שתף קטע נבחר

בגלל ההתנקשות: בירור לשגרירים בלונדון ובדבלין

ה"גרדיאן" דיווח כי שגריר ישראל בבריטניה יזומן לבירור במשרד החוץ בלונדון. גורם דיפלומטי באירלנד מסר ל-ynet שגם השגריר שם יזומן. משרד החוץ בדבלין הודיע כי אירלנד פנתה לבריטניה, צרפת ולגרמניה לפתוח בחקירה משותפת

חיסול מחמוד אל-מבחוח בדובאי מתגלגל לפרשייה דיפלומטית בינלאומית. שגריר ישראל בבריטניה, רון פרושאור, זומן לבירור במשרד החוץ בלונדון וגם שגריר ישראל באירלנד ייקרא להסביר את מעשיה של ישראל.

 

ב"גרדיאן" הבריטי נאמר כי השגריר בלונדון זומן למשרד החוץ "לחלוק מידע" בנוגע לשימוש בשישה דרכונים של אזרחים בריטיים החיים בישראל. פרושאור זומן לפגישה בלונדון עם תת שר החוץ, פיטר ריקטס. בשגרירות בריטניה בתל-אביב הבהירו שלא מדובר בשיחת נזיפה. כמו כן מסרו בשגרירות כי החל ממחר, הם יתחילו ליצור קשר עם הישראלים שזהותם זויפה על מנת לסייע להם בכל שיידרש.

 

במקביל, גורם דיפלומטי בדבלין מסר ל-ynet כי גם השגריר הישראלי שם יזומן מחר לבירור. שר החוץ של אירלנד, מייקל מרטין, הודיע כי הגיע לידיו מידע נוסף מהרשויות באיחוד האמירויות הנוגע לדרכונים האיריים המזוייפים, שבהם השתמשו חלק מחברי החולייה שהתנקשה באל-מבחוח. המידע החדש מהווה אישור סופי לכך שהדרכונים זויפו. השלטונות באיחוד האמירויות העבירו לידי אירלנד את מספרי הדרכונים. המספרים זהים לאלו של שלושה דרכונים איריים חוקיים, אולם השמות אינם תואמים את שמות האזרחים המחזיקים בדרכונים אלה.

 

משרד החוץ האירי מנסה בשלב זה לאתר את האזרחים האירים

 שמחזיקים או החזיקו בעבר את הדרכונים האלה. השר מרטין מבקש מהתקשורת לשמור על פרטיותם.

 

"הדרכון שלנו מכובד ברחבי העולם ונחשב למסמך באיכות מצויינת. השקענו משאבים רבים במאפיינים הביטחוניים של הדרכונים שלנו, על-מנת שאזרחינו יוכלו לטייל בעולם בביטחה", נמסר ממשרד החוץ באירלנד. "פעולות שמסכנות את שמנו הטוב עשויות להשפיע על ביטחון אזרחינו מעבר לים. אני נחוש לשמור על אמינותו של הדרכון האירי, ואנו עובדים בשיתוף פעולה מלא עם הרשויות באיחוד האמירויות

 

"משרד החוץ, דרך שגרירויות אירלנד בלונדון, פריז וברלין, ייצור קשר עם הרשויות במדינות אלה ויבחן את האפשרות לפתוח בחקירה משותפת", נאמר בהודעת משרד החוץ בדבלין.

 

החיסול בדובאי מסבך את ישראל גם אוסטריה. משרד הפנים בוינה הודיע כי פתח בחקירה בעקבות חשד שחברי חוליית החיסול השתמשו בקווי טלפונים סלולריים אוסטריים. ככל הנראה לפחות שבעה מהטלפונים הופעלו באמצעות כרטיסי חיוג שנקנו מראש באוסטריה.

 

ראש ממשלת בריטניה, גורדון בראון, קרא מוקדם יותר לפתוח בחקירה מקיפה לבדיקת השימוש בדרכונים בריטיים על-ידי צוות המחסלים שהרג את בכיר חמאס. בראיון לרדיו LBC הלונדוני, אמר בראון: "אנו בודקים את הנושא הזה. יש לפתוח בחקירה מקיפה, הדרכון הבריטי הוא מסמך חשוב שיש להשתמש בו בזהירות. יש לאסוף ראיות לגבי מה שהתרחש ולבדוק כיצד הצליחו לעשות זאת. עם זאת, עד שנבין מה קרה, אסור לצאת בהצהרות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
התמונות מסרטי האבטחה
צילום: רויטרס
אל-מבחוח. חוסל בדובאי
צילום: AFP
מומלצים