שתף קטע נבחר

הרב פרומן: "לשבת שבעה על בת לסבית"

רבה של תקוע הציע לדבר עם הוריה של צעירה חד-מינית: "אגיד להם: שבו עליה שבעה". ל-ynet הסביר: "הביטוי מסמל כאב גדול, זו לא הלכה". הרב בני לאו: "זו דעתו של פרומן בלבד"

ארגוני הגאווה הדתיים חותרים להכרה רבנית-חברתית בחד-מיניים, אבל לא כולם מיישרים קו: רב היישוב תקוע, מנחם פרומן, נפגש בתוכנית טלויזיה עם ברכה, צעירה דתייה חד-מינית, שטענה כי הוריה אינם מוכנים לארח אותה בשבת יחד עם בת זוגה, ואמר לה: "אני מוכן לדבר עם ההורים שלך. תני לי את הכתובת, אני אדבר ואני אגיד להם: 'הורים, בואו תשבו עליה שבעה, תבכו'". 

 

"את רוצה לגיטימיות לעולם שלך? יש (גם) את העולם שלי", הוסיף פרומן, "יש את העולם של הפרימיטיביים, של מנחם פרומן, שהוא פרימיטיבי גאה". בהמשך תהה: "מה היה קורה, ברכה, אם היית מתאהבת בגוי? מה ההורים שלך היו אומרים?". היא השיבה לו כי הדבר לא דומה, משום שלסטרייטית

יש אפשרות להתאהב גם ביהודי ואילו במקרה זה "אתה לא נותן לי שום ברירה. אין ברירה. אין לך אהבה בחיים. נקודה. שלום. סגרתי את העסק". השניים שוחחו בתכנית "ואקום" שתשודר בטלוויזיה החינוכית (ג', 21:20, ערוץ 23). קטעים ממנה פורסם לראשונה באתר ארגון "חברותא".

 

בשיחה עם ynet אמר הרב מנחם פרומן בעקבות הדברים כי הביטוי "לשבת שבעה" מסמל כאב גדול, וכוונתו לא הייתה לפסוק הלכה ולפיה על ההורים לנהוג כאבלים ממש. "רציתי לומר שהייתי פוגש את ההורים שלה כדי לנסות לנחם ולפייס אותם בדברי עידוד וחיזוק", הסביר, "אולי בחרתי בביטוי שלא נשמע טוב". לדבריו, גם הוא עצמו היה "יושב שבעה" במובן זה, לו בנו או ביתו היו בוחרים בחיים חד-מיניים. 

 

על פי הרב פרומן, מדובר בהחמצה אנושית גדולה משום שיחסים בין איש לאישה הם עיקר החיים: "במקום שתביא חתן הביתה ויהיו להורים שלה נכדים שבאים ממקור החיים הטובים, הבריאים והטבעיים - במקום זה הם צריכים לעכל את הבחירה שלה". 

 

הוא הדגיש כי הוא מלא הערכה לאלה בעלי "נטיות הפוכות" המצליחים לעמוד בניסיון הקשה שהוא עצמו לא נדרש לו, אך הוא אינו מוכן לתת לגיטימציה למי שאינו מתגבר על יצרו. "בתוך דור המבול שלנו, של איבוד הערכים, חשוב לומר שלא הכל נורמאלי ולא הכל אפשרי", אמר הרב, "היום כבר אין הבדל בין טוב לרע. אומרים: למה לשים אדם בכלא? הוא הרי הלך אחר נטיות לבו! אפשר לחזק ולעודד, אבל גם כשאין מוצא, ומדובר ממש בעקידה, צריך לעמוד בזה. כמו החבר שלי שאיבד במלחמה את יכולת התפקוד על פלג גופו התחתון ולא יכול לממש כל חייו את הנטיות הסקסואליות שלו עם אישה".

 

הרב בני לאו: "זו עמדת קצה"

הרב ד"ר בני לאו, הנחשב לאחד הכוחות המתונים העולים בציונות הדתית, תקף את פרומן בחריפות באותה תכנית טלוויזיה, וטען: "זה לא בא מהתורה, זו לא עמדה הלכתית, זה הרב מנחם פרומן בשם עצמו. זו ממש עמדת קצה שלגמרי סוטה מדרך ההלכה. זאת סטייה הלכתית". בהמשך הפאנל הוסיף לאו כי חד-מיניות היא מצב בו "הקדוש ברוך הוא גוזר על האדם גזירה", ותהה: "עליו אתה יושב שבעה?! שומו שמים! על מה אתה מדבר?". 

 

משתתף נוסף הוא רב העיר צפת שמואל אליהו, שהגדיר הומוסקסואליות כ"מחלה". לדבריו,

"הגישה שנותנת לזה לגיטימציה היא מקשה עליהם בתחילה, כי באמת יש פיתרון ... זה לא חלק ממי שאתה". הרב לאו מחה נגד אלה שאינם מכירים במה שהוא מגדיר "מציאות של דרך ללא מוצא", וטען כי הגישה לפיה ניתן לשנות נטייה מינית באמצעות "אמירה דקלרטיבית-הצהרתית שהשתדלות זה בידיים שלך" היא "טעות אחת גדולה".

  

לאו חתם בקריאה לחבריו: "אנחנו צריכים, כרבנים, לבוא ולהגיד שיש - ואני לא יודע אם זה עשרה אחוז, שני אחוז, חצי אחוז - זה לא משנה. יש אחד בעולם - אחד בעולם! - שהשתדל את כל ההשתדלויות, והוא לא יכול לצאת מזה. אז הוא צריך לעמוד: 'ריבונו של עולם, עשיתי ככל אשר יכולתי, עשיתי כאשר ציוויתני. עכשיו אני כזה. אז מה אתה רוצה, להרוג אותי? לשבת עליי שבעה? מה אתה רוצה?!".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דודי ועקנין
הרב פרומן. "פרימיטיבי גאה"
צילום: דודי ועקנין
צילום: גיל יוחנן
הרב בני לאו. מחה
צילום: גיל יוחנן
מומלצים