שתף קטע נבחר

דובאי: אלו צילומי המחסלים; 2 פלסטינים חשודים

משטרת הנסיכות הציגה נתונים מחקירת ההתנקשות בבכיר החמאס: במבצע השתתפו 11 בעלי דרכונים אירופים, בהם אשה אחת, שהיו מחופשים לטניסאים. לפי הדיווח באל-ערבייה, שני הפלסטינים שנעצרו בחשד למעורבות בחיסול הוסגרו מירדן. באל-ג'זירה טענו כי אחד מהם שימש בתפקיד בטחוני ברשות

שני פלסטינים נעצרו בחשד למעורבות בחיסולו של בכיר החמאס מחמוד אל-מבחוח - כך הודיעה אחר-הצהריים (יום ב') משטרת הנסיכות דובאי, שבמלון בשטחה אירעה ההתנקשות ב-20 בינואר. לפי דיווח ברשת אל-ערבייה, ירדן הסגירה את השניים לדובאי. רשת אל-ג'זירה הוסיפה כי אחד מהשניים נפגש עם מפקד החוליה, צרפתי שנשא את השם "פיטר אלווינגר". השני, לפי הדיווח, שימש בתפקיד בטחוני ברשות הפלסטינית.

 

במסיבת עיתנאים אמר מפקד משטרת הנסיכות, דאחי חלפאן תמים, כי לפי הערכת המשטרה, 11 "שכירי חרב" עומדים מאחורי ההתנקשות, וכי הם נמלטו מדובאי וכעת מתנהל מצוד אחריהם. הוא הוסיף כי חברי החוליה נשאו זהויות שונות, ובהן שלושה שנשאו דרכונים איריים, שישה שנשאו דרכונים בריטיים, וכן אחד עם דרכון צרפתי (כאמור, מפקד החוליה) ונוסף עם דרכון גרמני. עוד נמסר כי חברי החוליה היו מחופשים לשחקני טניס, וכך נעו בין בתי המלון בנסיכות, לצורכי הונאה. בין המתקשים הייתה גם, לדבריו, אשה אחת - שנשאה דרכון אירי, ושם הכיסוי שלה היה "גייל פוליארד".

 

חיסול בנסיכות - כותרות אחרונות ב-ynet:

 

במסיבת העיתונאים הוצגו גם סרטונים ממצלמות אבטחה, המתעדים את ההתרחשויות ביממה שקדמה לחיסול:

 

השתלשלות העניינים:

19 בינואר:

14:30 - גייל פוליארד וקווין דייברון נוחתים בדובאי בטיסת אייר פראנס מפריז. מצלמות האבטחה מתעדות אותם כבר בשלב מוקדם זה ועוקבות אחריהם בנמל התעופה.

15:00 - שני חברים נוספים בחולייה, מייקל ברני וג'יימס קלארק, מגיעים לקבלה במלון בדובאי.

20 בינואר:

1:21 - גייל, האשה היחידה בצוות המעקב, מגיעה למלון ונרשמת לחדר 1102. עשר דקות חולפות וגם קווין מגיע למלון ומקבל את חדר 3308. 

2:29 -  פיטר אלבינגר, מפקד החוליה נוחת בדובאי ובידיו תיק חשוד.

10:30 - שלושה מחברי הצוות מגיעים למרכז קניות.

10:50 - קווין וגייל מופיעים במרכז הקניות.

11:30 - גייל עוזבת את מרכז הקניות

12:20 - קווין עוזב את מרכז הקניות יחד עם חבר נוסף בחוליה.

13:37 - קווין את המלון בו השתכן. הוא מגיע למלון אחר כדי להתחפש ולשנות את זהותו, ויוצא בזהות שונה לגמרי.

14:41 - פיטר עוזב את מלונו.

15:19 - כמה מחברי החוליה מגיעים למלון "בוסתן אל-רוטנה" וממתינים

15:20 - אל-מבחוח נוחת בדובאי. חבר בחוליה עוקב אחריו תוך שהוא מדבר בטלפון נייד.

