שתף קטע נבחר

כרבע מבנות השירות הלאומי לא יחזרו אחרי פסח

הטקס הקבוע המתנהל מדי שנה חוזר. התקציב להפעלת בנות השירות הלאומי במוסדות משרד החינוך נגמר, והן יישארו בבית אחרי חופשת הפסח. הסכום הדרוש: 53.6 מיליון שקל

בנות השירות הלאומי יפסיקו את פעילותן במוסדות החינוך לאחר חופשת הפסח. הסיבה? שוב נגמר התקציב להפעלת השירות. 3,136 מתנדבות (מתוף 12 אלף) משרתות כיום במערכת החינוך, אולם בעוד כחודשיים יסתיימו החוזים בין משרד החינוך לגופים המוכרים להפעלת השירות הלאומי - והבנות יפסיקו את פעילותן.

 

הסכום המועבר למשרד החינוך לשנה הקרובה לצורך פעילות השירות הלאומי עומד על 33.2 מיליון שקלים, סכום שייאזל כבר באמצע שנת הלימודים. הדבר בעייתי עוד יותר, שכן בתקופה שבין חנוכה לפסח מתקיים הליך המיון והשיבוץ של בנות יב', שאמורות להתנדב לשירות בשנה הבאה - מה שמעמיד את פעילות השנה הבאה בסכנה. העלות השנתית של הפעלת המתנדבות במשרד החינוך עומדת על 86.8 מיליון שקל, וכדי שפעילותן תימשך דרושים עוד 53.6 מיליון שקלים.

 

בשל המשבר שלח שר החינוך, גדעון סער, מכתב חריף לראש הממשלה, בנימין נתניהו, ולשר האוצר, יובל שטייניץ, בו דרש פתרון דחוף. "כבר באמצע שנת הלימודים הנוכחית ייגמר התקציב, ועל פי החוזה עם האגודות המפעילות יופסק שירות הבנות לאלתר. בשנים האחרונות חל גידול ניכר במספר התמידים בכלל והחינוך המיוחד גדל ביותר מ-50 אחוזים, אולם הדבר לא מתבטא במספר תקני בנות השירות שנותר בעינו מזה עשור".

 

גם יו"ר ועדת החינוך של הכנסת, ח"כ זבולון אורלב, לא נשאר בשקט. "ועדת החינוך רואה בחומרה את המחזה המביש החוזר על עצמו מדי שנת תקציב כשהגופים המוכרים המפעילים את השירות הלאומי נאלצים להתחנן לתקציב השנתי הדרוש לפעילותם. ידה אחת של הממשלה פועלת בצדק נגד סרבני השירות הצבאי ומשתמטים, ובאותה העת ידה השנייה מונעת מהמעוניינים בכך לשרת בשירות הלאומי".

 

השירות הלאומי פועל כבר קרוב ל-40 שנה, אולם רק חלק מהתקציב להפעלתו נמצא בבסיס התקציב, והשאר מועבר על-פי הסכמים קואליציוניים. בשל כך, בשנים האחרונות נוצר מדי שנה של מחסור תקציבי, שמעמיד את עתיד המפעל בסכנה. עלות שנתית ממוצעת של הפעלת בת שירות לאומי כולל הכשרה, דיור, כלכלה ונסיעות מסתכמת בכ-27,700 שקלים.  

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
סער. דורש פתרון דחוף
צילום: פלאש 90
מומלצים