שתף קטע נבחר

מחשבך הוא מבצרך: אנטי-וירוס

בסדרת כתבות מיוחדת של ערוץ המחשבים, נלמד אתכם כל מה שאתם צריכים לדעת כדי לאבטח את המחשב שלכם. אנחנו פותחים עם האנטי וירוס: למה זה חשוב, מי צריך את זה ואיפה תמצאו את חמשת תוכנות האנטי וירוס הטובות ביותר - ובחינם?

על אף שכיום הם בין הפחות נפוצים שבסכנות למחשבכם, הווירוסים למינהם (לרבות וירוסי תולעת) הם המפורסמים ביותר, ולכן מככבים, לצד התוכנות המגינות מפניהם, בחלקו הראשון של המדריך שלנו לאבטחת המחשב האישי.

 

למה זה טוב? ומי צריך את זה?

עם הופעתן של תוכנות מחשב, הופיעו גם הווירוסים. וירוסים הם קטעי קוד זדוניים, שמטרתם היא להזיק בצורה זו אחרת למחשב הנגוע בהם. בעוד חלק מהוירוסים ימחקו את המידע על מחשבכם, אחרים מסכנים את פרטיות המידע שלכם. אתם עשויים גם ליפול קורבן לפשע מאורגן, המפעיל מחשבים נגועים בווירוסים כבובות על חוט - להתקפות מבוזרות על אתרים. מחשבים כאלה מכונים "זומבים".

 

וירוסים מתחבאים בדרך כלל בקבצים הניתנים להרצה על מערכת ההפעלה (כמו exe ו-com), אך חלקם נעים כווירוסי תולעת על גבי הרשת, ומנצלים פרצות אבטחה של מערכת ההפעלה, במטרה לפגוע בעוד ועוד מחשבים באמצעות האינטרנט, בלי תלות בפעולות המשתמש - וללא צורך בהפעלת קובץ כלשהו בשביל להידבק.

 

לכו תדעו אם המצגת שקיבלתם מהדודה נגועה בווירוס, או אם התוכנה שהורדתם מאיזשהו אתר מפוקפק מכילה גם הפתעה לא נעימה. ליתר ביטחון, תמיד כדאי שתהיה תוכנת אנטי-וירוס מותקנת על כל מערכות המחשב שלכם.

 

תוכנת אנטיוירוס מאפשרת סריקה של קבצים, ובדרך כלל כוללת גם הגנה בזמן-אמת על המערכת וקבצים המורדים מהאינטרנט. ברוב התוכנות, ניתן לקבוע גם סריקה אוטומטית של המחשב, למען שלוות הנפש שלכם. במקרה והאנטי וירוס מוצא קובץ חשוד, תוכלו לשים אותו ב"הסגר", או למחוק אותו כליל ממחשבכם.

 

בלינוקס זה לא היה קורה

רוב הווירוסים הקיימים בעולם הינם כמובן עבור מערכת ההפעלה הנפוצה ביותר למחשבים אישיים: Windows. מחשבים בעלי מערכת הפעלה מק הינם בסיכון פחות.

 

בעוד עבור מחשבים עם מערכת ההפעלה לינוקס כמעט ולא קיימים וירוסים שאינם מיועדים לשרתים או מערכת גדולות, ולכן מעטים הם הווירוסים הפוגעים במחשבים פרטיים המריצים מערכת זו, שמטבעה מאובטחת למדי.

 

כיום בשוק קיים מבחר רב של תוכנות אנטי-וירוס, שרובן בתשלום. החברות המוכרות את תוכנות האנטי-וירוס בתשלום הן בעלות מעבדות מחקר גדולות, ומשקיעות משאבים רבים בחקר וירוסים חדשים. 

 

חלקן מציעות גם גירסה מצומצמת וחינמית למוצריהן, בעוד את החוסרים בתוכנה החינמית מול הגרסאות בתשלום, אפשר להשלים עם תוכנות חינם אחרות - עליהן נפרט במדריכים הבאים.