15:25 - אל-מבחוח מגיע את הקבלה במלונו, כשמבלי שהוא יודע בסמוך לו עומדים שניים ממחסליו. הוא עולה במעלית יחד עם שניים מחברי הצוות המחופשים לשחקני טניס. מטרת השניים היא לבדוק מהו מספר החדר של אל-מבחוח.

15:45 - גייל מגיעה אל המלון

16:23 - אל-מבחוח יוצא את המלון, כשאחד מחברי החוליה עוקב אחריו.

18:32 - חוליית החיסול הראשונה מגיעה אל המלון.

18:34 - חוליית החיסול השנייה מגיעה.

18:44 - כל חברי צוות המעקב מתרכזים המלון וממתינים לשובו של אל-מבחוח.

20:24 - אל-מבחוח שב אל המלון. הוא נכנס לחדר 230, שם כבר ממתינים לו המחסלים. קווין וגייל נותרים במסדרון. אל-מבחוח מחוסל. 

 

כן פורסמו תמונותיהם של 11 חברי החוליה, והשמות שנשאו על דרכוניהם:


שורה ראשונה (משמאל לימין): מפקד החוליה, פיטר אלווינגר (צרפת); סטיבן דניאל הודס (בריטניה); מלווין אדם מילדינר (בריטניה); ג'ונתן לואיס גרהם (בריטניה); איוון דנינגס (אירלנד). שורה שנייה (משמאל לימין): מייקל לורנס

ברני (בריטניה); פול ג'ון קילי (בריטניה); קווין דברון (אירלנד); גייל פוליארד (אירלנד); מיכאל בודנהיימר (גרמניה). שורה תחתונה: ג'יימס לאונרד קלארק (בריטניה) (צילומים: AFP)

 

לדברי תמים, אל-מבחוח היה נתון למעקב מרגע נחיתתו בשדה התעופה בדובאי ב-19 בינואר, אז פרצה החוליה לחדרו במלון באמצעות פיצוח קוד הכניסה, המתינה לבואו וחיסלה אותו "בשקט מוחלט", תוך שימוש ב"טכנולוגיות מתקדמות". הוא העלה את האפשרות שאל-מבחוח חושמל למוות. עוד טען, כי המחסלים השאירו תרופות ליד מיטתו של אל-מבחוח, במטרה להטעות את החוקרים.


מפקד המשטרה מציג צילומים ממצלמות האבטחה בקניון בדובאי, בהן

נראים שניים מהמבוקשים - "קווין" ו"גייל" (צילום: רויטרס)

 

המפקד הצרפתי, נטען, עזב את דובאי למינכן דרך קטאר מיד לאחר ההתנקשות - ומוערך כי גם יתר חברי החוליה עזבו כבר את הנסיכות. הם מוגדרים כעת מבוקשים על ידי שלטונות דובאי, שאף ביקשו את סיוע האינטרפול. תמים הוסיף כי לא ניתן לשלול את האפשרות שהמוסד הישראלי עומד מאחורי ההתנקשות - עמדה שהציג כבר בעבר. 

 

כמה ימים לאחר החיסול, כאשר נודע דבר מותו של בכיר החמאס, האשימה תנועתו את ישראל כמי שעומדת מאחורי הפעולה. דוברים מטעם התנועה טענו אז כי אל-מבחוח נרצח יום בלבד לאחר שהגיע אל הנסיכות - שם אמור היה לשמש נציג מטעם ארגונו.

 

אל-מבחוח, יליד רצועת עזה ובן 50 במותו, נאלץ לעזוב את הרצועה בשנת 1989, בעיצומו של מצוד שניהל אחריו צה"ל, בשל אחריותו לחטיפה ורצח של שני החיילים, אבי סספורטס ואילן סעדון. בשנים האחרונות היה מופקד על הברחת הנשק מאיראן לעזה.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
תמים מציג את תמונות החשודים במסיבת העיתונאים
צילום: AFP
מפקד החוליה, "פיטר אלווינגר"
צילום: AFP
גופתו של מבחוח
צילום: רויטרס
מומלצים