שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  רה"מ באושוויץ: דרוכים לעמלק שמאיים להשמידנו

  בנימין נתניהו נאם בטקס הזיכרון באתר ההשמדה על אדמת פולין, לא נקב בשמה של איראן, אך הבהיר: "לעולם נזכור את שעשה לנו העמלק הנאצי, ולא נשכח להיות דרוכים לעמלק חדש, שמופיע על במת ההיסטוריה ומאיים שוב להשמיד את היהודים". נשיא פולין: "אירופה ניצחה את הכוונות הללו. אבל נשאלת השאלה האם העולם הצליח לנצח?"

  "באתי מירושלים לומר לכם - לעולם לא נשכח, לא ניתן למכחיש השואה או למחלל הקברים לעוות או למחוק את הזיכרון". כך אמר אחרי הצהריים (יום ד') ראש הממשלה בנימין נתניהו, בטקס הזיכרון המרכזי לשואה במחנה ההשמדה אושוויץ-בירקנאו שבפולין.

   

  במקביל לנאומו של ראש הממשלה, התגלה כי חוללו מצבות של יהודים בבית קברות בשטרסבורג שבצרפת. "זה מחזה מזעזע", אמר ל-ynet חבר הכנסת שלמה מולה שביקר במקום. 

   

  נאום ראש הממשלה באושוויץ

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  "התכנסנו כאן, פולנים ויהודים, בצומת דרכים של טרגדיות. ההיסטוריה הארוכה שלנו יחד - היו בה הישגי תרבות גדולים ורגעי שפל של המין האנושי", אמר נתניהו בפתח דבריו באושוויץ. "אנו זוכרים את מי שקפאו למוות ואם לא קפאו - הומתו בגז ונשרפו במשרפות. אנו זוכרים גם ששליש מחסידי אומות העולם, אלו שסיכנו את חייהם ויותר מכך, סיכנו את חיי ילדיהם ומשפחותיהם, כדי להציל אחרים, הם פולנים".

   

  "לעולם נזכור את שעשה לנו העמלק הנאצי, ולא נשכח להיות דרוכים לעמלק חדש, שמופיע על במת

  ההיסטוריה ומאיים שוב להשמיד את היהודים", אמר ראש הממשלה, "לא נקל ראש ונחשוב כי מדובר באמירות סרק, להרגיע כאילו האיומים והכחשות השואה הן מילים ריקות. לא נשכח ותמיד נזכור לעמוד על המשמר".

   

  "אנו בני העם היהודי הפנמנו היטב לאחר שאיבדנו שליש מבני עמנו, למדנו כי הערובה היחידה לעמנו היא מדינה חזקה וצה"ל. למדנו כי עלינו להתריע על הסכנה בשער האומות ועלינו להיות ערוכים להגן על עצמנו", אמר נתניהו והבטיח: "מכאן, אני מתחייב כי לעולם לא ניתן ליד הרשע לגדוע את חיינו, לעולם לא עוד!"

   

  נתניהו הציג בפני באי הטקס את אחד הניצולים שהגיע מישראל, מיכאל גולדמן, שקם על רגליו וזכה לתשואות מהקהל. הוא סיפר על 80 המלקות שספג במחנה: "איש לא האמין שהנער הזה יחיה, אבל הוא שרד. עם הניצחון על הנאצים, עלה הנער לארץ ישראל ו-15 שנה לאחר מכן היה השוטר העברי ששמר על אדולף אייכמן, שמדינת היהודים שפטה, ועשתה צדק היסטורי עם קורבנותיו. הוא עומד כאן היום, עד לשואה ועד לתקומה". 


  נתניהו באושוויץ. "תמיד נזכור לעמוד על המשמר" (צילום: רויטרס)

   

  "האם העולם יצליח לנצח?"

  נשיא פולין, לך קצ'ינסקי, פנה בפתח נאומו לניצולים שהגיעו לטקס: "זה בשבילכם ובשביל החברים שלכם שנרצחו אז, או שלא הגיעו ליום הזה". הוא מנה את הזוועות שבוצעו במקום מאז יולי 1940, שבהן נפגעו בני עמים רבים באירופה. "את היהודים רצחו רק בגלל שהיו יהודים. אחרים נרצחו בגלל שהיו פולנים או רוסים", אמר קצ'ינסקי.

   

  "אם זה מה שקרה, זה אומר שזה יכול לקראת בעתיד", הזהיר הנשיא הפולני. "אירופה, כפי שניתן להבין, ניצחה את הכוונות הללו. אבל נשאלת השאלה האם העולם הצליח לנצח? אפשר להגיד 'לא', לכן הזיכרון כה חשוב. יש ללמד את האמת האמיתית, אמת שלא כולם יאהבו, אך זו האמת שהייתה. מה שקרה כאן זה לא שרשרת פשעים קרימינליים, אלא משהו שאורגן היטב על ידי מדינה".

