שתף קטע נבחר

נשיא צרפת הבטיח לתושבי האיטי סיוע ארוך טווח

נשיא צרפת הגיע להאיטי לראשונה מאז רעש האדמה שהחריב את עיר הבירה של הקולוניה הצרפתית לשעבר. צרפת הודיעה שתבטל את חובותיה של האיטי ותעביר לה מאות מיליוני דולרים

נשיא צרפת הבטיח להעביר להאיטי החרבה סיוע בשווי 400 מיליון דולר במהלך ביקורו במדינת מוכת רעש האדמה, שהיתה בעבר הקולוניה העשירה ביותר של ארצו. ניקולא סרקוזי התקבל בשדה התעופה בפורט-או-פרינס על-ידי עמיתו רנה פרבאל והמשיך לסיור מוסק מעל העיר ולביקור בבית חולים שדה שהקימו רופאים צרפתים.

 

מעורבותה של צרפת בשיקום האיטי מתקבלת ברגשות מעורבים. רבים מעוניינים בסיוע הצרפתי, כגורם מאזן לנוכחות האמריקנית המאסיבית במדינה, אך ביקורו של הנשיא סרקוזי מעורר זכרונות מרים מהמחיר הכבד ששילמו תושבי האי במלחמתם לעצמאות בתחילת המאה ה-19.


סרקוזי בבית החולים הצרפתי בפורט-או-פרינס (צילום: AP)

 

כשליש מאוכלוסיית האיטי מצאה את מותה בהתמקוממות נגד העבדות, שהובילה להקמת הרפובליקה השחורה הראשונה. סרקוזי הודה כי "פצעי הקולוניאליזם" עדיין קיימים, במהלך נאומו בשגרירות צרפת, שהיא כעת אחד הבניינים היחידים שלא ניזוקו ברעש.

 

בניסיון להוכיח כי מחלוקות העבר לא ישפיעו על הסיוע העתידי, צרפת הודיעה על ביטול חובותיה של האיטי בסך 77 מיליון דולר.

חבילת הסיוע תכלול כסף שנועד לשיקום המבנים והתשתיות, אך גם 40 מיליון דולר המיועדים לתקציב הממשלה. ראש הממשלה הסביר כי הממשלה תוכל לעשות "מה שהיא רוצה" עם הכסף.

 

האיטי סבלה מאסונות טבע וממשל לא מתפקד עוד לפני רעידת האדמה, בעוצמה של 7 דרגות, שהותירה את הבירה פורט-או-פרינס הרוסה לחלוטין. אולם רק מימדי האסון העצומים של הרעש דחפו את מדינות העולם להעביר סיוע להאיטי, שבה נותרו מיליון בני אדם ללא קורת גג. כ-270 אלף בני אדם מתו ברעש האדמה.   

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נשיא צרפת ניקולא סרקוזי נשיא האיטי רנה פרבאל
צילום: רויטרס
נשיא צרפת ניקולא סרקוזי האיטי מסוק
צילום: רויטרס
מומלצים