שתף קטע נבחר

ועדה בראשות מנכ"ל האוצר תבחן הטבות המס

במשרד האוצר ובמשרד התמ"ת, אשר מינו את הוועדה, מצביעים על צורך אמיתי בדיון מקצועי שיקיף את מכלול השפעות הטבות המס והמענקים במסגרת חוק עידוד השקעות הון

שר האוצר, יובל שטייניץ, ושר התמ"ת, בנימין בן אליעזר מינו היום (ג') ועדה לבחינת מדיניות הטבות המס והמענקים במסגרת חוק עידוד השקעות הון. תפקיד הוועדה יהיה לבחון את מבנה התמריצים הקיים כיום בחוק, ולהציע שינויים בתמריצים הקיימים.

 

בכתב המינוי של הוועדה נכתב, כי היא תבחן את הנושא על מנת לייעל את המשאבים התקציביים הקיימים להשגת צמיחה במגזר העסקי, התעשייתי ובפריפריה. תקציב עידוד השקעות הון עומד ב-2010 על 450 מיליון שקל. המלצות הוועדה יוגשו לשרים ב-20 במאי 2010 ויוצגו לקבינט החברתי כלכלי ב-15 ביוני.

 

בראש הוועדה יעמוד מנכ"ל משרד האוצר חיים שני וחבריה יהיו מנכ"ל משרד התמ"ת (כמ"מ יו"ר הוועדה), שרון קדמי, מנהל מרכז ההשקעות בתמ"ת, חזי צאייג, סגן הממונה על התקציבים, ערן פולק ומנהל אגף א' ברשות המסים, אופיר כהן.  

 

לדיוני הוועדה יוזמנו, דרך קבע, נציג המועצה הלאומית לכלכלה, נציג המטה לקידום הנגב והגליל במשרד התמ"ת, נציג הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים, נציג מינהל הכנסות המדינה במשרד האוצר ונציגי הלשכה המשפטית במשרד האוצר ובמשרד התמ"ת. 

 

ממשרדי האוצר והתמ"ת נמסר, כי "דו"חות רבים שנכתבו אודות החוק לעידוד השקעות הון והשפעותיו על המשק הישראלי, כמו גם דו"חות מבקר המדינה שהתייחסו למנגנוני הקצאת ההטבות ודו"ח בנק ישראל בנושא, מצביעים על צורך אמיתי בדיון מקצועי שיקיף את מכלול השפעות החוק.

 

"הוועדה תבחן אם חוק עידוד השקעות הון אכן מהווה מכשיר מרכזי בידי הממשלה לשיפור כושר התחרות של המגזר העסקי בישראל כלפי השוק הבינלאומי ולהשגת מטרות מרכזיות נוספות כמו תמיכה בפוטנציאל הזדמנויות התעסוקה בפריפריה. מעבר לכך, ייתכן כי מבנה התמריצים הקיים מסיט משאבים רבים גם למגזרים אשר ספק אם נדרשת תמיכה ממשלתית בפועלם.

 

איך מסייעים לעסקים קטנים

הוועדה תבחן גם את השתלבות הטבות המס במסגרת החוק במדיניות המס הכוללת, השפעת החוק על בסיס המס ושיעורו במשק, ומידת האטרקטיביות שהחוק מייצר בהקשר זה ביחס לתחרות הבינלאומית על תעשיות עתירות הידע. 

 

הוועדה התבקשה להתייחס בהמלצותיה גם להתאמת התמריצים הניתנים מכוח החוק לסוגיות של השבחת הון אנושי בתעשייה המסורתית, שדרוג ואימוץ טכנולוגיות, הגברת אטרקטיביות לתעשיית טכנולוגיה עילית, חיזוק וסיוע לעסקים קטנים ובינוניים בעלי פוטנציאל צמיחה והגברת מיקוד ההטבות בפריפריה לצורך שיפור תשתית התעסוקה וההון האנושי בפריפריה. כמו גם לפישוט, ייעול והגברת השקיפות במנגנוני הקצאת המשאבים מכוח החוק ולמנגנוני הערכה ובקרה אחר אפקטיביות התמריצים על פני זמן.

 

בהכנת הידיעה השתתפו מיקי פלד ותומר אביטל
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים