שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  קשיי הרווחה בבני עי"ש: "נפספס מקרים כי עמוס"
  מנכ"ל משרד הרווחה הגיע לחזק את ידי אנשיו ביישוב המתאושש מרצח לאון קלנטרוב. הוא הורה להקים מסגרות יום לפעוטות, והבטיח להוסיף תקן לעובד סוציאלי ולממן מפגשים עם פסיכולוג לעובדים הסוציאליים המותשים

  חודש וחצי לאחר רצח הילד לאון קלנטרוב על ידי האחים סודמי בבני עי"ש, וגורמי הרווחה ביישוב הקטן עדיין מתקשים לעכל את המקרה הקשה. מנכ"ל משרד הרווחה, נחום איצקוביץ, ביקר היום ביישוב, כדי לחזק את ידיהם של אנשיו. הוא שמע את ראש המועצה, מרק בסין, מביע את דאגתו לנוכח העומס המוטל על כתפי העובדים הסוציאליים ביישוב העני, שרבים מתושביו הם עולים חדשים. "אני מודאג", אמר בסין. "האם אנחנו מפספסים עוד מקרה קשה, בשל העומס?".


  מימין: יעיש, בסין ואיצקוביץ', בפגישה היום בבני עי"ש (צילום: אבי מועלם)

   

  גם איצקוביץ' הביע דאגה במהלך הישיבה המשותפת שקיים עם בסין ועם ראש מחלקת הרווחה ביישוב, יאיר יעיש. "אני לא שקט, ומודאג ביחס לילדים בגיל הרך, בין שנה לארבע, שאינם נמצאים במסגרות", אמר.

  "ברוב הפעמים, הם נמצאים עם הסבא או הסבתא".

   

  הוא ביקש ממחלקת הרווחה העירונית להכין תוכנית לארגון מסגרות יום לילדי הגיל הרך, ונראה שקלע בכך לרחשי לבם של התושבים, שהתלוננו על המחסור במסגרות מתאימות לילדים. "זה היה יכול לקרות לכל אמא ולכל תושב בישוב הזה", טענו כמה מהתושבים. "לילדים אין חוגים במחירים נוחים. אין להורים לשלוח את הילדים לחוגים אחר-הצהריים והם מסתובבים ברחובות, או נמצאים בבית".

   

  איצקוביץ' התייחס לוועדת השרים שהקים ראש הממשלה בנימין נתניהו, במטרה לגבש הצעות להתגבר על סכנת הפגיעה המינית בילדים. הוא הסביר כי הוועדה רק קיימה רק אתמול את ישיבתה הראשונה - והוסיף כי נראה שייקח עוד זמן עד שיתגבשו התוכניות וההצעות בעניין.

   

  היישוב הכי "רוסי" בארץ - ואין עובד סוציאלי אחד דובר רוסית

  המנכ"ל הציג נתונים, לפיהם שיעור התושבים בבני עי"ש הנזקקים לשירותי הרווחה, גבוה ב-30 אחוז מהממוצע הארצי. עוד הזכיר כי הישוב מאוכלס בעולים חדשים רבים - 57 אחוז מהתושבים, ההופכים אותו ליישוב עם שיעור דוברי הרוסית הגבוה בישראל. לפיכך, אמר איצקוביץ' כי הוא התפלא על כך שבין העובדים הסוצאליים ביישוב, אין כיום ולו עובד אחד שדובר את השפה הרוסית, ולכן התקשורת עם רבים מהתושבים מתבצעת בסיוע מתורגמן. הוא הודיע כי הוא מקצה תקן נוסף לעובד סוציאלי ביישוב, אך התנה זאת בכך שיהיה דובר רוסית. 


  האחים סודמי. הטיפול היה "נכון ומקצועי" (צילום: ירון ברנר)

   

  יעיש הסביר במפגש כי רצח הילד היווה משבר קהילתי בכל הישוב, ובייחוד אצל עובדי הרווחה. מסיבה זו הוא זימן עבור העובדים מפגשים עם פסיכולוג.

  המנכ"ל הרים את הכפפה, והודיע כי הוא מוסיף תקציב מיוחד לצורך המפגשים עם הפסיכולוג, עבור כל עובדי הרווחה.

   

  אשר לטיפול באחים סודמי, שעלו טענות קשות לגבי ההתעלמות מתלונות קודמות נגדם - ראש המועצה טען כי בדיקה שנערכה לאחר הרצח העלתה כי הטיפול בהם היה "נכון ומקצועי". איצקוביץ' הוסיף בעניין זה כי "התאומים אותרו והוחלט על טיפול בתוך הקהילה. לא כל מקרה מתאים לסורג ובריח. עוצמת הדברים נחשפה רק לאחר המקרה, ולדעתי הבעיה נעוצה בכך שאין מספיק חוקרי ילדים, ויש להוסיף תקנים. הדבר הועבר למשרד ראש הממשלה". 

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  לאון קלנטרוב
  איצקוביץ'. "אני לא שקט"
  צילום: אבי מועלם
  בסין. מפספסים?
  צילום: אבי מועלם
  מומלצים