שתף קטע נבחר

פרס: פיאד - הבן-גוריוניסט הראשון של הפלסטינים

בנאומו בכנס הרצליה, שיבח הנשיא את ר"מ הרשות על מאמציו לכינון מדינה, ותקף את אלו הקוראים למדינה דו-לאומית: "אין מדינה שיכולה להחזיק שני עמים בתוכה". בדבריו קרא "להפוך את צה"ל לאוניברסיטה", שבה "כל מי שמשרת ייצא עם בי.איי"

לא פעם כבר השוו את ראש ממשלת הרשות הפלסטינית, סלאם פיאד, לדוד בן-גוריון הישראלי - בזכות מדיניותו הפרגמטיסטית, שבאה לידי ביטוי בתוכנית להקים מדינה פלסטינית בתוך שנתיים. הערב (יום ג'), מעל במת כנס הרצליה, זכה פיאד להכרה כמעט רשמית בעניין, מצדו של אחד האנשים הקרובים ביותר לבן-גוריון שעדיין נמצאים עמנו - נשיא המדינה שמעון פרס. "פיאד הוא הבן-גוריוניסט הראשון של הפלסטינים", אמר הנשיא, ושיבח את ראש הממשלה הפלסטיני על צעדיו לבניין המדינה הפלסטינית וקידום השלום. פיאד עצמו ינאם בכנס בהמשך הערב, אך לא נכח בקהל בעת דברי פרס.

 

פרס הסביר כי תהליך השלום בערוץ הפלסטני מתנהל בשני תחומים. הראשון הוא מאמץ לחידוש המו"מ המדיני, והשני הוא בניין המדינה הפלסטינית, באישורה של ישראל. הוא הביע תמיכה מלאה בצעדיו של פיאד לבניין מוסדות ה"מדינה שבדרך": "אנו מסכימים שהפלסטינים יבנו כוח מגן משלהם, וישפרו את הכלכלה", אמר. "אנו מסייעים להם, מורידים מחסומים. לראשונה, הם בונים עיר חדשה".

 

עוד הסביר כי "האויב של הפלסטינים זה חמאס, לא ישראל. הם חייבים להילחם בחמאס, שהוא אויב של מצרים, של ירדן ושל הפלסטינים. זה אויב הרסני".


"הבעיה של הערבים היא לא הכיבוש". פרס נואם (צילום: אורי פורת)

 

בדבריו תקף את ההצעות הצוברות פופולריות באחרונה, לפתור את הסכסוך הישראלי פלסטיני באמצעות מדינה דו-לאומית. "אין מדינה אחת שיכולה להחזיק שני עמים בתוכה", קבע, "כי יהיה סכסוך בין עמים, שמזמין טרור, שיעשה החיים בלתי אפשריים. אין ברירה, אלא להסדיר היחסים, כדי שלא הטרור יקבע את גורל בנינו".

 

"הערבים חייבים לתת שוויון לנשים"

פרס חזר ופרש את חזונו, לפיו פיתוח ושגשוג כלכליים הם המפתח לשלום. "אני מאוד מודאג מעתיד המזרח התיכון, אם לא ננקוט בצעדים נכונים", אמר. "האוכלוסייה במזרח-התיכון צמחה פי שלושה ב-30 שנה. המים לא, גם לא האוצרות. רק העוני. אם המזרח התיכון יהיה רעב וממורמר, אי אפשר יהיה להקים איים של יציבות".

 

השיטה ליצור שגשוג ויציבות, לדבריו, היא פיתוח טכנולוגי: "עלינו להתאים עצמנו למציאות הגלובלית. מקור הפרנסה אינו אדמה אלא מדע. זה מחייב שינוי יסודי. הבעיה של הערבים היא לא הכיבוש. אנו נפסיק את הכיבוש, והם חייבים לא להיות מוכתבים על ידי המחר. הם חייבים לתת שוויון לנשים. מי שמונע את זה, מעניש את עמו".

