שתף קטע נבחר

הסכם האורניום: איראן דורשת לקבוע את המכסה

שר החוץ האיראני נפגש במינכן עם ראש הסוכנות לאנרגיה גרעינית, והציג בפניו את עמדת איראן להסכם העשרת האורניום. "ייתכן שנרצה פחות אורניום, אבל אולי קצת יותר", אמר

שר החוץ האיראני נפגש היום (שבת) עם ראש הסוכנות לאנרגיה אטומית, יוקיה אמנו, ודן עמו בהצעת המעצמות, במסגרתה תשלח טהרן אורניום להעשרה בחו"ל. בתום הפגישה אמר מותקי כי הפגישה הייתה "טובה מאוד", אך לא פירט אם הצדדים הגיעו להבנות כלשהן. אמנו אמר כי "השיחות ממשיכות", והבהיר כי טרם קיבל תשובה רשמית מאיראן.

 

"הייתה לי פגישה טובה מאוד עם ראש סוכנות הגרעין. דנו במגוון רחב של נושאים והחלפנו עמדות בנושא הצעת המעצמות שמונחת על השולחן, אמר מותקי במסיבת עיתונאים, בשולי ועידת הביטחון במינכן. לדבריו, הוא הציג בפני אמנו את עמדת הרפובליקה האיסלאמית, הכוללת דרישה לקבוע בעצמה את מכסת האורניום שישלח להעשרה.


"ייתכן שנרצה פחות אורניום, אבל אולי קצת יותר". מותקי במינכן (צילום: רויטרס)

 

 

"זה מאוד מקובל בעסקים שהקונה מציע לשנות את המכסה, והמוכר מציע רק מחיר. אנחנו קובעים את המכסה על בסיס הצרכים שלנו, ונודיע לצדדים המעורבים על הדרישות שלנו. ייתכן שמדובר במכסה נמוכה יותר מכפי שכבר הציעו, או מעט גבוהה יותר מכפי שנצטרך לצורך הפעלת הכור", אמר מותקי. המכסה המוצעת עומדת על 1,200 ק"ג אורניום מועשר.

 

ראש סוכנות הגרעין אמר לאחר הפגישה כי טרם קיבל מאיראן תשובה רשמית להצעת המעצמות. "השיחות נמשכות אך צריך להאיץ את המגעים", הוסיף. טויטת ההסכם, שגובשה באוקטובר אשתקד, נועדה להסדיר העברה של חלק מהאורניום האיראני המועשר בדרגה נמוכה לחו"ל, בתמורה לקבלת מוטות דלק מועשרים - שישמשו את איראן לצרכי רפואה. 

 

אתמול הביע מותקי אופטימיות ביחס לעובדה שארצו תצליח לגבש הסכם עם המעצמות, אך הבהיר כי איראן דורשת לקבוע את מכסת האורניום שישלח להעשרה. "באופן אישי, אני מאמין שיצרנו קרקע פוריה להסכם מסוג זה בעתיד הקרוב", אמר.

 

דבריו של מותקי עוררו הסתייגות בקרב מעצמות המערב - ובראשן ארצות הברית, שקראה לאיראן

 להבהיר כי היא מוכנה לעצור את התקדמותה לעבר התחמשות גרעינית. שר ההגנה האמריקני, רוברט גייטס, הביע ספק כי הסכם בנושא הגרעין קרוב לחתימה. "אני לא סבור שאנחנו קרובים להסכם. אם האיראנים מוכנים להסכים להצעה המקורית של הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית, אני חושב שנוכל להגיב לכך בחיוב", אמר במהלך ביקור בוושינגטון.

 

מזכירת המדינה האמריקנית, הילרי קלינטון, התייחסה גם היא לנושא הגרעין ואמרה כי "ברור שאיראן וצפון קוריאה גרעיניות מהוות איום אמיתי ואפשרי". בראיון לרשת CNN, שישודר מחר, הסבירה כי איראן עדיין אינה מחזיקה בפצצה גרעינית, אך התנהלותה מלמדת כי בכוונתה להשיג נשק להשמדה המונית. "אנחנו מאמינים שההתנהגות שלהם היא עדות ברורה לכוונתם - גם אם השאלה עד כמה הם קרובים למטרה היא עדיין נושא לויכוח".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רוצים לקבוע את המכסה. מותקי
צילום: AP
נפגש עם האיראנים. אמנו
צילום: AFP
מומלצים