שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  ארדואן: ישראל יכולה לאבד ידידה כמו טורקיה

  בראיון לערוץ "יורו ניוז" התייחס ראש הממשלה הטורקי לייחסי ארצו עם ישראל. "יש לנו הסכמים ארוכי טווח, איך הם יכולים להתממש באווירת האי אמון הזו", הוא שאל - והזכיר את השפלת השגריר ואת התבטאויות נתניהו. ארדואן הוסיף כי טורקיה "לא יכולה לעצום עין", כאשר תושבי עזה סובלים

  הכותרות על המשבר בין ישראל לטורקיה שככו לאחרונה, אבל ראש הממשלה הטורקי ממשיך להטיל ספק בעתיד היחסים. "יש לנו הסכמים ארוכי טווח, איך הם יכולים להתממש באווירת האי אמון הזו", אמר רג'פ טאיפ ארדואן, שהאשים את נתניהו במשבר. "ישראל צריכה להביא בחשבון אפשרות לאבד ידידה כמו טורקיה בעתיד".

   

  בראיון שהעניק לערוץ "יורו ניוז", התייחס לאמירתו של ראש הממשלה הישראלי, בנימין נתניהו, שהוא מעדיף את נשיא צרפת, ניקולא סרקוזי, כמתווך בין ישראל לסוריה. "עשינו ככל שיכולתו במשא-ומתן בין ישראל לסוריה. אבל עכשיו אנחנו רואים שנתניהו אומר שהוא 'לא בוטח בארדואן, אבל הוא בוטח בסרקוזי'. האם אתה צריך לתת שם? זה חוסר ניסיון דיפלומטי, מפני שכאשר אתה אומר דבר כזה - איך אני יכול לבטוח בך, אם אתה אומר שאתה לא יכול לבטוח בי? יש הסכם בינינו. איך הסכם כזה יכול להישמר באווירה של חשדנות?"

   

  הוא גם התייחס ל"תקרית ההשפלה" במשרדו של סגן שר החוץ, דני איילון, בכנסת - בו הושב השגריר הטורקי על ספה נמוכה. לדבריו, לאירוע כזה "אין מקום בפוליטיקה הבינלאומית".

   

  לפני שנה בדיוק, אחרי מבצע "עופרת יצוקה" התבטא ראש הממשלה הטורקי בחריפות נגד ישראל, גם הפעם הוא חזר על חלק מדבריו. "כאשר אזרחים חפים

   מפשע נהרגים באכזריות, נפגעים מפצצות זרחת, והתשתיות שלהם נפגעות - הם חיים בכלא באוויר פתוח. אנחנו לא יכולים להשלים עם המצב הזה - עם ההצהרות הבינלאומית על זכויות האדם. אנחנו לא יכולים לעצום את העיניים שלנו כשכל זה קורה".

   

  דברים אחרים, על יחסי ישראל-טורקיה, שמע שר הביטחון אהוד ברק, במהלך ביקורו באנקרה. שר ההגנה הטורקי, וג'די גונול, אמר אז: יש לנו את אותם האינטרסים. לכן, אנו עובדים ביחד, מנסים לפתור בעיות ביחד". השר הטורקי הוסיף כי "אנו נמצאים וחיים באותו אזור, ואף קראתי לו שכונה. אמנם אין גבולות משותפים, אך אנחנו בני ברית אסטרטגיים, כל עוד זה האינטרס שלנו לעשות זאת. מכיוון שאנחנו חיים באותו אזור אנו רוצים לפעול ביחד עם ישראל".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים