שתף קטע נבחר

לא מקבלים אותי לעבודה - כי אני דתייה

שירתתי בצבא ויצאתי לאזרחות. לא הצלחתי למצוא עבודה מועדפת - כי דרשו שאעבוד גם בשבתות וחגים. גם כשאני מחפשת עבודה רגילה במשמרות בכל תחום שהוא אומרים לי שמעדיפים חילונים. "צדיק באמונתו יחיה"? לא אצלנו

אני בת 22; שירתתי בצבא, כחובתו של כל אזרח  בארץ, ויצאתי לחיים האזרחיים. בתקופתי כבר ביטלו את דמי האבטלה הניתנים לחיילים משוחררים -  ונאלצתי להיתמך על ידי ההורים. חסרת ניסיון ועדיין ללא השכלה - מה עשיתי? כמו כל ילדה טובה חיפשתי עבודה מועדפת - הייתה רק בעיה אחת: אני דתייה.

 

 

למה זו בעיה? המעסיקים רוצים עובדים זמינים 24/7. כך, לי ולרבים כמוני, שומרי שבת, אין מקום בין העובדים בבתי מלון, בתחנות דלק, או בצוותי בידור. אז אחרי אין ספור דלתות נטרקות, בהרבה מקרים גם בלי ניסיון להסתיר את הסיבה האמיתית לסירוב, נאלצתי לוותר על זכותי לעבוד בעבודה שטומנת בחובה את המענק לחיילים משוחררים.

 

אחרי חיפושים רבים - הסכימו לקבל אותי לעבודה כלשהי. מיד לקחתי. לא היה לי אכפת שאני צריכה לבזבז קרוב לארבע שעות ביום ב-4 אוטובוסים רק כדי להגיע לשם ובחזרה.

 

אך הגיע הזמן להתקדם - הייתי צריכה ללמוד לפסיכומטרי ולשם כך אני צריכה עבודה במשמרות - שתתאים לסטודנטים; אני כבר חושבת הלאה - לאוניברסיטה. די אם אומר שאני מחפשת כבר 3 חודשים - כל עבודה שהיא - ומתאכזבת.

 

של מי החרפה?

אני גרה במושב ליד לוד שמרוחק מעט מהמרכז והתחבורה הציבורית דלה, אז החלטתי לנסות את מזלי בנתב"ג הקרוב למקום מגוריי שגם מציע הסעות ומשמרות וכל דבר אליו ייחלתי. מבחינתי, אין סיבה שלא אתקבל, הרי צבא עשיתי, עבר פלילי אין לי, ואני אדם איכותי, יעיל ובעל יכולות. אז זהו שזה לא מספיק. ברגע שנשמע דבר החרפה שאני דתייה ולפיכך לא אוכל לעבוד בשבתות וחגים - הראיון מסתיים. 

 

לא. זה לא רק בראש שלי. איך אני יודעת? כי שאלתי למה זה כל כך משנה שאני דתייה, והתשובה שניתנה לי היא "שיקולים כלכליים". הווה אומר שהמעסיק לו אני זקוקה מחפש 50 עובדים הזמינים בכל ימות השבוע. יעלה לו יותר לגייס יותר אנשים כיוון שהדתיים לא מסוגלים לתת משמרות בחגי ומועדי ישראל (משכורות,ביגוד ומזון). 

 

אני בעד פלורליזם. אינני מעוניינת לכפות על אף אחד לחיות לפי אמודת המידה והמוסר שלי. לראייתי "צדיק באמונתו יחיה". כואב לי בכיס, אבל אני מוותרת על 150% הניתנים למי שעובד בשבתות וחגים ועל היום החופשי באמצע השבוע - כי אסור לי על פי אמונתי לעבוד בשבתות. אבל אני לא יכולה לוותר על תעסוקה ומבקשת - אל תאלצו אותי לוותר על אמונתי.

 

הכותבת, הילה סרור, מעוניינת למצוא עבודה בכל תחום שהוא, עדיף במשמרות, בתפקידי אבטחה, אדמיניסטרציה ותחומים נוספים שאינם מצריכים ניסיון רב קודם. עדיף שהעבודה תהיה באזור רמלה-לוד, או ראשון לציון ורחובות, אך אפשרי גם במרכז - כל עוד אפשר להגיע לעבודה לאחר 8:30 בבוקר. ניתן לפנות אליה בדוא"ל .


פורסם לראשונה 07/02/2010 15:01

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים