שתף קטע נבחר

המדינה ערערה: השליכה כלבים מהחלון ולא נכלאה

תושבת באר שבע השליכה לפני ארבע שנים גור כלבים וכלבה מחלון הקומה הרביעית. הכלבה הפצועה חזרה הביתה אך הושלכה שוב מהמרפסת. למרות זאת הוטל עליה עונש על תנאי בלבד. המדינה ערערה על קולת העונש: "יש בנאשמת דפוס טבוע של אלימות אכזרית"

המדינה ערערה היום (ב') על העונש הקל שניתן לתושבת באר שבע שהשליכה שני כלבים מחלון דירתה בקומה הרביעית.

 

למעשה, על סבטלנה קגן (41), שהורשעה בהתעללות בכלבים ותקיפת שוטר, לא הוטל כלל עונש מאסר בפועל; בית משפט השלום בבאר שבע גזר עליה תשעה חודשי מאסר על תנאי למשך שלוש שנים. ההחלטה עוררה זעם רב בקרב ארגונים למען בעלי חיים, שדרשו מהמדינה לערער על העונש; כעת בקשתם נענתה.

 

זרקה את הכלבה מהחלון פעמיים

האירוע התרחש לפני כארבע שנים. קגן, שהייתה שיכורה, השליכה כלבה וגור כלבים מחלון ביתה. הכלבה, שהצליחה לשרוד את הנפילה, שבה לבית המשפחה לאחר מספר שעות, אך הושלכה שוב מהמרפסת. הכלבה והגור סבלו מפציעות חמורות - רגליהן האחוריות התרסקו והם סבלו מדימומים בכל חלקי גופם.

 

השכנים הבחינו בכלבים הפצועים והזעיקו את המשטרה. השוטרים ניסו לעכב את קגן לחקירה אך היא סירבה להתלוות אליהם. "משהודיעו לה שהיא עצורה היא תקפה את אחד השוטרים... וניסתה לנשוך אותו באוזנו", נכתב בגזר הדין.

 

קגן הודתה באשמה של "התאכזרות התאכזרות מזוויעה ונשנית לגור כלבים וכלבה בוגרת, שהיו באחריותה...". בית המשפט הרשיע אותה כאמור בהתעללות בבעל חיים ובתקיפת שוטר, אך התחשב בעברה האישי: היא הורשעה בעבר בעבירות אלימות כנגד בתה הקטנה ונגד חברתה, ואף ריצתה עונשי מאסר בכלא. לפיכך, החליט שלא להטיל עליה שוב מאסר בפועל ולהסתפק בעונש על תנאי.

 

"בית המשפט צריך להעביר מסר ברור"

אך כעת ערער מחוז הדרום בפרקליטות המדינה על קלות העונש וביקש, נוכח חומרת המעשים, להטיל עליה מאסר ממושך בפועל. בבקשת הערעור ציינה הפרקליטות כי בעברה הפלילי של הנאשמת ישנו "דפוס טבוע של אלימות אכזרית, שבגינו אף ריצתה מאסר בן 18 חודשים, ובתסקיר המלמד על דפוסיה האלימים, בהעדר לקיחת אחריות על מעשיה, קשייה בהבנת חומרת מעשיה וקשייה לחשוף את מניעיה לביצוע העבירה".

 

לדברי הפרקליטות, העונש שהוטל עליה אינו הולם את חומרת העבירות ומשמעותן החברתית: "אין בו יישום ראוי של עקרון ההלימה בענישה, כמו גם עקרון ההרתעה – הרתעת המשיבה והרתעת הרבים", נכתב בבקשת הערעור. "(על בית המשפט) להעביר מסר ברור וחד משמעי של הוקעת המעשים בדרך של ענישה מחמירה וממשית. על העובר עבירות אלה לדעת, כי החברה לא תגלה סובלנות וסלחנות כלפי מעשיו הפוגעניים, וכי על החברה להגן על עצמה מפני פורעי חוק כמותו, כעולה ממטרת החוק".

 

בקבוצת "אזרחים למען החיות במכלאות הרשותיות" ובארגון "נח" ברכו על ההחלטה לערער על קלות העונש. בחודשים האחרונים הם קראו לציבור לפעול ולהגיש את מחאתו לפרקליטות באמצעי התקשורת השונים. "רשויות האכיפה יחד עם מערכת המשפט חייבים לפעול בנחישות, באפס של סובלנות "והבנה" כלפי העבריינים שמתאכזרים כלפי חלשים וחסרי ישע, במיוחד כשמדובר בפושעים עם היסטוריית אלימות ארוכה. אנו מקווים שהפעם ימצאו דין כרואי עם קגן, וגם עם עבריינים אחרים שמתאכזרים לבעלי החיים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אילוסטרציה
צילום: נתנאל שלומוביץ
מומלצים