שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  קרן נאמנות תוכל להשקיע באמצעות חברה-אחות

  ועדת הכספים אישרה לקריאה שנייה ושלישית תיקון לחוק, שהתקבל בוועדה ערב הבחירות לכנסת הנוכחית, ואשר ניתק כל קשר בין הקרן לחברת ברוקרז' האחות כדי למנוע ניגודי עניינים

  קרנות נאמנות שעברו מהבנקים לבעלות תאגידים גדולים ברפורמת בכר יוגבלו בביצוע השקעותיהם בבורסה באמצעות חברת ברוקרז' השייכת לתאגיד השולט בקרן. היקף העמלות שהקרן תשלם לחברה כזאת לא יעלה על 20% מסך כל העמלות שהיא תשלם לחברות אחרות על ביצוע כל עסקאותיה.

   

   

  ועדת הכספים אישרה היום (ב') לקריאה שנייה ושלישית תיקון לעניין זה בחוק. התיקון משנה את המצב החוקי הקיים שהתקבל בוועדה ערב הבחירות לכנסת הנוכחית אשר ניתק כל קשר בין הקרן לחברת ברוקרז' האחות כדי למנוע ניגודי עניינים. 

   

  ניתוק המגע עבר בוועדה לאחר סחבת ממושכת. המצב הקיים מעוגן בתקנות של האוצר שהוגשו לאישור הוועדה חודשים רבים קודם לכן אולם הדיון בהן לא התקיים בגלל לחצים שהופעלו על הוועדה ועל האוצר. 

   

  הפרצה שנפתחה היום, אשר מחדשת את ניגודי העניינים, היא אמנם בהיקף מוגבל אבל נעשתה בתיקון החוק הראשי ביוזמה פרטית של ח"כ אמנון כהן מש"ס. 

   

  עם זאת, לאחר התערבות הרשות לניירות ערך נוספה לנוסח הצעת החוק הפרטית הוראה המחייבת את הקרן לבחור את החברה או חברות הברוקרז' עימן תעבוד במכרז, אשר תנאיו יאושרו על ידי הרשות. לא תחול מגבלה על היקף העסקאות עם החברות למעט, כאמור עם החברה האחות עליה חלה מגבלת ה-20%.

   

  תיקון החוק התקבל ברוב של שלושה מול מתנגדת אחת ח"כ שלי יחימוביץ' (העבודה) שטענה כי יש להמשיך במצב הקיים של ניתוק מוחלט בין הקרן לחברה האחות כדי למנוע לחלוטין ניגודי עניינים בין שני הגופים הנשלטים בידי אותם בעלים. 

   

  הפגם בקשר שבין קרן לחברת ברוקרז' קרובה, הוא שהקרן אינה מוגבלת בהיקף ההשקעות באופן שחברת הברוקרז' מרוויחה בין אם מרכישת ניירות ערך ובין אם ממכירתם בבורסה, לאו דווקא כביטוי למדיניות השקעות נכונה שמבטיחה את כספי המשקיעים.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים