שתף קטע נבחר

הרב מלמד התחרט: לא מוכן להתפטר מהישיבה

ל-ynet נודע: בעקבות לחץ של רבנים חזר בו הרב אליעזר מלמד מהסכמתו העקרונית להתפטר מראשות ישיבת הר-ברכה. בעקבות כך שוקלים באיגוד ישיבות ההסדר שלא לייצג עוד את מלמד במשא ומתן לחזרה אל המסלול מול משרד הביטחון

הדרך לפתרון המשבר נראתה כבר סלולה, אבל ניסיונות התיווך עומדים כעת לפני פיצוץ: ל-ynet נודע כי הרב אליעזר מלמד חזר בו מהסכמתו העקרונית להתפטר מראשות ישיבת הר-ברכה. כמה רבנים בכירים בציונות הדתית - יחד עם לחץ ציבורי מימין - הניאו אותו מהמהלך שלדעתם עלול לפגוע במעמד הישיבה ולהיתפס ככניעה. בעקבות כך שוקלים באיגוד ישיבות ההסדר שלא לייצג עוד את מלמד במשא ומתן מול משרד הביטחון, אותו מגדירים שם "חסר סיכוי".

  

כבר לפני חודשיים, עם תחילת הפרשה, הציע הרב מלמד לעזוב את תפקידו בישיבה כדי לאפשר את חזרתה למסלול ההסדר, ובחודש שעבר הועלתה האפשרות בפני שופטי בג"ץ - במסגרת עתירת תלמידיו נגד החלטת שר הביטחון. מאז מנסה איגוד הישיבות לקדם את המהלך מול שלטונות הצבא, והיו"ר, הרב חיים דרוקמן, אף נפגש בעניין עם ראש אכ"א אלוף אבי זמיר. האחרון הבהיר כי אם התפטרות מלמד תוביל לשינוי אווירה משמעותי בהר-ברכה – "יש על מה לדבר".

  

אלא שמאז, כאמור, התייעץ הרב מלמד עם כמה רבנים בכירים - בהם גם אביו, רב היישוב בית-אל, זלמן מלמד - ואלה הפצירו בו שלא לפרוש מראשות הישיבה. בנוסף, עשרות תלמידים הצהירו בפניו כי יעזבו בעצמם את הר-ברכה אם לא יעמוד בראשה. ההתפטרות נועדה למנוע מהם לשלם מחיר אישי על עמדותיו, אך כשהבין כי המהלך לא ישיג את מטרתו חזר בו. כעת מציע הרב למשוך את ידיו רק מהעיסוק במסלול ההסדר עצמו, אך להמשיך בתפקידו. 

 

באיגוד הישיבות מעריכים כי במשרד הביטחון לא יוכלו לקבל פשרה שכזו, וכעת שוקלים שם שלא לשמש עוד כמתווכים בפרשה.

 

השבוע תתכנס ההנהלה לישיבה מיוחדת כדי לקבל החלטה בנושא. במקביל מחפשים בהר-ברכה גורמים נוספים – בעיקר מהמערכת הפוליטית והמדינית – שייצגו את הישיבה והעומד בראשה מול צה"ל.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרב אליעזר מלמד
צילום: מתי אלמליח
מומלצים