שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  עבאס: התנאי למו"מ - הקפאת בנייה ל-3 חודשים

  בראיון ל"גרדיאן" הבריטי הצהיר נשיא הרשות כי יהיה מוכן לחידוש המגעים הישירים עם ישראל, אם תסכים להקפאה מוחלטת של הבנייה בהתנחלויות ל-3 חודשים, ותקבל את גבולות 67' כבסיס לחלופי שטחים. לדבריו, הוא שוקל לקבל את הצעת מיטשל לשיחות עם ישראל בסיוע מתווך

  התנאים להתנעת התהליך המדיני: הנשיא הפלסטיני, אבו מאזן, מפרט לראשונה את תנאיו המפורשים לכניסה למשא ומתן עם ישראל, ואמר כי יהיה מוכן  לחדש את המגעים הישירים, אם תסכים ישראל להקפאה מוחלטת של הבנייה בהתנחלויות למשך שלושה חודשים, ותקבל את גבולות 67' כבסיס לחלופי שטחים. בראיון ל"גרדיאן" הבריטי הזהיר אבו מאזן כי המשך הבנייה הישראלית בהתנחלויות מובילה ל"פתרון של מדינה אחת".

   

  אבו מאזן, המבקר בבריטניה ונפגש בין היתר עם ראש הממשלה גורדון בראון ושר החוץ דיוויד מיליבנד, הצהיר בראיון כי דרישותיו להקפאת הבנייה ולהכרה בגבולות 67' כבסיס לחילופי שטחים אינן "תנאים מוקדמים, אלא דרישות שהופיעו במפת הדרכים. אם הם אינם מוכנים לעשות זאת, משמעות הדבר היא כי הם אינם מוכנים לפתרון מדיני".

   

  לדברי אבו מאזן, הוא עשוי לקבל את הצעתו של השליח המיוחד למזרח התיכון, ג'ורג' מיטשל, לקיים מגעים עקיפים עם ישראל בסיוע מתווך אמריקני. הוא ציין כי בכוונתו להתייעץ בנושא עם מנהיגים ערבים שונים. "אם יהיה תוכן כלשהו בתגובה הישראלית - אם יהיו מוכנים לקבל את המסגרת  לפתרון של שתי מדינות על בסיס גבולות 67' והפסקת הכיבוש, אז תהיה התקדמות", אמר.

   

  לדבריו, המדיניות הישראלית הנוכחית בשטחים, הכוללת החזקת שטחים פלסטינים תחת כיבוש והמשך הבנייה בהתנחלויות, "מובילה לפתרון של מדינה אחת, אליו אנחנו מתנגדים".

   

  בראיון נזכר אבו מאזן במגעים שקיים עם ראש הממשלה לשעבר, אהוד אולמרט, והופסקו בדצמבר 2008 עם יציאת צה"ל למבצע "עופרת יצוקה". לטענתו, הצדדים היו אז במצב מתקדם ביותר, טוב יותר אפילו מזה שהושג במגעים בין יאסר ערפאת ואהוד ברק.

  לדבריו, השיחות כללו הבנות בנוגע לגבולות, למעמד ירושלים ולשיבת הפליטים. עם זאת, הממשלה הנוכחית מסרבת, לדבריו, להמשיך את המגעים מהנקודה בה הופסקו.

   

  אבו מאזן הדגיש כי לא יאפשר חזרה למאבק פלסטיני מזויין, שלדבריו "יהרוס את הטריטוריה שלנו ואת ארצנו". גם חמאס, לדבריו, "אינו נוקט בפעולות התנגדות. כעת הם מדברים על שלום והפסקת אש עם ישראל", אמר.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  אבו מאזן ומיטשל. שוקל הצעתו
  צילום: רויטרס
  היו במגעים מתקדמים. אולמרט
  צילום: דודי ועקנין
  מומלצים