שתף קטע נבחר

האוצר הורה לתקן את המשכורות בחברת החשמל

הממונה על השכר באוצר, אילן לוין, הורה ליישם כבר בפברואר את הפסקת חריגות השכר בחברה. הוועד: "הממונה על השכר מחרחר מלחמות במשק"

הממונה על השכר באוצר, אילן לוין, הורה לראשי חברת החשמל ליישם כבר בפברואר הקרוב את החלטתו להפסקת חריגות השכר בחברה. לווין העביר את הנחייתו במכתב ששלח אתמול (ד') לידי חברת החשמל, זאת לאחר שלפני כשבועיים התריע בפניהם על כוונתו לאכוף את ההחלטה. מדובר ביישום הוראה שניתנה באוגוסט 2006 על ידי קודמו, אלי כהן.

  

 

יצוין שעד היום יושמה רק חלק מההנחיה, בעיקר זו שהתייחסה לבכירים בחברה, כאשר כעת מבקש לוין לאכוף את התקנות עבור שאר עובדי החברה. בשנת 1999 פרסם מבקר המדינה ממצאים קשים בנושא.

 

חסכון של 175 מיליון שקל בשנה 

כיום עובדים בחברת החשמל כ-13 אלף עובדים. תוספות השכר החריגות ניתנו לאורך השנים בגין קידום מהיר או צבירת זכויות לגמלאים. יצוין שביוני 2009 ניסו הצדדים להגיע לפשרה, אולם ועד העובדים, כמו גם הנהלת החברה, התעכבו עם יישום ההחלטה עד להשגת פשרה בנושא. לדברי בכיר באוצר, הצדדים ניהלו מו"מ ליישום ההחלטה, אולם הפערים כונו בזמנו כ"מהותיים ובלתי ניתנים לגישור".

  

עיקרי החלטת הממונה על השכר מתייחסת לשלושה סעיפים. הסעיף הראשון הוא מתן משכורת 14, כאשר על פי החלטתו של לוין ההטבה תינתן לעובדת החל משנת הוותק ה-26 ולעובד החל משנת הוותק ה-31. עד היום ניתנה משכורת 14 לעובדת כבר לאחר 20 שנות וותק, ולעובד לאחר 25 שנות וותק. עוד החליט לוין שהטבה זו תבוטל עבור כל העובדים שנקלטו בחברה לאחר ינואר 2004. על פי הערכות האוצר סעיף זה תקף עבור כשבעת אלפים עובדים, המהלך צפוי לחסוך לקופת האוצר כ-65 מיליון שקל בשנה.  

 

הסעיף השני הוא הפסקה מיידית של קידומם של גמלאי החברה מדי שנתיים, וחזרה למתווה הקודם לפיו הקידום בדרגה יעשה אחת לשלוש שנים. צעד זה תקף עבור כ-2,500 עובדי החברה, והוא צפוי לחסוך כ-25 מיליון שקל בשנה.

  

הסעיף השלישי מתייחס להחזר הוצאות רכב, שיעשה מהיום על פי כללי הדיווח שנהוגים בשירות המדינה. סעיף זה תקף לכל עובדי חברת החשמל והוא צפוי לחסוך כ-84 מיליון שקל בשנה. סך החיסכון השנתי שצפוי להתקבל מיישום הצעדים נאמד ב-175 מיליון שקל בשנה.

  

הוועד יוצא למלחמה 

יישום החלטתו של לוין מסכם שבוע עגום מבחינתה של חברת החשמל: בתחילת השבוע הורידה רשות החשמל את בסיס התעריף לצרכנים פרטיים ולעסקים בשיעור שנע בין 9.6% ל-16.3% בגין מעבר הולך וגדל לשימוש בגז טבעי להפעלת תחנות הכוח במקום מזוט או סולר שיקרים יותר לרכישה. המהלך יקטין את הכנסות חברת החשמל ביותר משני מיליארד שקל, מה שיקשה עליה ליישם את תכנית החירום להגדלת מספר תחנות הכוח כמו גם על שמירה על מצבת כוח האדם ותנאי העבודה שלהם. יצוין ששבוע שעבר הכריזה חברת החשמל על סכסוך עבודה.

  

מוועד עובדי חברת החשמל נמסר בתגובה ש"הממונה על השכר מחרחר מלחמות במשק, פועל באופן חד צדדי, ומפרק את השקט התעשייתי בחברה. אנו מזמינים את אדון לוין לצאת מחדרו המחומם והיבש, ולהצטרף לעובדי החברה בסערת השלגים הצפויה הלילה". לדבריהם, החלטתו של לוין להפעיל את נוהל חריגות השכר באופן חד צדדי ובאמצע המו"מ מוכיחה שוב שפניו ליצירת כותרות אישיות בעיתונים וליצירת זעזועים במשק.

  

"לוין אינו הפקיד הראשון המשתמש בכלי התקשורת ובסמכות השלטונית שניתנה לו כדי לקבל החלטות חד צדדיות נגד ציבור עובדים וגמלאים, וכל זאת בזמן שמתנהל מו"מ מתקדם לפתרון סוגיית חריגות השכר והצמדת הגימלים למדד. החלטתו החד צדדית תפרק את השקט התעשייתי השורר בחברה בחודשים האחרונים, תיצור שיבושים קשים ושוב תגרור את החברה לכאוס מיותר, טיפשי וחסר תועלת. הרווח היחיד מצעדיו ואמירותיו של לווין יהיה כותרות גדולות, סיסמאות נבובות ותמונתו ששוב תגיע לכל בית בישראל". 

 

עוד הוסיפו מהוועד שעובדי חברת החשמל הוכיחו בתקפה האחרונה שפניהם לסיכומים, להתייעלות ולהבראת החברה, ובחודשים האחרונים חלה התקדמות דרמטית בנושאים השונים העומדים על הפרק. "במידה ותתקבל דרישתו של לוין להכריז מלחמה על העובדים, יראה עצמו ארגון העובדים חופשי לנקוט בכל האמצעים הארגוניים העומדים לרשותו כדי לשמור על זכויות הגימלים והעובדים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
תוספות שכר חריגות
צילום: רוני שיצר
מומלצים