 

הנשיא תקף את אלו בעולם הערבי ש"עדיין טוענים שישראל היא הסכנה הגדולה". לדבריו, "כולם יודעים שאיראן היא הסכנה, האויב של העולם הערבי ושל ישראל. ישראל מוכנה לפנות שטחים - אך איראן רוצה להשתלט".

 

"איראן היא הבעיה הכי קשה לפנינו", הוסיף. "זה האורניום, והמשטר המדכא. הצעירים לא רוצים משטר כזה. עלינו לגייס את כל העולם להיאבק באחמדיניג'אד, שילוב של מאבק מוסרי וסנקציות. במאבק נגד איראן הזנחנו המימד המוסרי. השלטון האיראני הוא שיא השחיתות השלטונית. מי זה אחמדיניג'אד? דיקטטור! צריך להרים הקול המוסרי. איראן היא סכנה לעולם! איראן היא מקור הרע, לא רק לבטחון ישראל, אלא גם לערבים".

 

"אם לא צה"ל, נערים היו ישנים עד 11"

במהלך דבריו חיווה הנשיא בן ה-87 את דעתו על תפקידם של מנהיגים בימינו: "תפקיד המנהיגים זה לראות מה יהיה, לא לשמור על מה שקיים. אני לא יודע למה מתלוננים על מנהיגים. הם לא מעצבים מציאות. המציאות מעצבת אותם. אנו מוכרחים להבין שהיום יש משיכת חבל בין החדש לישן. אין עימות בין ציוויליזציות, אלא בין דורות".

 

"העולם איננו רק גלובלי, אלא אינדיבידואלי", הוסיף. "צריך לתת לנערים ידע. תראו את גוגל, את מיקרוסופט - יצרו משק שגדול מזה של מדינה".

 

"הצורך לתת לילדים ידע", לדברי פרס, הוא צורך שניתן לספקו באמצעות הצבא: "צה"ל הוא בית ספר יוצא מהכלל. זה בית הספר הממלכתי הכי טוב בארץ. צריך להפוך את צה"ל לאוניברסיטה, וכל מי שמשרת ייצא עם בי.איי". הוא הזכיר כי בצה"ל אמורים להתחיל ביוני הקרוב ב"פיילוט" לתוכנית שתאפשר לחיילים לרכוש תואר במהלך השירות הצבאי.

 

פרס הפליג בחשיבותו של הצבא כגורם מחנך: "אם לא היה צה"ל, אז נערים היו ישנים עד 11, מסתובבימ עם אייפון, ויוצאים אחר כך למועדון. צה"ל מעיר אותם בשש. אין סיבה שלא ייצאו מהצבא עם תואר. חייל בגולני עובד עם מחשב, קצינים חיים עם קצה הטכנולוגיה".

 

פרס התייחס לעוד מספר נושאים שעל סדר היום, ובין היתר טען כי נשיא ארצות-הברית, ברק אובמה, הוא "פרו-ישראלי", בדיוק כמו קודמו, ג'ורג' בוש. הוא החמיא לארה"ב ובירך על יחסיה ההדוקים עם ישראל:

"אמרתי למנהיג רוסי: אם הייתי רוסי, לא הייתי מתחרה עם ארה"ב. אין שום סיכוי. אמריקה התברכה. היא כה גדולה שהיא יכולה לעשות שגיאות ועדיין תהיה חזקה. ארה"ב לא תמצא ידיד טוב יותר מאיתנו במזרח-התיכון".

  

הוא הזכיר גם את משלחת ההצלה הישראלית ששבה זה מכבר מהאיטי, ואמר כי "זה עלבון לומר שהלכנו להאיטי בגלל הטלוויזיה. הלכנו להציל חיים".

 

בדבריו שיבץ גם נבואה לעתיד: "אני מתנבא שהעשור הבא יהיה הסנסציוני ביותר בתולדות האדם. מה שהושג עד כה - יחוויר".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פרס נואם. "מודאג מעתיד המזרח התיכון"
צילום: אורי פורת
פיאד. "הבן-גוריוניסט הראשון"
צילום: AP
צילום: רויטרס
"מי זה? דיקטטור!"
צילום: רויטרס
"פרו ישראלי". אובמה
צילום: AP
מומלצים