שתף קטע נבחר

מועצת יש"ע: לצרף את קבר רחל לאתרי המורשת

ביום ראשון צפוי ראש הממשלה להציג את "התוכנית הלאומית לשיקום והעצמת אתרי מורשת". אלא שיו"ר מועצת יש"ע, שעבר על הרשימה, דורש להוסיף גם את קבר רחל ומערת המכפלה, שהם לדבריו "סלע קיומנו"

למה אין אתרי מורשת בחברון ובבית-לחם? את השאלה הזו שואלים היום (ה') במועצת יש"ע, לקראת ישיבת הממשלה הקרובה ביום ראשון, בה יביא ראש הממשלה בנימין נתניהו, לאישור את "התוכנית הלאומית לשיקום והעצמת אתרי מורשת". יו"ר מועצת יש"ע, דני דיין, דורש להוסיף גם את מערת המכפלה וקבר רחל לרשימה.

 

ביום ראשון תתקיים ישיבה בתל-חי, בה יוצגו עשרות אתרים שישוקמו. בין המקומות: העיר העתיקה בירושלים, אילת, עכו העתיקה, נצרת, נבי-שועיב, תל-חצור, תל-מגידו, תל-חי, קבר בן-גוריון, כנסיית הבשורה, בית הקברות בכינרת, גבעת הקיבוצים, הר הקפיצה, ההרודיון, גמלא ועוד.

 

דיין כתב לנתניהו כי שניים מאתרי המורשת החשובים ביותר של עם ישראל, המסמלים יותר מכל את היותה ארץ ישראל ארץ אבותינו - נעדרים מן הרשימה המוצעת: "מי כמוך יודע כי ישיבתנו בארץ תלויה יותר מכל בתודעה העמוקה שזו ארץ אבותינו. ומי כשני אתרים אלו יש ביכולתם להנחיל תודעה זו. גם מערת המכפלה וקבר רחל הם בבחינת 'סלע קיומנו'".

 

יו"ר מועצת יש"ע כתב עוד: "רשימה של אתרי מורשת, שאינה כוללת את מערת המכפלה וקבר רחל – מחטיאה לחלוטין את מטרתה. היא מטשטשת את הקשר של עם ישראל לארצו במקום להבהירו, היא משכיחה, חלילה, במקום להזכיר, היא מנתקת במקום לחבר. אני פונה אליך בבקשה של הרגע האחרון לתקן את המעוות הצורם כל כך, ולכלול את מערת המכפלה ואת קבר רחל ברשימת אתרי המורשת שיטופחו".

 

גם ביישוב היהודי בחברון הצטרפו לבקשה: "המורשת של עם ישראל בארצו מתחילה באברהם אבינו ובמערכת המכפלה. גיבוש רשימת אתרי מורשת, תוך סירוב לכלול בה את מערת המכפלה היא ביזוי המורשת היהודית ולא העצמתה. אנחנו קוראים לשרי הממשלה להביע התנגדותם למהלך זה".

 

בלשכת ראש הממשלה הגיבו על הדברים: "החלטת הממשלה המוצעת היא החלטה כללית שעיקרה להקצות משאבים לשיקום והעצמת שתיות מורשת לאומית, ואינה כוללת שמות של אתרים. כרקע להחלטה הוגש מתווה פעולה, הכולל המלצה על כ-100 אתרים", לשון ההודעה.

 

עוד נכתב: "אתרים אלה לא נבחרו בשל חשיבותם, אלא בעיקר בשל צרכים דחופים לשיקום והצלה. הרשימה אינה מחייבת, ואפשר שיתווספו לה או יוסרו ממנה פרויקטים - הכל על פי החלטת ועדת היגוי בין-משרדית שתוקם לצורך זה. הכללת מערת המכפלה כמו פרויקטים אחרים בתוכנית - תישקל ותיבחן על פי הצורך".

 

בהכנת הידיעה השתתפה אפרת וייס
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: לע"מ אוסף התצלומים הלאומי-אבי אוחיון
קבר רחל
צילום: לע"מ אוסף התצלומים הלאומי-אבי אוחיון
צילום: איי פי
מערת המכפלה
צילום: איי פי
מומלצים