שתף קטע נבחר

71% מהאמריקנים: פיילין לא מתאימה לנשיאות

שרה פיילין, שנתפסה בשנה האחרונה כמועמדת המובילה להתמודד לנשיאות ב-2012, איבדה גובה במהירות. סקר המתפרסם ביום הולדתה מעניק לה מתנה כואבת: רוב אזרחי ארה"ב, כולל הרפובליקנים, לא רוצה לראות אותה בבית הלבן

שרה פיילין אמנם הודיעה השבוע שהיא מוכנה להתמודד לנשיאות ארצות הברית, אבל הציבור חושב אחרת. סקר שפורסם היום (ה') מראה כי 71 אחוזים מהאמריקנים סבורים שאין לה את הכישורים לעמוד בראש המעצמה הגדולה בעולם.

 

מושלת אלסקה לשעבר, שהתמודדה לתפקיד סגנית הנשיא והפסידה, חוגגת היום את יום הולדתה ה-44 עם מתנה לא משמחת. סקר משותף של העיתון "וושינגטון פוסט" ורשת הטלוויזיה ABC חושף כי ל-55 אחוזים מאזרחי ארה"ב יש דעה שלילית לגביה, בעוד ש-71 אחוזים סבורים כי היא לא כשירה לכהן כנשיאה.

 

סקר זה מתפרסם בעיתוי רע במיוחד עבור פיילין שהפכה השבוע למושא ללעג בעקבות נאום שנשאה בכינוס הלאומי של התנועה השמרנית "מסיבת התה". הרפובליקנית הבכירה לגלגה על הנשיא, ברק אובמה, ועל העובדה

שהוא קורא את נאומיו מטלפרומפטר. אולם למחרת בבוקר התפרסמו צילומים של פיילין המציצה ב"שליפים" שהיא רשמה על כף ידה.

 

משתתפי הכינוס השמרני האיצו בפיילין להתמודד לנשיאות וצעקו לעברה "רוצי, שרה, רוצי". בתחילת השבוע היא העלתה לראשונה את האפשרות שאכן תתמודד לתפקיד החשוב בעולם בעת הופעה ברשת הטלוויזיה "פוקס ניוז", שבה היא עובדת. 

 

שרה פיילין היא האדם הנערץ ביותר על השמרנים בפוליטיקה האמריקנית ויש לה השפעה אדירה על המפלגה הרפובליקנית. אולם מהסקר עולה כי היא לא מסוגלת לזכות תמיכה מעבר לבסיס השמרני של הרפוליקנים, המהווה כ-30 אחוזים מארה"ב.

 

מועמד המעוניין להחליף את ברק אובמה בבית הלבן זקוק לתמיכה גם של עצמאים ודמוקרטים מתונים. אולם מהסקר עולה כי רק 38 אחוז מהאמריקנים

שאינם מזוהים עם מפלגה מתייחסים אליה בחיוב, ורק 29 אחוזים מהעצמאים חושבים שהיא מתאימה להיות נשיאת ארה"ב.

 

פיילין פופולרית יותר בקרב הרפובליקנים, ו-69 אחוזים מהם מתייחסים אליה בחיוב. אולם גם במפלגתה יש רוב נגד התמודדותה לנשיאות: 52 אחוזים מהרפובליקנים חושבים שהיא לא מתאימה לתפקיד. מדובר בירידה של 16 אחוזים בקרב התמיכה הרפובליקנית במועמדותה של פיילין מאז הסקר הקודם שנערך בנובמבר, זמן קצר לפני שיצאה פיילין לסיבוב הופעות עם ספרה החדש.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מאבדת את זה. פיילין
צילום: AP
נתפסה מרמה. היד של פיילין
צילום: AFP
גם לו יש שליפים. דובר הבית הלבן
צילום: AP
מומלצים