   

  ראש ממשלת פולין, דונלד טוסק, אמר בנאומו: "כאן אנו שואלים מדוע העולם שתק? מדוע העולם הרשה את הדבר הזה?". הוא הביע תקווה בדבריו שלעולם אנשים לא יהיו חסרי אונים. "שאף פעם האדם לא יהיה רק מספר. שאף אחד לא יצטרך ללבוש בגד פסים ושאיש לא יעונה עד צאת חייו".

   

  אובמה: ניסו לחסל אתכם - ואתם עדיין עומדים 

  גם הנשיא האמריקני, ברק אובמה, ביקש לשגר מסר למשתתפים בטקס באמצעות איגרת מצולמת. "העבריינים ניסו לחסל את כל העם היהודי, אבל מאז פתיחת שערי מחנה ההשמדה לפני 65 שנה, אתם עדיין עומדים. וכל יום שאתם חיים, כל ילד ונגד שמשפחתכם הביאה לעולם באהבה, כל יום שהשמש זורחת על המדינה היהודית ישראל - זוהי התגובה המכרעת לבורות והשנאה שהיו במקום הזה". אובמה התנצל על כך שלא הגיע להשתתף בטקס וסיפר על ביקורו במחנה בוכנוולד, שדודה של אמו השתתף בשחרורו.

   

  לפני ראש הממשלה נתניהו דיברו ניצולי שואה וגם פולנים שהצילו יהודים בזמן השואה. אחד הניצולים סיפר על מצעד המוות. "הייתי במחנה זה עד הרגע האחרון", הוא סיפר.


  הכניסה לאושוויץ. "את היהודים רצחו רק בגלל שהיו יהודים" (צילום: AP)

   

  לצד נתניהו משתתפת בטקס משלחת חברי הכנסת מישראל שקיימה באתר לפני הצהריים טקס זיכרון. מאוחר יותר תיערך לאור נרות תהלוכה לציון שחרור המחנה, בהשתתפות ניצולי המחנה וכמה ממשחרריו.

   

  במקביל לנאומו של נתניהו, צפויים שרים ואישים נוספים מישראל לשאת דברים במקומות שונים בעולם. שר החוץ, אביגדור ליברמן, ישא נאום בבודפשט בירת הונגריה, סגנו דני איילון בברטיסלבה שבסלובקיה, ושרת התרבות והספורט לימור לבנת, בפריז. 

   

  שורת טקסי הזיכרון החלה כבר אתמול. ראש הממשלה, שביקר במוזיאון להנצחת השואה בוורשה, כתב בספר המבקרים כי "אזרחי ישראל למדו את הלקח" ממה שהתרחש אז על אדמת אירופה.

   

  בזמן שראש הממשלה נאם באושוויץ, חברי כנסת המבקרים בצרפת הופתעו לגלות על אירוע אנטישמי, דווקא ביום הזיכרון הבינלאומי לשואה. חברי הכנסת שלמה מולה (קדימה) ואמנון כהן (ש"ס), אשר השתתפו בטקס לזכר קורבנות השואה בשטרסבורג, קיבלו בתום הטקס הודעה על כך שמצבות יהודיות בבית הקברות המקומי חוללו.


  "מדוע העולם שתק?". ניצול שואה שהשתתף בטקס (צילום: רויטרס)

   

  השניים, שהגיעו לבית הקברות, סיפרו כי הבחינו בעשרות מצבות מנופצות. "זה מחזה מזעזע, כנראה תוצאה של האנטישמיות המתגברת באירופה", אמר חבר הכנסת מולה ל-ynet, "קשה לראות את זה. זה כואב, המשטרה פתחה שם בחקירה".

   

  אלי ויזל: האפיפיור שתק - ועזר לתוקפים

  הסופר זוכה פרס נובל, ניצול השואה אלי ויזל, ניצל היום את נאומו בפני הפרלמנט האיטלקי כדי למתוח

  ביקורת על "שתיקתו" של האפיפיור פיוס ה-12 בתקופת השואה. "ברמות הנמוכות ביותר של הפוליטיקה וברמות הגבוהות ביותר של הרוחניות, שתיקה אף פעם לא מסייעת לקורבנות. שתיקה תמיד עוזרת לתוקפים", אמר ויזל בנאומו בפרלמנט, בו נכח גם ראש הממשלה סילביו ברלוסקוני.

   

  גורם בפמלייתו של ויזל הבהיר בשיחה עם סוכנות הידיעות "רויטרס" כי דבריו של ויזל על "הרמות הגבוהות של הקדושה" התייחסו ישירות לאפיפיור שעמד בראש הכנסייה הקתולית בין 1939 ל-1958. ויזל חזר על קריאתו לעצור את נשיא איראן, מחמוד אחמדינג'אד. "מקומו של הנשיא האיראני הוא בבית המשפט הבינלאומי לצדק, שם עליו לעמוד למשפט בגין קריאתו לביצוע פשעים נגד האנושות", אמר ויזל.

   

  בהכנת הידיעה השתתפו אטילה שומפלבי ויצחק בן-חורין
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  נתניהו לצד נשיא פולין בטקס
  צילום: רויטרס
  רה"מ ורעייתו במוזיאון בוורשה
  צילום: אבי אוחיון , לע"מ
  מומלצים