שתף קטע נבחר

חיסול מפקד הברחות הנשק, ומסר לחוטפי שליט

הביקור של מחמוד אל-מבחוח בדובאי לא היה כנראה מקרי. משם פעל כחוליית הקשר בין איראן לעזה. בחיסולו יש איתות אזהרה לחוטפיו של גלעד שליט

בעולם לא מתפלאים על כך שחמאס מאשים את המוסד הישראלי בחיסולו של בכיר הזרוע הצבאית, מחמוד אל מבחוח. האיש, שנמצא מת מסיבה לא ברורה בחדר מלון בדובאי לפני תשעה ימים, היה אחד מבכירי המערך המשותף לחמאס ולאירן שארגן ופיקח על הברחות רקטות, נשק, חומרי חבלה ומחבלים פלסטינים מאומנים מאיראן לרצועה.

 

זו גם הסיבה שבגללה הגיע כנראה אל מבחוח ב-19 בינואר לדובאי.

 הנסיכות השוכנת לחוף המפרץ הפרסי משמשת מרכז לחברות קש אזרחיות תמימות כביכול שבאמצעותן מסווים איראן ובעלי בריתה עסקות יבוא וייצוא של נשק, חלפים וחומרים אסטרטגיים עבור מבצעי טרור ותוכנית הגרעין האיראנית.

 

בדובאי נמצאים המשרדים הראשיים וסניפים של חברות ספנות וסחר מכל העולם שאיראן משתמשת בהן כדי לרכוש ולשנע מוצרים צבאיים ואחרים שהסנקציות שהטילה עליה מועצת הביטחון אוסרות עליה לסחור בהן. כזכור, אלוף משנה (מיל.) אלחנן טננבוים הועבר לדובאי אחרי שנחטף על-ידי חיזבאללה באירופה ומשם הוטס לביירות.

 

כל אלה מספקים הסבר יותר מסביר לשאלה מה עשה אל-מבחוח בדובאי. מה שפחות ברור הוא איך הוא מת. חמאס, שחשד מלכתחילה כי אל-מבחוח חוסל, טען כבר ב-20 בחודש הנוכחי כי הוא מת מירייה מראשו. אחר כך, משלא נמצאו סימני ירי על גופתו של אל-מבחוח, טען הארגון שהאיש מת מהתקף לב. אחר כך אמרו אנשי הארגון לעיתונאים ערבים שהוא מת ממחלת עצמות או ממחלת ניוון שרירים. הגופה הועברה בינתיים לנתיחה שלאחר המוות באחד מבתי החולים בדובאי ושם נקבע שהאיש מת מהרעלה או מחומר כל שהוא שאל-מבחוח בא במגע עמו.

 

המומחים בדובאי לא ידעו לומר בוודאות מתי בא במגע עם החומר או בלע את הרעל. אחיו ידע לספר ל-ynet שלפני שישה חודשים הורעל בביירות ואיבד את ההכרה למשך 36 שעות. ייתכן שמותו בדובאי היה תגובה מאוחרת לאותה הרעלה. אחר כך סיפר האח לסוכנות הידיעות הצרפתית שאחיו חושמל למוות באמצעות מכשיר שהוצמד לראשו. אף זו אפשרות. כל השיטות - הרעלה, מריחת חומר או הצמדת מכשיר חשמלי - פוגעות במרכזי עצבים ראשיים וגורמות לקשיים בנשימה ואף להפסקתה כליל, או לשבץ, אך אינן משאירות עקבות אלימות. שימוש במכשיר חשמלי עשוי להשאיר עקבות חריכה שהפתולוגים בדובאי אולי גילו ואולי חשדו שהם הסיבה למוות.

 

כך או כך, לחמאס זה הספיק כדי לקבוע שאל-מבחוח חוסל על ידי המוסד הישראלי. לראשי החמאס, בעיקר לחאלד משעל, ראש הזרוע המדינית של הארגון, יש סיבות לחשוד. כזכור ניסו סוכני המוסד ב-1997 לחסל את חאלד משעל בירדן באמצעות חומר רעיל כלשהו שנמרח מאחורי אזנו. משעל אושפז חסר הכרה עם תסמינים של דום נשימה בבית חולים בירדן. רק בעקבות לחצו של המלך חוסיין שלחה ישראל לעמאן חומר המנטרל את החומר הרעיל ובכך ניצלו חייו של משעל.

 

יכולות גבוהות מאוד של המוסד 

התסמינים של מוות ממחלת ניוון שרירים, שייחסו לאל-מבחוח, דומים מאוד לתסמינים שבהם לקה חאלד משעל אחרי נסיון ההתנקשות. לישראל הייתה סיבה טובה לסגור חשבון עם אל-מבחוח, שהיה בין מקימי הזרוע הצבאית של חמאס, גדודי עז א-דין אל קסאם, בתקופת האינתיפאדה הראשונה. בעיקר בגלל שתכנן והשתתף בפועל בחטיפתם ורציחתם של שני החיילים אבי סספורטס ואילן סעדון ז"ל.

 

אחרי שנחשפה מעורבותו ניהלו צה"ל והשב"כ מרדף אחריו ואף פוצצו את ביתו שברצועת עזה. מוחמד אל-מבחוח חמק וכשהתהדק המצוד, ברח מהרצועה למצרים ומשם ללוב ולסודאן. בסופו של דבר הגיע לדמשק ושם השתלב במטה המבצעי שתמך מחו"ל בפעילות גדודי עז א-דין אל-קסאם ברצועה. לדברי אנשי חמאס, הוא גם ניסה להוציא לפועל חטיפות נוספות בתקופה האחרונה. לכן, ייתכן שחמאס מניח שלישראל יש אינטרס לחסלו לא רק כדי לשבש את הברחות הנשק והרקטות מאירן לרצועה, אלא גם כדי לשגר איתות אזהרה לפעילי חמאס שחטפו ומחזיקים בגלעד שליט, בראשם מוחמד אל ג'עברי, המפקד הנוכחי של גדודי עז א-דין אל-קסאם ברצועה.

 

אם אכן צודקים אנשי חמאס בטענתם שהמוסד הישראלי אחראי למותו המסתורי של אל-מבחוח הרי שהמבצע מעיד על יכולות גבוהות מאוד של ארגון הביון הישראלי לעקוב אחרי תנועות אנשי חמאס ולהגיע אליהם. אל-מבחוח לא היה בכיר בחמאס כמו שהיה רב המחבלים עימאד מורנייה בחיזבאללה אבל אפשר למצוא קווי דמיון בין מעללי השנים בעבר והתפקידים שמלאו בהווה עד שמצאו את מותם בנסיבות שלא לגמרי פוענחו. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לא במקרה בדובאי. מחמוד אל-מבחוח
מומלצים