 

בחרנו עבורכם את חמשת פתרונות האנטי וירוס הטובים ביותר שתוכלו להוריד בחינם מהאינטרנט, ולהתקין על מחשבכם.

 

Microsoft Security Essentials

בעוד מנכ"ל חברת קספרסקי טוען שתוכנת אבטחה מבית מיקרוסופט היא כמו "מזון תינוקות מתוצרת מלבורו", כאן מציעה יצרנית מערכת ההפעלה חבילת אבטחה משלימה לתכונות הכלולות כבר במערכת, כמו חומת האש המובנית של Windows.

 

את חבילת ההגנה של מיקרוסופט, הכוללת אנטי-וירוס ותוכנת הגנה נגד נוזקות (malware), יכול להוריד כאן כל מי שברשותו מערכת הפעלה מקורית של החברה. בנוסף, באתר התוכנה תמצאו הדרכות וידאו על איך להתקין את המערכת, איך לסרוק את המחשב ומה יש לעשות כשהמערכת מגלה וירוס במחשבכם.

 

avast!

אנטי-וירוס זה, המפותח על ידי חברה צ'כית, מציע גרסת חינם פשוטה עבור משתמשים ביתיים לצד גירסה בתשלום הכוללת תכונות נוספות, כמו מסנן דואר זבל וחומת אש. אפשרות נוחה במיוחד של אנטי-וירוס זה הוא מצב גיימינג, או מצב שקט, בו התוכנה מזהה שאתם מריצים אפליקציה במסך מלא ומפסיקה להציג לכם הודעות של האנטי-וירוס.

 

ניתן להוריד את התוכנה עבור כל מערכות ההפעלה הנתמכות של מיקרוסופט באתר החברה

 

Avira AntiVir Personal

תוכנת אנטי-וירוס זו מציעה בגרסת החינם שלה למשתמש הביתי בנוסף להגנה מפני וירוסים גם הגנה מנוזקות ואתרי דיוג (פישינג). למרבה ההפתעה, לאנטי-וירוס זה קיימת גם גרסה עבור מחשבי סולאריס ולינוקס, דבר העשוי להיות שימושי אם אתם מריצים לינוקס במקביל לחלונות, וחושדים שמא מחיצת ה-Windows נגועה בווירוס כלשהו.

 

אנטי-וירוס זה גם מאפשר הצגה של חלון התוכנה באופן נוח על נטבוקים, בעלי רזולוציה נמוכה. את התוכנה להורדה תמצאו כאן

 

Comodo

אנטי-וירוס זה ארוז יחד עם תוכנת חומת-אש והגנה מנוזקות, ובניגוד לחלק מתוכנות האנטי-וירוס המופצות חינם, בתוכנה זו ניתן להשתמש באופן חופשי גם לשימוש עסקי.

 

מפתחת האנטי-וירוס גם מתחזקת מאין ערוץ טלוויזיה מקוון בכתובת comodo.tv בו תוכלו למצוא גם טיפים להגנת המחשב ועוד בצורה של קליפים, בחלקם משעשעים מאוד. תוכלו להוריד את מערכת האבטחה של קומודו מכאן.

 

AVG

באתר החברה מתפארים במעל 110 מיליון התקנות בעולם והחבילה אכן מספקת את ההגנה הבסיסית מווירוסים הדרושה למחשב ביתי או נייד. גרסת החינם של תוכנה זו תגן עליכם מווירוסים וכן מנוזקות שונות ואתרים העשויים להכיל תכנים המסוכנים למחשב, וניתנת להורדה כאן

 

בפרק הבא של הסדרה, נדון בתוכנת חומת האש, הצורך בה, ופתרונות חינם אלטרנטיביים לחומת האש המובנית של מערכת ההפעלה Windows.

 

פתחתם כבר תיבה במייל של המדינה ?

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים