שתף קטע נבחר

ליברמן: אם אסד יתגרה בנו הוא יאבד את השלטון

שיא נוסף לאיומים בין ירושלים לדמשק. שר החוץ, אביגדור ליברמן, הוסיף קיסם למדורה כשאמר: "הם חצו קו ואי אפשר לעבור לסדר היום". לדבריו, "צריך להביא את הסורים להבנה שהם צריכים לוותר על הדרישה לרמת הגולן"

ההצהרות התוקפניות בין ישראל לסוריה עולות מדרגה. אחרי השר יוסי פלד, שר הביטחון, שר החוץ הסורי, הנשיא הסורי אסד וראש הממשלה נתניהו - כובש את הבמה שר החוץ, אביגדור ליברמן, שמוסיף קיסם למדורה ומשגר איום ברור לדמשק: "אסד חייב לדעת שאם יתגרה בישראל, הוא יאבד השלטון. אני מקווה שהמסר ייקלט היטב בדמשק".

 

השר ליברמן, שהופיע הבוקר (יום ה') בפני פורום העסקים של אוניברסיטת בר-אילן, התייחס לחילופי האזהרות עם סוריה. "שמענו את הקריאה הנרגשת של ברק לסוריה לשלום, וקיבלנו כעת תשובה מסוריה. מי שחושב שוויתורים טריטוריאליים ינתקו את סוריה מציר הרשע - טועה".

 

ליברמן לא חסך במילים והפנה מסר ישיר לאסד. "לא רק שאתם תפסידו. אתם תפסידו את המלחמה ואתה תפסיד את השלטון, אתה ומשפחתך", הוא אמר. לדברי שר החוץ, "זה הערך היחיד שהוא מבין. הוא חייב לדעת שאם הוא מתגרה זה יגמר לא רק בהפסד".

 

למרות הכל, ליברמן הבהיר כי הוא תומך בהסכם שלום עם סוריה, כל עוד הגולן יישאר בידי ישראל. "אם רוצים נורמליזציה - בסדר. חייבים להביא אותם לאותו מצב כמו שהגיעו ביחס לחלום של סוריה הגדולה. צריך להביא את הסורים להבנה שהם צריכים לוותר על הדרישה לרמת הגולן".

 

הוא הבהיר, כי "אל-מועלם איים באופן ישיר על ישראל. הם חצו קו ואי אפשר לעבור לסדר היום". אתמול שלח שר החוץ הסורי, וליד אל-מועלם, מסר מאיים לישראל: "ישראל יודעת שאם הם יכריזו מלחמה על סוריה, מלחמה שכזאת תגיע גם לעריהם. ישראל זורעת אווירה של מלחמה באזור. פעם הם מאיימים על עזה, פעם על דרום לבנון, אחר כך על איראן ועכשיו על סוריה. מה שאנחנו אומרים להם הוא - תפסיקו לשחק את תפקיד הנבל באזור".

 

בדבריו התייחס ליברמן גם לאיומים מאיראן.

ליברמן אמר: "אסור לפחד לדבר אמת. איראן זה לב הבעיה. נשק גרעיני איראני, זה מרוץ חימוש גרעיני מטורף. אני אפילו לא רוצה לחשוב על מחיר הנפט כשתהיה פצצה איראנית. בנוסף, יש חשש מזליגה של הנשק לגופים קיצוניים. העולם חייב לקבל הכרעות ברורות. אין כבר תירוצים. בעניין הסנקציות, עמדתה של רוסיה מאוד חשובה. היא מגלה אחריות. חייבים לעודד אותם להמשך במדיניות מאוזנת ואחראית".

 

ליברמן גם איים שהפלסטינים עלולים לאבד את השלטון בגדה. "ישראל עשתה מספיק מחוות כלפי הפלסטינים", אמר. "חייבים הדדיות. מהלכים חד צדדיים לא עובדים. חשוב לשמור על אופק מדיני, אך חשוב להבין שזה בעולם שהוא אוטופיה. אני רוצה לומר לאבו מאזן ופיאד: ללא מו"מ ישיר ומיידי, לא רק שלא תהיה לכם מדינה, אלא שגם תפסידו השלטון, כמו שקרה בעזה. אף אחד לא עושה טובה שהוא בא למו"מ".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ליברמן. שהסורים יוותרו על הגולן
צילום: גיל יוחנן
מומלצים