שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  רה"מ ושר האוצר נגד הזרים: עניי עירנו קודמים

  נתניהו ושטייניץ הציגו את תוכניתם להפחתה משמעותית במספר העובדים הזרים. שר האוצר: המצב חמור, אנחנו בדקה ה-90. ראש הממשלה הבהיר: נישאר מחויבים מוסרית לילדי העובדים הזרים ולפליטים. ארגוני הסיוע: הממשלה מעגנת בחוק את מדיניות הדלת המסתובבת

  הממשלה אישרה היום (א') את הרפורמה שנועדה להפחית משמעותית את מספרם של העובדים הזרים בישראל. במסיבת עיתונאים בירושלים הבטיח שר האוצר, יובל שטייניץ, כי כבר בשנה הקרובה יופחת מספר העובדים הזרים ב-30 עד 50 אלף. לדבריו, "המצב ממש חמור, אנחנו בדקה ה-90".

   

  ראש הממשלה, בנימין נתניהו, אמר: "הכניסה המאסיבית של עובדים זרים בלתי חוקיים בשנים

  האחרונות מייצרת שורה של בעיות ביטחוניות, סחר בסמים וסחר בבני אדם, אבל בראש ובראשונה הרפורמה שאושרה נועדה לטפל בפריצת שוק העבודה.

   

  "עם העובדים הבלתי חוקיים אנו מתקשים לטפל במחויבות מפורשת שיש לנו - לעודד אוכלוסיות חלשות להיכנס לשוק העבודה, וזו הדרך היחידה להוצאה ממעגל העוני", הוסיף נתניהו. מחויבותנו היא קודם כל לעניי עירנו, איננו יכולים באותו זמן לעודד את האוכלוסייה החרדית והערבית ובאותה עת לאפשר עבודה בלתי חוקית, וזה מה שמתרחש כרגע. זה גם שוחק את השכר".


  נתניהו ושטייניץ. ערבים וחרדים לפני הזרים (צילום: גיל יוחנן)

   

  לפי ההחלטה, ייקבע תיחום גאוגרפי ספציפי שבו יעבוד הזר, וגם תחום עיסוק שהוא מחויב לו. מי שיחרוג מתחום עיסוקו לתקופה של יותר מ-90 יום - יגורש. כמו כן, שר הפנים יקבע "תקרה" למספר המעסיקים שכל עובד זר יוכל להיות מועסק אצלם.

   

  מלבד חקיקה המחמירה בעונשים על מסייעים למסתננים לא חוקיים לארץ, השרים נותנים "שיניים" לגורמי האכיפה. אנשי יחידת רשות ההגירה יוכלו לבקש צו מבית המשפט שיתיר להם כניסה לשטח פרטי על מנת לאתר העסקת עובדים תוך הפרת חוקי העבודה. עוד עוסקת התכנית בצמצום התמריץ להבאת עובדים זרים חדשים שלא לצורך, וכן בהחמרת העונשים על גביית דמי תווך לא חוקיים מצד מי שמביאים עובדים זרים.

   

  ארגוני זכויות אדם: מכשירים עבדות מודרנית

  בהמשך למדיניות הנוקשה - אשר מגובה בתקציבי ענק - למניעת מסתננים מגבול מצרים, ראש הממשלה הדגיש כי "אנו רוצים להבטיח באמצעים דמוקרטיים שנמשיך להיות מדינה עם רוב יהודי ובעלת זכויות לאזרחים לא יהודים, שזה אומר גם למצוא עבודה טובה בשכר סביר". נתניהו ציין כי ההחלטות הללו אינן נוגעות לכל הקשות לסוגיית ילדי העובדים הזרים והפליטים, "בהחלטות הללו אין שום נגיעה לילדי העובדים הזרים ופליטי חרב. נמשיך לעמוד במחויבותנו המוסרית לגבי אוכלוסיות אלו".

   

  שר האוצר יובל שטייניץ אמר במסיבת העיתונאים שהמצב חמור במיוחד, בהתייחס להשוואת מספר העובדים הזרים בישראל לעומת נתוני אירופה.

   

  בתגובה לאישור התוכנית, ארגוני זכויות אדם פרסמו הודעה לפיה "ממשלת ישראל החליטה לעגן בחוק את מדיניות 'הדלת המסתובבת'".

  הארגונים - קו לעובד, מוקד סיוע לעובדים זרים והאגודה לזכויות האזרח - ביקשו להתריע מפני הכשרת "עבדות מודרנית", והטלת הגבלות דרקוניות על מהגרי העבודה ומבקשי המעמד בישראל, באופן אשר סותר את פסיקות בג"ץ מהשנים האחרונות.

   

  לטענתם, זה יקרה בשל שלילת רישיונות השהייה של מהגרי עבודה, שהובאו על ידי מדינת ישראל אך לא שולבו על ידה בעבודה; הגבלות על הסדרת מעמדם בישראל של בני משפחה של אזרחים ותושבים ישראלים, בניגוד לפסיקת בג"ץ; והגבלות נוספות על הסדרת מעמדם של מבקשי מקלט, קורבנות סחר בבני אדם ומחוסרי אזרחות.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  נתניהו ושטייניץ, היום במסיבת העיתונאים
  צילום: גיל יוחנן
  מומלצים