שתף קטע נבחר

"חוטף אילן סעדון ואבי סספורטס חוסל בדובאי"

בהודעה רשמית שפרסם הארגון בדמשק, נאמר כי ישראל התנקשה בבכיר בזרוע הצבאית של חמאס, מחמוד אל-מבחוח, ששימש נציג חמאס בדובאי. אל-מבחוח נחשב לאחד ממייסדי הזרוע הצבאית ומי שהיה אחראי לחטיפת שני חיילי צה"ל באינתיפאדה הראשונה

נסגר החשבון עם חוטפם של החיילים אבי סספורטס ואילן סעדון. תנועת חמאס מאשימה את ישראל בחיסולו של מוחמד עבד אל-ראוף אל-מבחוח, אחד ממפקדי הארגון, ב-20 בינואר, יום לאחר שהגיע לדובאי. אל-מבחוח עמד מאחורי חטיפתם ורציחתם של החיילים אבי סספורטס ואילן סעדון באינתיפאדה הראשונה. ישראל טרם הגיבה על הדיווח.

 

גופתו הועברה לפנות בוקר (יום ו') לדמשק, והוא ייקבר במחנה הפליטים ירמוכ. מבלי למסור פרטים על הנסיבות בהן מצא את מותו, הודיעה התנועה כי נסיבות ההתנקשות נחקרות בשיתוף השלטונות של מדינת איחוד האמירויות. חמאס בדמשק פרסמה הבוקר הודעה רשמית שבה האשימה את ישראל בחיסול. בהודעה לא נמסר כיצד בוצעה ההתנקשות. הזרוע הצבאית של הארגון, "גדודי עז א-דין אל-קסאם" מסרה ש"תגיב על הפשע הציוני במקום ובזמן המתאימים".

 

 

לטענת דוברי חמאס, אל-מבחוח נרצח יום בלבד לאחר שהגיע אל הנסיכות - שם אמור היה לשמש נציג מטעם ארגונו. אל-מבחוח, יליד רצועת עזה ובן 50 במותו, נאלץ לעזוב את רצועת עזה בשנת 1989, בעיצומו של מצוד שניהל אחריו צה"ל, ומאז שימש אחד מראשי חמאס בחו"ל. אמש הגיעה גופתו לדמשק. הזרוע הצבאית של התנועה הודיעה כי פתחה בחקירת החיסול.

 

סגנו של חאלד משעל, מוסא אבו מרזוק, הפנה אצבע מאשימה ברורה למוסד: "אני חושב שסוכני המוסד והאויב הציוני עומדים מאחורי ההתנקשות", אמר אמש. גורם רשמי אחר של חמאס בדמשק, עיזאת אל-רישק, אמר לסוכנות רויטרס כי אל-מבחוח הוא בכיר בזרוע הצבאית של הארגון. גם הוא אמר שההתנקשות בוצעה ב-20 בינואר: "אינני יכול לחשוף את נסיבות האירוע. אנו פועלים יחד עם השלטונות".

 

הנייה: הוא הראשון שתכנן חטיפת חיילים 

תנועת חמאס מיהרה להספיד את אל מבחוח כבר עם היוודע דבר מותו. ביום חמישי שעבר ביקרו ראשי חמאס, ובהם ראש ממשלת חמאס, איסמעיל הנייה, שר הפנים, פתחי חאמד, ואחרים באוהל האבלים של המשפחה במחנה הפליטים ג'בליה בצפון רצועת עזה. הנייה אמר בסוכת האבלים: "משפחת אל-מבחוח היא אחת המשפחות הלוחמות שהקריבה קורבנות מכובדים בהיסטוריה של העם הפלסטיני".

  

הוא ציין באותו ההקשר, כי אל מבחוח היה אחד ממייסדי הזרוע הצבאית של חמאס ו"הראשון שתכנן את פעולת חטיפת החיילים הציונים כדי להחליפם באסירים פלסטינים". בהודעת תנחומים שפרסמה הזרוע הצבאית של חמאס מיד אחרי מותו, נאמר כי אל-מבחוח "היה ממייסדי גדודי השהיד עז א-דין אל-קסאם והוא האחראי על חטיפת שני החיילים אבי סספורטס ואילן סעדון בתחילת האינתיפאדה הראשונה. הוא תכנן מספר רב של פעולות גבורה נגד הכיבוש", לשון ההודעה.

 

הדיווח הזה מגיע בשעה שישראל וחמאס מצויות בעיצומו של משבר במשא ומתן על עסקת שבויים. העיתון הגרמני "דר שפיגל" דיווח השבוע כי ראש הממשלה, בנימין נתניהו, משך בחזרה את ההצעה האחרונה שהגישה ישראל לחמאס במסגרת הדיונים על עסקת שבויים. לפי מקורותיו של העיתון, במצב העניינים שנוצר, המו"מ על העסקה כולה עומד בפני כישלון.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום רפרודוקציה
אבי סספורטס. נחטף
צילום רפרודוקציה
צילום רפרודוקציה
קורבן נוסף. אילן סעדון
צילום רפרודוקציה
מומלצים