שתף קטע נבחר

ברקת: "בית יהונתן" ייאטם - וגם 200 בתי ערבים

ראש עיריית ירושלים התחייב בפני פרקליט המדינה, משה לדור, כי העירייה תאטום את הבית בסילוואן. הוא טען, עם זאת, כי הצעד מבטא "אכיפה בררנית ומפלה" - וכתב כי יפעל לביצוע הצווים שהוצאו גם לבתים האחרים באזור

ראש העיר נכנע? יפנה את "בית יהונתן" - ואת הבנייה הלא חוקית של הערבים. אחרי התעלמותו מערכאות משפטיות - ראש העיר ירושלים השיב לפרקליטות המדינה, כי יפעל לביצוע צו האיטום והפינוי של בית המחלוקת במזרח ירושלים, אך במקביל יבצע את הצווים שהוצאו לבנייה הלא-חוקית של הערבים באזור.

 

במכתב ששלח היום (ד') לפרקליט המדינה, משה לדור, מחה ברקת על ה"אכיפה הבררנית

 והמפלה" באזור, וקשר בין גורלו של "בית יהונתן" לגורלם של כ-200 בתי ערבים בשכונה, הנתונים להריסה. "למרות שביצוע צו האיטום על רקע עשרות צווי ההריסה שלא נאכפים מהווה, לדידי, אכיפה בררנית ומפלה, הרי שלאור החלטתך ולאור החלטת ביהמ"ש תפעל העירייה למימוש צו האיטום ב"בית יהונתן" ושאר הצווים העומדים על כנם", כתב ללדור. "העירייה תפעל לאטום את בית יהונתן ולהריסת כל המבנים הבלתי-חוקיים - למעלה מ-200 מבנים שכנגדם תלויים צווי הריסה".

 

בבית, שנבנה ללא היתר ב-2004, מתגוררים מתיישבים יהודים מאז 2007. למרות צווי האטימה שהוצאו למבנה, ממשיכים המתיישבים להתגורר במקום - והמאבק רק הולך ומחריף. בחודש שעבר הגיש יו"ר האופוזיציה בעירייה, מאיר תורג'מן, תלונה במשטרה נגד ברקת, על אי קיום הוראה חוקית ושיבוש הליכי משפט. "ראש העיר מצפצף על החוק ועל בית המשפט", אמר אז ל-ynet. לאחרונה תקף גם היועץ המשפטי של העירייה, עו"ד יוסי חביליו, את פניית העירייה למשטרה בבקשה שלא לאכוף את הצווים. ב-ynet נחשף שהעירייה שכרה את שירותיו של יועץ משפטי חיצוני לצורך מאבקה בנושא.

 

ברקת דחה את טענותיו של לדור בעבר, שלפיהן גורמים פוליטיים התערבו והביאו לאי-אכיפת הצו. "התבוננות בתהליך האכיפה כלפי האוכלוסייה במזרח ירושלים בפריזמה משפטית גרידא, יכול שתביא להתפרצות הר געש, ששום משפטן - מכובד ככל שיהיה - לא יוכל להרגיעה. זוהי גם הסיבה לטעמי שראוי ששיקולים נוספים יובאו בחשבון. התייחסות הרואה בשיקולים אלה 'התערבות פוליטית פסולה' מחטיאה למטרה ותדיר את רגלי נבחרי הציבור מלהביע עמדה בסוגיות שיש בהן לעיתים משום דיני נפשות", כתב.

 

ברקת הכחיש שהוא פועל בניגוד לחוק, והבטיח כי הנחיית לדור תכובד "במלואה וכלשונה".

 מכתבו של ברקת נשלח בעקבות מכתב נזיפה ששיגר אליו לדור בשבוע שעבר, על רקע סירובו לאכוף את צו בית המשפט. "הצטערתי לשמוע כי אפילו במועד זה, טרם דאגה העיר ירושלים שצווי בית המשפט - בכל הערכאות, לרבות ארבע פעמים בבית המשפט העליון - יכובדו ויבוצעו בפרשה זו", כתב לדור בתגובה לתשובת ברקת למכתבו הראשון בנושא.

 

בעמותת "עיר עמים" גינו את החלטתו של ברקת, ואמרו כי הוא מאמץ את מדיניות "תג המחיר" הנהוגה בקרב הקיצוניים שבמתנחלי יש"ע. "אנו מקוווים שברקת לוקח בחשבון את המשמעויות המקומיות והבינלאומיות של מעשה קיצוני זה". 

 

בעירייה דווקא בירכו על ההחלטה. סגן ראש העירייה מטעם סיעת מרצ, פפה אללו, אמר ל-ynet כי "אני שמח שהגיעו למסקנות הנכונות, וחבל שעברנו כל כך הרבה מכשולים בדרך. הגיע הזמן שנתחיל להתעסק ולתת פתרונות מחייה לתושבי מזרח העיר".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יאטום את הבית. ברקת
צילום: גיל יוחנן
בית יהונתן
צילום: עטא עוויסאת
עמדתו התקבלה. חביליו
צילום: חיים צח
מומלצים