שתף קטע נבחר

נועם שליט: ארצות הברית מעכבת את העסקה

אביו של החייל החטוף נאם לפני ראשי הארגונים היהודיים בארצות הברית, ומתח ביקורת על ממשל אובמה - שלדבריו "מביע אי נחת מעסקת האסירים - אלו קולות לא ראויים". הוא קרא לראש הממשלה לקבל את ההכרעה הקשה, למרות הסיכון

לאחר חידוש ההפגנות הקוראות לשחרורו של גלעד שליט, נראה כי בני משפחתו של החייל החטוף ופעילי מטה המחאה מגבירים את המאמצים להשיב את הנושא לסדר היום. נועם שליט, אביו של החייל החטוף, נאם הערב (יום ה') לפני פורום "ועידת הנשיאים" בבית התפוצות שבתל אביב, וקרא לראש הממשלה להשלים את העסקה לשחרורו מול חמאס.

 

"אני קורא לראש ממשלת ישראל, מר בנימין נתניהו, לגלות מנהיגות אמיצה והחלטית ולעשות מה שמצופה ממנהיג - לקבל הכרעות", אמר שליט והוסיף: "גם אם דרושות הכרעות קשות, גם אם דרושות הכרעות שיש בהן סיכונים - צריך להחזיר הביתה את גלעד, שנשלח למשימה לפני כמעט ארבע שנים, ונמק מאז בכלא חמאס - ללא דיחוי".

 

באירוע השתתפו בכירים בארגונים היהודיים בארצות הברית. שליט ניצל את ההזדמנות ומתח ביקורת על וושינגטון, שלדבריו מעכבת את ביצוע העסקה. "לצערי אנחנו שומעים לאחרונה גם קולות מכיוון הממשל האמריקני שמביעים, בלשון המעטה, אי נחת מעסקת האסירים המונחת על השולחן ורומזים למקבלי ההחלטות הישראלים לא לבצע עסקה כזו", אמר. "מדובר בקולות לא ראויים, הנובעים מאינטרסים פוליטיים ולא אמורים להתקבל בהבנה בישראל".


שליט בועידת הנשיאים. לא מזכירים את גלעד (צילום: דודו אזולאי) 

 

הוא הוסיף: "במקביל, אנחנו שומעים קולות דווקא מהקונגרס, הקוראים לנשיא (אובמה, י.ז) להפעיל לחץ על ישראל לפתוח את הגבול לעזה למעבר חופשי של סחורות ואנשים".

 

לדברי שליט, הדבר נעשה "ללא הזכרת הסיבה למצב הזה וללא הזכרה של החטיפה וההחזקה הברוטאלית של גלעד, שאנחנו מאמינים שהיא לא רק הפרה בוטה של החוק ההומניטארי הבינלאומי, אלא גם פשע מלחמה מתמשך".

 

שליט התייחס לתנאים שבהם מוחזק בנו. "גלעד מוחזק בכלא בבידוד מוחלט מהעולם החיצוני, כאשר חמאס ממשיך להתעלם באופן ציני מכל אספקט של החוק הבינלאומי וזכויות אדם בסיסיות. הוא מונע מאז יוני 2006 כל ביקור של הצלב האדום הבינלאומי אצל גלעד, כמתחייב מאמנת ז'נבה".

 

"היחידים שסובלים הם תושבי עזה"

לדברי אביו של החייל החטוף, מהווה מדיניות הסגר על הרצועה מקור לסבל עבור תושבי האזור בלבד, בעוד שזו אינה פוגעת בבכירי חמאס. "הם נהנים מהכספים שנשלחים אליהם ממקורות שונים. הגישה למוצרי מזון קלה להם והם אינם דואגים כלל וכלל לאזרחים עצמם".

 

שליט הוסיף כי אחת הסיבות לכישלון סבב המגעים האחרון היא העובדה שהנהגת חמאס אינה חשה אחריות כלפי תושבי הרצועה. "לצערי, מאז שההצעה הועברה לפני כחודשיים, אין הם מזדרזים להשיב את תשובתם, כי הם כאמור אינם הסובלים. הם אלה שמחזיקים את בני עמם כבני ערובה", אמר.

 

נאומו של שליט התקבל בתשואות על ידי עשרות הנוכחים באולם, שעמדו דקה לציון תמיכה במאבק לשחרור גלעד ואף קראו תפילה למענו. בסיום דבריו, התייחס יו"ר ועידת הנשיאים, מלקולם הונליין, למכתב מטעם 56 חברים בקונגרס האמריקני שקראו לפתוח את המעברים לרצועה ללא קשר לשחרורו של שליט, ואמר כי זה "לא משקף את רוח הקונגרס". הונליין הוסיף כי חלק מהחותמים עליו התחייבו באופן אישי כי יסירו את תמיכתם ממנו.

 

"לא נשתוק ונעלה בכל שיחה עם בכירים אמריקניים את הצורך לשחרר את גלעד. זהו לא רק כאב של משפחה אחת, אלא של כל הקהילה היהודית בעולם. גלעד יכול היה להיות הבן של כולנו פה", הדגיש הונליין.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נועם שליט. ביקורת על וושינגטון
צילום: דודו אזולאי
מומלצים