותרתה "נבלה נעשתה בישראל" יצאה ישירות מרחוב חנן 10 בירושלים - ביתו של הרב יוסף שלום אלישיב. "בהוראת רבותינו מרנן גדולי ישראל שליט"א, נצטווה 'יתד נאמן' להביע את מחאת היהדות הנאמנה נגד ההחלטה של תנועת ש"ס להצטרף למוסדות ההסתדרות הציונית", נכתב, "ההחלטה חסרת התקדים מבטאת הפניית עורף למוסכמות בסיסיות ויסודיות של היהדות החרדית במאה השנים האחרונות".

  

על פי הכותבים, הכותרת החריפה, שנוסחה על ידי "גדולי ישראל", ממחישה את "גודל הזעזוע מהמעשה המחפיר, שפוגע ביסודי הרעיון התורתי של התבדלות מהממסד הציוני האידיאולוגי שהסיר את עם ישראל מדרך התורה". לטענתם, הדבר נוגד את ההכרעה החרדית ההיסטורית שלא לשתף פעולה עם אלה ש"כל מטרתם הנחלת האידיאות של הציונות והלאומיות שניסו ליצור 'יהדות חדשה' מנותקת לחלוטין מיסודי האמונה וההלכה".

  

במתקפה מרומזת אך נוקבת במיוחד כלפי הרב עובדיה יוסף נכתב: "כאשר החליטו אנשי תנועת 'המזרחי' להשתתף בהסתדרות הציונית ולמרוד בגדולי הדור ההוא (בטענה כי 'יש לנו רבנים משלנו'), הבדילו עצמם ה'מזרחיסטים' מכלל ציבור החרדים לדבר ה' והפכו לתנועת כלאיים פשרנית שתוצאותיה ידועות היטב. עתה, בהחלטתם האחרונה צעדו אנשי ש"ס בדרכה של 'המזרחי', על כך המשתמע מכך".  

 

גם לש"ס ביטאון משלה - "יום ליום", ומי שחושב שהמילה האחרונה נאמרה צפוי להתבדות. בסוף שבוע האחרון התעלמו שם כמעט לחלוטין מהנושא, אך לקראת הגיליון הקרוב כבר עובדים בעיתון על כמה הפתעות. העורך, יצחק קקון, גילה בראיון ל"קול החרדי" כי קיבל הוראה מגבוה להכין סדרת כתבות תחקיר נגד השחקנים הליטאיים בפרשה. "הם הדליקו נר ואנחנו מדורה", הבטיח, "החומרים שייחשפו יביישו את המגזר שלהם וייתן שגפני ישלם בכיסאו על מה שאמר".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
גפני. פתח בעימות
צילום: גיל יוחנן
גרפיטי נגד גפני על חנויות בכיכר השבת
באדיבות חדשות 24
הרב עובדיה. התומכים יצאו להגנה
צילום: גיא אסיאג
הרב אלישיב
מומלצים