שתף קטע נבחר

אחי במאי עג'מי: התעללו בנו; המשטרה: כוח סביר

טוני וג'יראס קובטי, שנעצרו אמש ביפו, טענו בשיחה עם ynet כי עברו מסכת התעללויות בתחנת המשטרה, שכללה מכות, קללות והתזת גז פלפל: "דברים כאלה לא רואים גם בסרט, הם ביקשו שנרד מכל הסיפור, ואז נשוחרר". המשטרה: העצורים התפרעו, אחד מהם הבטיח "לשרוף את היהודים כמו הנאצים"

עג'מי, גירסת אחי הבמאי. כמה שעות אחרי ששוחרר ממעצר, שבו הוחזק בחשד שתקף עם אחיו שוטרים, עדיין נשמע טוני קובטי, אחיו של במאי הסרט "עג'מי" ומי שמשחק בו בעצמו, מבולבל. בשיחה שקיים הערב (יום א') עם ynet טען כי סבל מהתעללות בתחנת המשטרה, שכללה אלימות מילולית ופיזית. קובטי אמר שהוא מתכוון לפנות למח"ש בנושא.

 

במשטרה טוענים מנגד כי נעשה שימוש בכוח סביר בעת המעצר וכי החשודים התפרעו, וקיללו בחריפות. המשטרה פרסמה את הקלטת רשת הקשר, ובה הקריאה לתגבורת מצד השוטרים הראשונים שהגיעו למקום ההתרחשות.

"אם יש כוח כוננות - שיגיעו מיד". הקלטת הקשר המשטרתי

 

"זאת הפעם הראשונה שאני נמצא בסיטואציה כזאת", שחזר קובטי את שאירע, כשהוא עדיין מתקשה לדבר. "זו הרגשה

שמתעללים בך על כלום. קיללו אותנו במילים קשות, מילים שאני בכלל לא יכול לחזור עליהן". לדבריו, הוא אינו יודע כיצד נקלע לעימות שבגינו נעצר.

 

"אני זוכר שראינו את השוטרים תופסים שם את הילדים, ובאופן טבעי ירדתי למטה, וזה יצא מכלל שליטה", טען. לדבריו, הוא ביקש משוטר ללבן את העניין במילים ולהימנע ממהומות, אולם המשטרה התנפלה עליו ועל אחיו. "הם התחילו לקפוץ על אנשים, על אחי ועליי, ואז מצאתי את עצמי אזוק. במשך שעתיים לא ידעתי איפה אני נמצא. התיזו עליי גז פלפל וכל הפרצוף שלי בער".

 

אחיו של טוני, ג'יראס, שנעצר אף הוא, טוען כי את מירב ההשפלה ספג בכלל בתחנת המשטרה: "הגענו למשטרה ואז הורידו אותי לחנייה. התיזו עליי גז פלפל, והתחילו להרביץ לי. זה היה הזוי. תאמין לי שהיו שם דברים שלא רואים גם בסרט, העלו אותי לחדר ושמו לי צופר אוויר ליד האוזן. אחרי זה נכנסו כל מיני אנשים לחדר, ונתנו לי מכות. הפרצוף שלי בער, והם המשיכו לקלל אותי".

 

"אתם תשבו פה עד אחרי האוסקר"

טוני קובטי אומר כי לא הופתע מההתרחשות, שלטענתו כבר נתקל בדומה לה בעבר. "אירוע כזה כבר קרה לאנשים ביפו. בסרט לא רואים משטרה קופצת על חפים מפשע, אבל במציאות זה כן קרה. לנו אין כל קשר לפשע, והם יודעים את זה. הם הסתלבטו עלינו אחר כך, כשאמרו 'אתם תשבו פה עד אחרי האוסקר'".

 

למרות שנעצרו בקול תרועה, בסביבות 02:00 בלילה התבשרו לפתע על-ידי המשטרה כי הם משוחררים, בין היתר אחרי שעורך דינם, גיורא זילברשטיין, נפגש עם מפקד המרחב, שביקש להנמיך את גובה הלהבות. אלא שמשפחת קובטי לא מתכוונת לשכוח.

 

"המשפחה שלנו הייתה בהיסטריה. הם ראו איך נעצרנו מבלי שעשינו כלום", סיפר טוני, ואחיו ג'יראס הוסיף: "הם ביקשו

שנרד מכל הסיפור, הם אמרו את זה לעורך דין שלנו,

ואז הם ישחררו אותנו. אבל אנחנו לא מתכוונים לשתוק על זה. אמרתי להם שאני אדם משכיל, לומד לתואר שני, בחיים שלי לא הייתי בתחנת משטרה. למה זה מגיע לי?".

 

לדבריו, הוא ואחיו הבינו שדבר מה קרה בלילה, ושקצינים בכירים התערבו והבינו שהתנהגו אליהם בצורה לא נאותה, ולכן שחררו אותם. "עכשיו אני בבדיקות אצל רופא, ודואג קודם כל לבריאות שלי. אחר כך נחשוב מה לעשות. אבל אנחנו לא נשתוק על זה", הבהיר.

 

ממשטרת מחוז תל-אביב נמסר בתגובה: "מדובר באירוע חמור של תקיפת שוטרים שהגיעו לטפל באירוע כחוק, והותקפו על-ידי עשרות תושבים שהיכו וקיללו אותם. נעשה שימוש בכוח סביר על מנת להסדיר האירוע, ולבצע מעצר חשודים. גם כשהחשודים הועלו לנייידת הם התנגדו וקיללו, ואחד מהם אף אמר שהוא 'ישרוף את היהודים כמו שהנאצים שרפו אחד אחד'. שלושה חשודים הורחקו מיפו, וחקירה בעניינם נמשכת".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ג'יראס קובטי בעת המעצר. לא מופתע
צילום: מוחמד באבאי, יאפא אל-יום
האחים נעצרים. "לא נשתוק"
צילום: מוחמד באבאי, יאפא אל-יום
מומלצים