שתף קטע נבחר

צילום: AFP

הורי הפעוט שריגש את האיטי: יש לנו סיבה לחיות

חילוצו של רז'י קלוד הקטן מהריסות ביתו סוקר בהרחבה ברחבי העולם. עשרה ימים אחרי האיחוד המרגש עם הוריו, סיפרו בני המשפחה על תקוותם לעתיד למרות ששכלו את בנם הבכור, פליקס, ואיבדו את ביתם, רכושם ומקור פרנסתם

חילוצו של רדז'סון אוסטין קלוד בהאיטי העניק תקווה לאלפי תושבים ומחלצים כאחד. עשרה ימים אחרי שנמצא בין הריסות ביתו חזר הפעוט ביחד עם הוריו לשכונת מגוריהם. בני הזוג הנרגשים סיפרו לעיתון הלונדוני "טיימס" כי בנם נותן להם סיבה לחיות, למרות מצבם העגום.

  

הפעוט שרד באורח נס, בעוד אחיו הבכור, סבתו ושני בני דודיו נמחצו למוות. אחרי שלושה ימים, שבהם היה לכוד מתחת להריסות ביתם, חולץ רז'י הקטן כשהוא סובל מפציעות קלות בלבד ונמסר לידי אמו. התמונות של האיחוד בין האם לבנה ריגשו את האיטי ואת העולם, ועודדו אלפי מתנדבים שלקחו חלק במאמצי החילוץ וההצלה.  


ריגש את העולם. רז'י בידי כבאי ספרדי (צילום ארכיון: AP)

 

עשרה ימים אחרי אותו החילוץ החליטו הוריו של רז'י, רג'ינלד ופלזיר, לקחת את בנם לאתר שבו עמד ביתם - עד לרעש האדמה הקטלני שטלטל את האיטי. המשפחה שבה לרובע קרפור פוליה בבירה פורט-או-פרינס, ושכנים מיהרו לחבק את הפעוט, שסוקר בהרחבה בכלי התקשורת. בעיני רבים בשכונה הוא כבר הפך לגיבור מקומי. 

 

"המצב נראה אז מייאש, אנשים רבים מתו. אבל החילוץ של רז'י החדיר בכולנו תקווה. זה שימח את כולנו", אמרה אשה שפרצה בבכי אחרי שראתה את הפעוט בחיים. גם הוריו של רז'י - שאיבדו את בנם השני, את ביתם, את פרנסתם ואת כל רכושם - חשים כך. "רז'י הוא כל מה שנשאר לנו. רז'י הוא הנחמה שלנו", אמר האב רג'ינלד ל"טיימס".

 

הנס בפורט-או-פרינס

החילוץ של הפעוט אמנם זכה לסיקור ברחבי העולם, אך רק עכשיו דיברו הוריו לראשונה עם כלי התקשורת. האב, שעבד כמנהל בחברה פרטית, היה במשרדו בעת הרעש והצליח לברוח מהבניין. אשתו היתה במסע קניות כדי לרכוש בגדים חדשים לרז'י. אחרי האסון מיהרו בני הזוג לביתם רק כדי לגלות שהוא קרס על יושביו: רז'י הקטן, אחיו פליקס (8), סבתו של רג'ינלד קלוד (76) ושני בני דודיו. ההרס היה כה גדול שהם התקשו להאמין שמישהו שרד.

 

 "נשכבתי על האדמה ובכיתי, ובכיתי ובכיתי, מכיוון שחשבתי ששני ילדינו שאהבתי כל כך - מתו", שחזר האב. "לא יכולתי לעשות דבר, אז התפללתי לאלוהים". רג'ינלד שב לביתו ההרוס מדי בוקר וצעק את שמותיהם של בניו בתקווה שישמע תשובה.  


האיחוד המרגש עם אמא. רז'י ופלזיר (צילום ארכיון: AP)

 

יומיים לאחר הרעש, בעודו חופר בין ההריסות, נחרד רג'ינלד לגלות את גופתו של פליקס. הוא תכנן לקבור אותו באותו הרגע, אך עובר אורח שחלף במקרה במקום סיפר ששמע קול בכי של תינוק. "קראתי בשמו של רז'י שוב ושוב - ופתאום הוא ענה". האב הנסער פנה לצוות חילוץ ספרדי שעבד בקרבת מקום ושכנע אותם לעזור לו. בתוך שעתיים בלבד הצליחו המחלצים הספרדים למצוא את הפעוט בחיים.

 

"הוא בכה, אמר 'אבא, אמא' והושיט את ידיו", שחזר רג'ינלד. "כל מה שיכולתי לומר זה 'תודה, אלוהים, ושוב תודה. החזרת לי את בני". רז'י הקטן לא

מפסיק לחייך מאז האסון, שבעקבותיו הוא סבל משריטות קלות בלבד. הוא לובש בגדים חדשים שאמו קנתה לו. "לראות אותו מחייך פשוט משמח אותי", הוסיף.

 

עם זאת, מצבה של המשפחה לוט בערפל. בני הזוג נותרו ללא כסף, בית או רכוש. רג'ינלד קלוד איבד את עבודתו, מאחר שמשרדו קרס. הם אפילו לא יכולים להעניק לבנם המנוח, פליקס, לוויה פרטית בשל מחסור בכסף. הם מתגוררים כעת בבית חברים וחולקים חדר עם שמונה אנשים נוספים. אולם רג'ינלד ופלזיר נותרו אופטימים, משום שזכו בבנם מחדש. "רז'י נותן לנו סיבה לחיות", סיכמה האם.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רז'י אחרי החילוץ
צילום: AP
מדינה הרוסה
צילום: AFP
מומלצים