שתף קטע נבחר

"על פגיעה בלימוד התורה נקום ונרד מארץ הקודש"

חבר מועצת גדולי התורה מאיים שהחרדים יעברו למדינה אחרת, אם יתעקשו לגייס אותם לצבא, צמרת ש"ס מתכנסת כדי להאזין לשלושת הטנורים שלה, ואילו נאמני דרעי משיבים ביציאה מוסיקלית משלהם: הזמרת אתי לוי מקליטה שיר על אריה דרעי, אבל לא משמיעה אותו, בגלל "קול באשה ערווה". כל הסיפורים מהמגזר הדתי והחרדי ב"פרשת השבוע"

"על פגיעה בלימוד התורה נקום ונרד מארץ הקודש, נחפש לנו מדינה אחרת, שלא רודפים אותנו ונותנים לנו ללמוד בשקט" - דברים אלה אמר אתמול חבר מועצת גדולי התורה של "דגל התורה", הרב משה שמואל שפירא, ראש ישיבת באר יעקב. הדברים נאמרו על רקע החרפת הדיון הציבורי בנושא גיוס בחורי הישיבות.
ביום שני הקרוב תצביע מליאת הכנסת על חוק הוראת שעה, שיאפשר את המשך ההסדר הקיים ארבעה חודשים נוספים. בציבור החרדי יודעים כי האיום לגייס את בחורי הישיבות הוא לא מעשי, אך ששים למאבק בנושא זה מתוך הבנה כי אין כמו "מלחמות קודש" לשם חיזוק הציבור החרדי וביצורו.
הרב שפירא, מזקני ראשי הישיבות הליטאיות, אמר את הדברים ביום חמישי בערב, במעמד הכנסת ספר תורה שהתקיים בישיבת באר יעקב: "חיינו מאות שנים בגלות עם גזירות, אבל כשמנסים לפגוע בתוכנו פנימה, בלימוד התורה, על זה אנחנו יוצאים למלחמה. המלחמה לא בכוח, אלא בכך שנחפש לנו מקום, מדינה אחרת שלא רודפים אותנו ונותנים לנו ללמוד בשקט", אמר הרב שפירא והוסיף: "השליטים החופשיים צריכים לדעת שאנו סובלים מגזירותיהם שנים רבות, כמו בגלות, אך ברגע בו ינסו לפגוע בבתי המדרש נקום ונרד מארץ הקודש. לכל אורך שנות גלותנו, שמר הקב"ה שנוכל לעסוק בתורה. ואם אויבינו ניסו למנוע מאיתנו עיסוק התורה, מיד המציא לנו הקב"ה מקום אחר, בו ניתן היה לשבת ולעסוק בתורה. ואם בארץ הקודש נגיע למצב שינסו בפועל למנוע אותנו מהעסק התמידי בתורה, נגלה למקום אחר".
חיזוק, לא בלתי צפוי, למאבק כנגד גיוס בחורי הישיבות שאבו החרדים מפרישתו המאולצת מהצבא של תא"ל אפי איתם (פיין), חובש הכיפה הסרוגה. בציבור החרדי טענו רבים כי תא"ל פיין הוא ההוכחה שהטיעון כי שנאת החרדים נובעת מהעובדה שאינם משרתים בצבא הוא שקרי. "הד"לים (דתיים לאומיים) משרתים ביחידות קרביות יותר מכולם, ובכל זאת מתקיפים אותם, והממשלה לא יוצאת מגדרה כדי לשמור עליהם בהתנחלויות", אמרו. הטיב לנסח את הדברים העיתון החרדי "בקהילה": "בציבור הדתי לאומי חשבו כי אם יתנדבו יומם ולילה לצבא, יוכלו בכיריהם להתקדם עד לצמרת הצבאית. מסתבר ששונאינו אינם מבחינים בין דתיים שהם חרדים, לבין כאלו שהם דתיים לאומיים".

שלושת הטנורים של ש"ס: יחזקאל, נהרי וחבושה

שבוע מוסיקלי במיוחד עבר על ש"ס. ביום שני בערב הופיעו "שלושת הטנורים של ש"ס" -ציון יחזקאל, משה חבושה ויחיאל נהרי - בארוחת ערב מפוארת למען קרן החינוך של ש"ס, שנערכה במלון "הייאט" בירושלים. אנשי עסקים שילמו 1000 דולר כל אחד על הזכות להסתופף במחיצתו של הרב עובדיה יוסף ולהאזין ל"שלושת הטנורים" בהופעה משותפת.
האירוע היה, בעיקרו, מפגן הצדעה לרב משה יוסף, בנו של מנהיגה הרוחני של ש"ס ומנהל הקרן. כל צמרת ש"ס, להוציא את נאמניו השרופים של אריה דרעי (שאגב, לא הוזכר ולו במלה), התייצבה לאירוע, מחוייטת ומעונבת.
נאמני דרעי השרופים, בהם הרב דוד יוסף, ח"כ אלי סוויסה, ח"כ אריה גמליאל וח"כ יצחק גאגולה, בחרו להשתתף דווקא באירוע של "ש"ס העממית", שהתקיים ביום חמישי בערב בישיבת "שאגת אריה" סמוך לכלא מעשיהו. יותר מ-5000 איש באו להשתתף בעצרת חנוכה למען שחרורו של דרעי, "שעדיין יושב בכלא בגלל הפשע הנורא שביצע: עזרה לעניים, דפוקים ונחשלים", לשון הביפר שהוצא לכתבים על ידי המטה לשחרור דרעי. בין היתר הופיע הזמר בני אלבז, שעובד על שיר חדש: "ברק מחלק את ירושלים, ירושלים - ברק מוסר אותך, ירושלים של שרון, ירושלים את של שרון".
אורחת הכבוד באגף הנשי היתה הזמרת אתי לוי, שהקליטה שיר חדש העוסק באריה דרעי. לוי אמנם התקבלה בחיבה רבה, אך מפאת "קול באשה ערווה", לא זכתה להשמיע את השיר: "בסוכת שלומך נשב יומם וליל / לא נחדל ולא נרפה, לאל נתפלל / עד תצא לאור צדקתך / כי נקי כפיים אתה בפועלך / כשאריה ישאג מי לא ירא / כולנו אתך בטוב וברע".
ההצטרפות של אתי לוי למאבק למען שחרור דרעי התקבלה בסיפוק על ידי נאמני דרעי, שעדיין מתמוגגים מהצטרפותו של עו"ד ד"ר חיים משגב למאבקם. בשבוע שעבר הופיע משגב בעצרת למען שחרור דרעי ואמר: "באתי לכאן כי אני מאמין שצריך לשחרר את אריה דרעי", והסביר: "הפרקליטות חותרת לחסל את הקריירה הפוליטית שלו ולהשאיר אתכם ללא מנהיג בשיעור קומתו".

יציאת השבת: "הר הבית זה לא אינטרנט"

אלישיב רייכנר, מגיש פינה בערוץ 7:
"הר הבית זה לא אתר אינטרנט, לא מודדים אותו לפי מספר הכניסות".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עמיקם חורש
אפי איתם. פרישתו נתנה חיזוק
צילום: עמיקם חורש
צילום: אי פי
הרב עובדיה יוסף. ארוחת ערב ב"הייאט"
צילום: אי פי
זום 77
אלי סוויסה. העדיף את כלא מעשייהו על פני מלון "הייאט"
זום 77
מומלצים