שתף קטע נבחר

הוויזות לאוקראינה: פשרה שהיא ניצחון לליברמן

הממשלה החליטה לפתוח במשא ומתן עם אוקראינה, אך גם להקים ועדת שרים שתבחן את ההצעה. בש"ס ובישראל ביתנו, לה רוב בוועדת השרים, טוענים להישג

במאבק בין ש"ס לישראל ביתנו ניצחה הצעת הפשרה : הממשלה החליטה היום (א') להתחיל במשא-ומתן עם ממשלת אוקראינה על פטור הדדי מוויזות לתיירים. עם זאת, החליטה הממשלה להקים ועדת שרים, שתבחן את המשא-ומתן מול אוקראינה. ההסגות שיועלו במהלך המשא ומתן יובאו בסופו של דבר מחדש לממשלה. שרי ש"ס ועמם השרים יצחק הרצוג ויובל שטייניץ נמנעו. רוב השרים הצביעו בעד.

 

המחלוקת ניטשה על כוונת שר החוץ, אביגדור ליברמן, וישראל ביתנו לתת פטור מלא מאשרות כניסה לישראל לתיירים מאוקראינה, בתמורה לפטור מלא דומה שתתן ממשלת אוקראינה לתיירים ישראלים. משרד החוץ טען שאוקראינה הינה תומכת ישראל, שיש חשיבות רבה לתיירות ממנה, לאפשרות קליטת עולים ולקידום עסקים משותפים. כמו כן נטען שרבבות ישראלים המבקשים לעלות לקברו של רבי נחמן מברסלב באומן - יזדקקו לפטור זה.

 

מאידך, ש"ס בראשות שר הפנים אלי ישי, הזהירה מפני פטור מלא העלול לעודד פשיעה בינלאומית וסחר בבני אדם. לטענתם, אוקראינה מהווה היום על-פי חוות דעת מקצועיות מוקד לפשיעה וסחר בינלאומי ומתן פטור גורף עלול לגרום לסכנות פליליות לישראל.

 

רוב לישראל ביתנו בוועדה

בוועדת השרים שתבחן את המשא-ומתן מול אוקראינה, יהיו חברים שר המשפטים יעקב נאמן - שיעמוד בראש, שר החוץ ליברמן, שר התיירות סטס מיסז'ניקוב, השר לביטחון הפנים יצחק אהרונוביץ' והשר ישי ממשרד הפנים. כמו כן ישמשו כמשקיפים בוועדה השרים יצחק הרצוג וסופה לנדבר. בוועדה זאת רוב ברור לשרי ישראל ביתנו.

 

בכירים בישראל ביתנו אמרו, כי עצם העובדה שהוחל במשא ומתן עם אוקראינה ומאידך יש רוב בוועדת השרים לשרי המפלגה, מעידה על ניצחון. בש"ס טוענים מאידך ששום החלטה לא תוכל לעבור ללא אישורו של שר הפנים, המופקד על פי החוק על מתן אשרות בישראל.

 

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בירך על החלטת הפשרה ואמר בישיבת הממשלה שמסקנות ועדת השרים יובאו לממשלה בטרם חתימת הסכם עם אוקראינה. "ההחלטה מאזנת בין כל האינטרסים הלאומיים של מדינת ישראל. מצד אחד אנו רוצים יחסים קרובים והידוק שיתוף הפעולה עם אוקראינה, מאידך ישראל תמשיך להיאבק על פי עקרונותיה בסחר בבני אדם ובפשיעה הבינלאומית", הוא אמר.

 

השר ליברמן אמר בדיון: "לאור הניסיון המוצלח שהיה לנו עם רוסיה, ועל רקע הערכה והחשיבות הרבה ליחסים עם אוקראינה התומכת בישראל בדיונים חשובים בעולם, הרי שיש חשיבות רבה לעובדה שיחל משא ומתן על הסכם לפטור הדדי בוויזות בין המדינות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נאמו. בראש הוועדה
צילום: עידו ארז
ליברמן. טוענים לניצחון
צילום: גיל יוחנן
ישי. צריך אישור ממנו
צילום: גיל יוחנן
מומלצים