שתף קטע נבחר

מנכ"ל מועצת יש"ע החדש: חושב מעבר לנתניהו

נפתלי בנט, ראש לשכתו של נתניהו לשעבר שמונה לנהל את הגוף המרכזי בהנהגת המתנחלים, בכלל לא גר בשטחים. "יש שחיקה של 20 שנה ביחס הציבור ליהודה ושומרון. גם אם מאבק בנתניהו יצליח - אחריו יכול לבוא מישהו אחר", אמרו מקורבים ששוחחו עמו על כוונותיו, "הוא יודע שדרוש שינוי משמעותי"

נפתלי בנט עבד עד לפני כשנתיים צמוד-צמוד עם בנימין נתניהו, בתור ראש לשכתו כיו"ר הליכוד. מהיום הוא ניצב מולו, בחזית מאבק המתנחלים נגד ממשלה שהקפיאה את הבנייה, ועשויה לעשות צעדים נוספים לכיוון הפלסטינים. אבל נראה שמנכ"ל מועצת יש"ע החדש חושב מעבר לראש הממשלה.

 

"גם אם ביש"ע ייאבקו בנתניהו, למשל, ויצליחו לשנות את ההחלטות של הממשלה - אחריו יכול לבוא מישהו אחר. לכן צריך לעשות שינוי חשוב ומשמעותי, ובנט מבין זאת היטב", אמרו ל-ynet גורמים המקורבים מאוד למנכ"ל החדש, מחליפו של פנחס ולרשטיין, ששוחחו עמו על כוונותיו. לדבריהם, הוא לא מתכנן לפעול להפלת ממשלות, אלא לשינוי יחס הציבור למתנחלים.


מאחז בשטחים. מחפשים שוב את אמון הציבור (צילום ארכיון: AFP)

 

בנט ייכנס לתפקידו רק בעוד כמה שבועות, אולם החל כבר בתהליך החשיבה לקראת התפקיד. לפי שעה, הוא מסרב להתראיין או לדבר על המהלכים שבכוונתו להוביל על מנת לשנות את הדימוי של מועצת יש"ע בציבור הישראלי.

 הגורמים ציינו כי "הוא מבין את האתגר הגדול העומד בפניו. יש שחיקה של עשרים שנה ביחס של הציבור ליהודה ושומרון. זה מעבר לטקטיקה, מעבר למאבק על ישוב מסויים".

 

בנט אינו תושב השטחים, והפנייה איו למלא את התפקיד היא חריגה. עם זאת, היא מסמלת את המשבר העמוק בו מצויה הנהגת הציבור המתגורר ביהודה ושומרון: מצד אחד, לאחר ההתנקות איבדו חלקים נרחבים בציבור את אמונם במועצת יש"ע בגלל המאבק שנכשל, ואילו קבוצות אחרות התנתקו מארגון הגג, והחליטו להקצין ימינה, ולפעול באופן עצמאי. באופן כללי, ניכרת מעבר לקו הירוק יותר ויותר התייחסות אל המתיישבים כנטל. 

 

בנט צפוי להוביל תהליך של חשיבה מעמיקה במטרה לשנות את התמונה. בין הצעדים הראשונים לשינוי תדמית המתנחלים צפוי גם מהלך של הסברה בחו"ל, שמטרתו להשפיע על דעת הקהל בישראל. "הם עשו הרבה דברים נכונים במועצת יש"ע", אמר בנט לגורם המקורב אליו לפני שקיבל על עצמו את התפקיד. "גם סביב ההתנתקות הם פעלו נכון. זה שזה לא הצליח, זה לא אומר שזה לא היה נכון".

 

"כל חטאו היה שלא הסתדר עם שרה נתניהו"

לאחר שנטש את תחום ההיי טק, בנט החליט כי הוא מעוניין לסייע לנתניהו בדרכו חזרה לשלטון. בסופו של דבר, זה קרה אחרי שעזב את הלשכה בטונים צורמים ב-2008. הוא נחשב לאיש אמין ורציני, ולדברי גורמים בליכוד, "כל חטאו היה שלא הסתדר עם שרה נתניהו. הוא איש ישר, אידיאליסט, ובשלב מסוים שקל להתמודד בפריימריז בליכוד".

 

בנט עצמו פרסם אמש הודעה לפיה "אני רואה בתפקיד שליחות חשובה, וזכות גדולה להיות שותף במערכה לחיזוק מפעל ההתיישבות ביהודה ושומרון.

 אני מודה להנהלת מועצת יש"ע על האמון שנתנה בי".

 

המנכ"ל החדש נבחר אמש בישיבת חברי הנהלת מועצת יש"ע לתפקיד ברוב קולות - אך לא פה אחד. יו"ר המועצה, דני דיין, אמר ל-ynet: "בחרנו את המנכ"ל המוכשר ביותר שמצאנו, גם עם יכולת ניהולית וגם עם מנהיגות. האדם המתאים ביותר לנהל את יש"ע למשימות שעומדות בפנינו".

 

האם מועצת יש"ע מנסה לשנות את פניה, אחרי בחירת יו"ר חילוני וכעת מנכ"ל שאינו תושב השטחים? לפי דיין, אין פה קו מנחה, אלא רק שאיפה להתייעל. "אני מייצג את תושבי יש"ע כבר שנתיים וחצי על כל גווניהם. נפתלי נבחר לתפקיד ביצועי של מנכ"ל ואני המלצתי עליו", אמר היו"ר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בנט. מעבר לטקטיקה
באדיבות דובר יש"ע
עזב את הלשכה בגלל שרה נתניהו?
צילום: AFP
מומלצים