שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  גורמים ברשות: המו"מ - גוויה שלא ניתן להחיותה

  רה"מ הצהיר שהוא ממתין לאבו מאזן, אולם נראה שבצמרת הפלסטינית איבדו תקווה. הדרישה להקפאת ההתנחלויות, "אינה עץ גבוה", אמרו - ועל רקע מסע הדילוגים של השליח מיטשל, טענו: "בהיעדר לחץ אמריקני, דבר לא יקרה בשנים הקרובות"

  השליח המיוחד של נשיא ארה"ב, ג'ורג' מיטשל, עזב את ישראל אחרי מרתון פגישות בירושלים, וגורמים ברשות הפלסטינית אמרו אחר הצהריים (יום א') כי בצמרת הפלסטינית לא מוצאים מכלל אפשרות כי לא יושג הסכם מדיני בתקופת כהונתו של אבו מאזן. מיטשל נועד עם הנשיא הפלסטיני אבו מאזן בירדן.

   

  ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הביע תקווה שהפלסטינים יביעו התעניינות בתהליך השלום, אולם הגורמים ציינו כי בקרב הפלסטינים שוררת אכזבה עמוקה מהיעדר הלחץ האמריקני על ישראל, "מה שהפך את תהליך השלום לגוויה שלא ניתן להחיותה במתכונת המגעים שהתקיימו עד לימים האחרונים".

   

  הגורמים אמרו עוד, כי בפתח התקבלה החלטה אסטרטגית שלא לשנות עמדות בעניין הקפאת ההתנחלויות ומתכונת המשא ומתן. "אנו מזהים שהרחוב מגבה אותנו בעמדתנו שאין לחזור לשולחן המשא ומתן על בסיס התנאים הישראליים, כשפתרון רציני באופק אינו נראה".


  נתניהו והשליח האמריקני. ממתין לפלסטינים (צילום: שגרירות ארה"ב) 

   

  הפלסטינים האשימו עוד כי ישראל, באמצעות התנאים שהציבה, הביאה לקריסת המתווה שהחל להתגבש לאחרונה. הגורמים ציינו כי האמריקנים החלו לבדוק מול הפלסטינים בימים האחרונים אפשרות של הסכם ביניים נוסף.

   

  גורם פלסטיני בכיר אמר ל-ynet כי "חזרה למשא ומתן תתאפשר רק עם מכתב ערבויות אמריקני ברור המדבר על מדינה בגבולות 1967, על ירושלים כבירתה ועל פתרון כל יתר סוגיות הסדר הקבע". לדבריו, הפלסטינים לא מתרגשים מהתבטאויות נתניהו על כך שברשות טיפסו על עץ גבוה. "אין פה עניין של לרדת מהעץ. אנחנו לא חושבים שעץ ההתנחלויות הוא עץ גבוה", אמר.

   

  ברשות ציינו עוד, כי כל זמן שההתנחלויות קיימות,
  המו"מ המדיני לא יהיה רציני. "אם אנו מדברים על שטח מסוים והבנייה נמשכת ומצמצת את אותו השטח אז על איזה רצינות אנחנו מדברים ועל זה שטח ניתן לקיים משא ומתן? אנחנו מקווים שהאמריקנים יבינו שהניסיונות שלהם ללכת בין הטיפות בשנה האחרונה נכשלו ויש כתובת אחת והיא ישראל", אמרו.

   

  הייאוש הפלסטיני נשמע ברור, באומרם כי "אנו מתחילים להבין שבהיעדר לחץ אמריקני מינימאלי, כנראה שהדבר לא יקרה בקרוב ואולי אפילו לא בשנים הקרובות".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  אבו מאזן ומיטשל. אכזבה פלסטינית
  צילום: רויטרס
  מומלצים