שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  אבו מאזן: סמכתי על אובמה, אך הוא שינה עמדה
  בראיון פסימי ל"דר שפיגל", הסביר נשיא הרשות כי הסיבה לכך שהתהליך אינו מתחדש היא ויתורה של ארה"ב על דרישתה להקפאה מוחלטת של הבנייה בהתנחלויות. עוד טען כי כמעט והגיע להסדר עם אולמרט, אך "הוא התפטר לפני קו הסיום"
  "כמובן שאיני מרוצה מכך שהאמריקנים שינו את עמדתם. אבל אני לא אסוג מעמדתי". כך אמר נשיא הרשות הפלסטינית, מחמוד עבאס (אבו מאזן), בראיון ל"דר שפיגל" הגרמני, המתפרסם הבוקר (יום א'). אבו מאזן התלונן על כך שהנשיא ברק אובמה נסוג מתביעתו מישראל להקפאה מוחלטת של הבנייה בהתנחלויות, והסכים להסתפק ב"ריסון" הבנייה בלבד. לדבריו, זו הסיבה היחידה לחוסר נכונותם של הפלסטינים לשוב לשולחן המשא-ומתן.

   

  "בתחילה הייתי אופטימי מאוד לאחר זכייתו של אובמה בבחירות", הוסיף נשיא הרשות. "השליח שלו, ג'ורג' מיטשל, הבטיח לשכנע את הישראלים להפסיק את הבנייה בהתנחלויות לגמרי. הוא הבטיח שרק לאחר מכן יחודשו השיחות. האמריקאים נסוגו לפתע מעמדה זו בספטמבר".

   

  בראיון חזר אבו מאזן והדגיש את שתי דרישות הסף הפלסטיניות לפתיחת מו"מ - הקפאה מוחלטת של ההתנחלויות, כולל מזרח ירושלים, והכרה ישראלית בגבולות 67'. "אלו לא תנאים מוקדמים", התעקש. "אלו התחייבויות במסגרת השלב הראשון של מפת הדרכים. שלא כמו ישראל, אנחנו עמדנו בכל התחייבויותינו: הכרנו בזכותה של ישראל להתקיים, ואנחנו לוחמים בפלגים האלימים. האמריקנים, האירופים ואפילו הישראלים הודו בכך".

   

  "אל תדחפו את הפלסטינים לאובדן תקווה"

  למרות נימת האכזבה הכללית, הסכים אבו מאזן לומר כי הוא עדיין מקווה שאובמה יביא לשינוי במדיניות הישראלית. מראש הממשלה בנימין נתניהו, הוא כבר לא מצפה לרבות: "מה שאמר עד כה, מוביל אותי לתהות אם הוא באמת חפץ בפתרון. הוא לא קיבל באופן מפורש את רעיון שתי המדינות".

   

  לדבריו, גם בנאום בר-אילן לא קיבל נתניהו את עקרון שתי המדינות באופן מלא, משום שהתעקש על ירושלים מאוחדת כבירת ישראל, סירב לדיון בשאלת הפליטים, ובשל התעקשותו שהפלסטינים יכירו בישראל כמדינה יהודית: "הכרנו בישראל בגבולות 67'. איך הם מגדירים את עצמם זה כבר עניין שלהם - אבל הם לא יכולים להכריח אותנו להסכים עם ההגדרה".

   

  אבו מאזן נשאל בראיון מדוע סירב להצעת הסדר הקבע שקיבל מראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט, שכללה מדינה פלסטינית על 90 אחוז מהגדה, חלוקת ירושלים ושיבה של אלפי פליטים לישראל. "לא דחיתי את ההצעה", השיב. "אולמרט התפטר בגלל בעיותיו האישיות. זה היה ממש לפני קו הסיום".

   

  בסיום הראיון מתבקש אבו מאזן להתייחס להחלטתו לא להתמודד בשנית על תפקידו. לדבריו, הסיבה היא שהוא אינו מאמין עוד שיוכל להוביל את עמו לעצמאות: "הדרך לפתרון חסומה. מסיבה זו, איני רואה סיבה להישאר נשיא. אני מזהיר את העולם: אל תדחפו את הפלסטינים לנקודה של אובדן תקווה מוחלט".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  "שלא כמו ישראל, אנחנו עמדנו בכל התחייבויותינו". אבו מאזן, היום ביפאן
  צילום: AFP
  "בתחילה הייתי אופטימי מאוד לאחר זכייתו בבחירות". אובמה
  צילום: AFP
  "לא קיבל באופן מפורש את רעיון שתי המדינות". נתניהו
  צילום: אלי מנדלבאום
  "התפטר בגלל בעיותיו האישיות". אולמרט
  צילום: דודי ועקנין
  מומלצים