שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  בעקבות ההשפלה: שגריר טורקיה רוצה לעזוב

  בעקבות טקס ההשפלה הפומבי שארגן לו סגן שר החוץ דני איילון, ביקש אחמט אוגוז צ'ליקול לעזוב את ישראל. כך עולה ממברק ששלחה שגרירות ישראל באנקרה לירושלים. ייתכן שתתבצע הצלבה בינו לבין השגריר הטורקי ברומא. איילון הביע צער ואמר בתגובה: "זה עניין טורקי פנימי"

  שגריר טורקיה בישראל, אחמט אוגוז צ'ליקול, ביקש לעזוב את ישראל בעקבות הזובור הפומבי שארגן לו סגן שר החוץ, דני איילון. כך עולה ממברק ששלחה שגרירות ישראל באנקרה למשרד החוץ בירושלים. גורם בכיר במשרד החוץ אישר היום (ג') כי צ'ליקול ביקש ממשרד החוץ הטורקי לעזוב את תפקידו, אך במשרד החוץ מעריכים כי עזיבתו נובעת מסיבות אישיות.

   


  החליט לעזוב. צ'ליקול בשיחת הנזיפה עם איילון (צילום: גיל יוחנן)

   

  גורמים ישראליים העריכו כי במשרד החוץ הטורקי מתכננים להעביר את צ'ליקול לכהן כשגריר באחת ממדינות אירופה. כעת ממתינים בירושלים להודעה

  רשמית של טורקיה, כמו גם לשמו של השגריר החדש שיגיע. סגן השר איילון הביע צער על עזיבתו של השגריר הטורקי, אך הוסיף עם זאת שהדבר אינו פוגע ביחסים שבין שתי המדינות. לדבריו, "מדובר בעניין טורקי פנימי".

   

  במברק, שהגיע מאנקרה, דיווח "מקור נאמן" בצמרת משרד החוץ הטורקי על אפשרות העברת השגריר מתפקידו בישראל, לאור מה שהטורקים מגדירים כ"אובדן אמון בינו לבין בר השיח העיקרי" בעבודתו מול משרד החוץ.

   

  עוד נכתב במברק, כי כבר לפני ימים אחדים הועלתה האפשרות שצ'ליקול יועבר לרומא, אלא שלדברי השגריר האפשרות הזו לא נראתה אז סבירה - היות ששגריר טורקיה ברומא נכנס לתפקידו לפני חודשים ספורים, בתום כהונה כיועץ מדיני בלשכת ראש הממשלה הטורקי.

   

  במברק ניתנו פרטים "צבעוניים" על נסיבות אפשרות ההחלפה של צ'ליקול בשגריר הטורקי ברומא. לדברי השגרירות באנקרה, התווספו בשבוע האחרון ידיעות בתקשורת הטורקית, שאומתו על ידי עובדים במשרד החוץ באנקרה, לפיהם "השגריר הטורקי ברומא הסתבך כביכול בחשדות להטרדה מינית והוחזר לשימוע באנקרה". שגריר ישראל באנקרה מעריך על כן, שהאפשרות שצ'ליקול יועבר לרומא עשויה להיראות לפתע סבירה.

   

  בחודש שעבר זומן השגריר הטורקי לשיחת נזיפה במשרד החוץ בירושלים, בעקבות סדרת טלוויזיה חדשה נגד ישראל. העיתונאים שבאו לפגישה במשכן הכנסת, ביקשו מהשניים ללחוץ ידיים, אך סגן השר איילון סירב. "העיקר שיראו שהוא יושב נמוך ואנחנו גבוה ושיש פה רק דגל אחד,

  ואתה רואה שאנחנו לא מחייכים", סינן סגן השר בעברית, כשהשגריר מולו.

   

  בעקבות התקרית ולאחר דרישתו של נשיא טורקיה, עבדוללה גול, נאלץ איילון לפרסם הודעה שבה הבטיח לא לנהוג כך בעתיד. "אני מצר על הדרך שבה הוצגה מחאת ישראל", כתב איילון. מלשכתו נמסר כי "במכתב נאמר כי כל חילוקי הדעות בין המדינות ייפתרו בצורה מכובדת והדדית". כמו כן הבהיר סגן השר כי לא הייתה כוונה להשפיל את השגריר אישית.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: גיל יוחנן
  השגריר הטורקי, אחמט אוגוז צ'ליקול
  צילום: גיל יוחנן
  מומלצים