שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  הישג לסרט "בודרוס" בפסטיבל ברלין

  "בודרוס", סרט תיעודי על המאבק הפלסטיני, זכה במקום השני בתחרות חביב הקהל של מסגרת הפנורמה היוקרתית בברלין. המפיקה רונית אבני: "הסרט עוסק באפשרויות של מאבק לא אלים"

  סרט תיעודי על המאבק הפלסטיני לשחרור זכה היום (שבת) במקום השני בתחרות חביב הקהל של מסגרת הפנורמה היוקרתית בברלין. הסרט, "בודרוס", הפקה אמריקנית בבימויה של ג'וליה באשה, חושף את האפשרות למאבק עממי על זכויות אדם במזרח התיכון, ומתמקד בגיבור מקומי שאיחד את הפלגים הפוליטיים המסוכסכים של הפת"ח והחמאס, והצליח להביא ביחד עם בתו למאבק סולידריות לא אלים גם בצד הישראלי.


  בודרוס. מקום שני בתחרות חביב הקהל (צילום: יחסי ציבור)

   

  הסרט צולם בכפר הפלסטיני בודרוס שבגדה המערבית, ולדברי היוצרים הוא משקף את המתרחש בשטחים הכבושים. "בעוד שסרטי תעודה רבים שעוסקים בסכסוך נוטים לעשות רומנטיזציה לרעיון ה'שלום', או מתעכבים אך ורק על סבלם של הקורבנות, הסרט הזה מתמקד בהצלחתה של תנועה פלסטינית הדוגלת באי אלימות", אמרה ל-ynet לאחר הזכייה מפיקת הסרט ופעילת זכויות האדם, רונית אבני.

   

  "הרבה מעבודת ההפקה שעשינו נעשתה בשכונת שייח ג'ראח בירושלים, שבה מתרחשות בימים אלה הפגנות לא אלימות שבועיות המבקשות להפסיק את הלאמת הרכוש והאדמות הפלסטיניות", מוסיפה אבני. "הסרט לא מתכוון להביא רק מבט היסטורי על מה שהתרחש בכפר פלסטיני אחד, אלא ללמד על האפשרויות שטמונות במאבק לא אלים לפתרון כולל של הסכסוך".

   

  לדברי אבני הזכייה בפרס היתה הפתעה גמורה: "הטקס ייערך רק מחר ולמעשה לקחנו חצי יום חופש אחרי שתי הקרנות מוצלחות במיוחד כדי להסתובב בעיר, ואז קיבלנו את ההודעה. היה לנו מאוד חשוב להגיע עם הסרט לברלין כיוון שמדובר בפלטפורמה מרכזית, אבל גם כיוון שברמה העמוקה יותר הסרט שלנו עוסק בחומות והפרדה, ומה יותר טבעי מלהקרין אותו בעיר שבימים אלה מציינת 20 שנה לנפילת החומה".

   

  הסרט, לדבריה של אבני, מתמקד באומץ לב של יחידים בתוך קהילה שמבקשים לפרוץ גבולות ולהילחם על שלהם ללא נשק. "זה מאבק שבברלין יכולים להבין היטב", הוסיפה, "התגובה של הקהל ושל הביקורת ריגשה אותנו מאוד. הקהל עמד על רגליו וזו היתה תחושה יוצאת דופן. חלק מגיבורי הסרט, שכעת מתגוררים בברלין, נכחו בהקרנה ואני חושבת שעבורם ההבנה שהסיפור שלהם זוכה לתגובות שכאלה היתה מאוד משמעותית. אני לא יכולה לחכות למפגש עם הקהל הפלסטיני והישראלי".

   

  אבני הוסיפה כי ברלין פתחה עבור הסרט לא מעט דלתות גם בפלטפורמות נוספות של גופי שידור ופסטיבלים. הסרט יוקרן בתחילת מרץ בכפר בודרוס ומשם ימשיך להקרנות בפסטיבל זכויות האדם בלונדון ב-21 במרץ. מאוחר יותר יוקרן גם במסגרת פסטיבל הסרטים הבינלאומי בירושלים.

   

  הפרס הראשון בתחרות חביב הקהל בפנורמה בברלין הוענק לסרט "Waste Land" של הבמאים לוסי ווקר, ז'ואו ז'ארדים וקרן הארלי. שאר הפרסים יוענקו מחר בטקס חגיגי שייערך באולם סינמקס 7 בפוטסדאם פלאץ. לאחר האירוע יוקרן הסרט הזוכה פעם נוספת. טקס פרסי הקהל במסגרת הפנורמה נערך מ-1999. השנה הצביעו דרך אתר הפסטיבל וקלפיות שהוצבו במקום יותר מ-22 אלף צופים. כמו כן, השנה השתתפו במסגרת הפנורמה 54 סרטים, מתוכם 20 השתתפו בסדרת הדוקומנטה שזכתה להצלחה מרובה במיוחד, כך לדברי הנהלת הפסטיבל.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  בודרוס. על מאבקים לא אלימים
  לאתר ההטבות
  מומלצים