שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  הבשורות על הצלת יוון לא תרמו משמעותית לאירו

  למרות אנחת הרווחה מבריסל - האירו לא מגיב בהתאם. בשונה מארה"ב, במדינות גוש האירו עדיין לא רואים את השינוי המיוחל

  ועדת הכלכלה של האיחוד האירופאי הסכימה להציל את יוון. כידוע, יוון נמצאת במשבר פיסקאלי, אשר נובע מחובות שהתנפחו למימדים אדירים. מישיבת הפורום הכלכלי של האיחוד האירופאי בבריסל, נמסר בצהרי היום (ה'), כי האיחוד האירופאי יציל את יוון מחדלות פירעון, וכך למעשה יציל אותה מפשיטת רגל.

   

  אכן בשורות טובות. אבל יוון אינה מהות כל הצרות של האיחוד האירופאי. לאיחוד האירופאי יש מספיק צרות משלו בדמות משבר התעסוקה. כזכור, שוק העבודה במדינות גוש האירו הולך ונעשה בעייתי יותר. שיעור האבטלה בגוש האירו טיפס לרמה של 10% בחודש דצמבר. 15.8 מיליון אירופאים החיים במדינות הגוש-מובטלים. בספרד, שיעור האבטלה הנרשם בחודש דצמבר, עמד ברמה של 19.5%! כן, בספרד.

   

  בשונה מארה"ב, במדינות גוש האירו עדיין לא רואים את השינוי המיוחל. זאת למעשה הסיבה לכך שהאירו לא מצליח להרים ראש ולתקן חלק מהירידות שספג באחרונה מול הדולר. יתרה מכך, ההצלה של יוון לא שיפרה את מצבו של האירו מול הדולר. לשון אחר, "רחמנא ליצלן" על מטבע האירו, אילולא היו מצילים את יוון. כך או כך, יוון הינה נושא נקודתי. ההתפתחויות המאקרו כלכליות של מדינות גוש האירו מול ארה"ב, מסמנות בברור את מגמת התחזקות הדולר על חשבון האירו. היעד הבא 1.32-1.35 דולר לאירו.

   

  שוק הסחורות ממשיך לתקן בעליות שערים כאשר מחיר הנחושת עולה לרמה של 6,730 דולר לטון. האלומיניום נסחר ביציבות בסביבת שער של 2,000 דולר לטון. מחיר החבית מתחזק בכ-1% לשער של 75 דולר. 

   

  דולר/שקל - השקל מתחזק קלות מול הדולר לרמה של 3.738, ביחס לבוקר בו נסחר הצמד קרוב לרמת ה-3.75 שקל לדולר. בסה"כ הצמד נסחר בממוצע שערים של 3.74. בכל הקשור לצמד, סביבת השערים נמצאת במגמת עלייה, אך באופן מתון יותר ממגמת התחזקות הדולר מול האירו. בטווח הקצר, ההתנגדות נמצאת ברמה של 3.78, שם המאבק לא קל.

   

  אירו/דולר - רצועת המסחר לצמד נעה בטווח של 1.3703-1.38 דולר לאירו. רמת ה-1.38, הפכה להתנגדות חזקה מאד בטווח הקצר. הבשורות מבריסל להצלת יוון, לא תרמו משמעותית להתחזקות האירו, ואף ניכר כי אילולא הבשורות הנ"ל, מצבו של האירו היה חמור יותר.

   

  מספר התביעות הראשוניות לדמי אבטלה אשר צפוי לרדת לרמה של 465 אלף, הפתיע כאשר בפועל הקריאה עמדה ברמה של 440 אלף בלבד. הנתון הקודם עמד ברמה של 480 אלף. מספר התביעות המתמשכות, ירד אף הוא לרמה של 4.538 מיליון, כאשר הצפי בשווקים עמד על רמה של 4.59 מיליון. כעת ניכר יותר ויותר כי שוק העבודה בארה"ב ממשיך להתאושש. 

   

   

  הכותב הוא מנהל חדר מצב ואנליסט בשקל אג'יו מקבוצת שקל

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים