שתף קטע נבחר

סאטירה בינלאומית בדובאי

"פשע חמור ומאורגן", מגדירים באינטרפול את חיסולו של אל-מבחוח. היו מגדירים זאת כך אם היה מדובר ברוצח חיילים בריטים?

"ראוי לראש הממשלה לזכור כי המקומות הקדושים של ימינו הם בארות הנפט", כך קבע ג'ים האקר בסדרה "כן אדוני ראש הממשלה".

 

חקירת חיסול איש החמאס בדובאי הפכה לסאטירה בינלאומית. פשוט אין הגדרה אחרת. האינטרפול פרסם הודעות כי הסוכנים שביצעו את ה"רצח" מבוקשים בכל העולם, משטרת דובאי דורשת להסגיר לידיה את ראש המוסד מאיר דגן, ממשלות צרפת, בריטניה, אירלנד וגרמניה זועמות על ישראל והזמינו את שגריריה לשיחות בירור על שהשתמשו בדרכונים מזויפים שלהן. לא פחות.

 

ורק אדם אחד, צדיק בדורו, קדוש יותר מהאפיפיור ומהנביא מוחמד גם יחד, לא נזכר בכל הקקופוניה הבינלאומית. הוא פשוט הגיע לדובאי בזהות אמיתית, רק עם דרכון מזויף ושם בדוי (אבל מותר לו). הוא רק רצח את החיילים אילן סעדון ואבי סספורטס ז"ל (אבל למה זה צריך להטריד את ממשלת בריטניה? אחרי הכל לא מדובר בסרג'נט בריטי, אלא בחיילים ישראלים) ועסק רק בהברחות נשק מאיראן לעזה. זה כידוע מעשה שגרתי ונורמטיבי בקהילה הבינלאומית.

 

פשוט מדהים. "יס מיניסטר" במיטבו. עוד רגע יערכו לאל-מבחוח הלוויה ממלכתית בבניין האו"ם בניו יורק ויעמדו דום לזכר יקיר הקהילה הבינלאומית. האיש שבגינו המוסד הישראלי צריך להתפרק, לפזר את אנשיו ולשלוח אותם לפנסיה מוקדמת. האיש שממשלות האיחוד האירופי עומדות על כך ש"נרצח" בעת בילוי תמים במלון בדובאי בדרך לחופשה שנתית באיראן.

 

האינטרפול מרחיב את הסאטירה ומדגיש כי ה-11 מבוקשים על רצח "מר מחמוד אל-מבחוח הפלסטיני, מפקד בחמאס", כלומר – החמאס מוזכר באתר האינטרפול כאילו היה כוחות נאט"ו, וכאילו אל-מבחוח נרצח בשנתו בידי טרוריסטים המאיימים על שלום העולם.

 

תמונתו לא מופיעה כמובן באתר האינטרפול. הוא, התייר התמים שהזדמן לדובאי, לא מואשם חלילה ברציחות או בתכנון פיגועים ומעשי טרור ברחבי העולם.

 

מהו פשע במונחים בריטיים?

וממשלת בריטניה? זו טוענת: "אנו מצפים מישראל לשיתוף פעולה מלא עם החקירה שנפתחה בהוראת ראש הממשלה בראון, שמנהלת סוכנות החקירות לפשע חמור ומאורגן. ביקשנו מהשגריר למסור לממשלתו את מידת הרצינות שאנו מייחסים למצב".

 

פשע חמור ומאורגן? אם ניתן היה לחסל את מפגעי 11 בספטמבר בבנייני התאומים בארה"ב רגע לפני עלותם למטוס, אם ניתן היה לחסל את מבצעי הפיגוע של יולי 2005 ברכבת התחתית בלונדון, יש ספק שממשלת לונדון היתה מאשרת את החיסול ולא ממש חוקרת מי תכנן את ה"פשע המאורגן" הזה?

 

ודובאי? האם ידעתם שבדובאי לא צריך לשלם מס הכנסה? המדינה הנשלטת בידי משפחה אחת היא כמובן "הדמוקרטיה" היחידה במזרח התיכון, נהנית משלטון חוק ונלחמת בטרור יום יום, בעיקר באמצעות השכרת חדרי מלון לבעלי דרכון מזויף וגם לכאלה שיוצאים מדובאי לעסקאות נשק החיוניות לשמירה על שלום העולם, כמובן. דובאי הקטנה והחביבה. ממנה לא יבקשו הסברים על דרכונו המזויף של אל-מבחוח הצדיק.

 

אבי סספורטס ואילן סעדון ז"ל לא הצליחו להגיע לטיול בדובאי. אבל 11 בעלי זקנים ופאות עשו שם את מה שהיה צריך לעשות לחוטפי 11 הספורטאים במינכן, למפגעים בבית הספר במעלות, ולאלה שדואגים לבנות את איראן הקטנה כסכין לצווארה של ישראל.

 

ביומני ג'ים האקר, ראש ממשלת "יס פריימיניסטר", מתוארת שיחה עם סר האמפרי אפלבי:

"האם נכון הדבר שהערב אנו מתכוונים להצביע באו"ם שוב נגד ישראל?

'כמובן' אמר בנעימה של תימהון קל על עצם העובדה ששאלתי בכלל שאלה כזאת.

'למה?' שאלתי.

'הם הפציצו בסיס של אש"פ', אמר.

'אבל אש"פ הפעיל פצצות בישראל', אמרתי.

'אבל הישראלים הטילו יותר פצצות', אמר.

....פניתי אל השאלה הישראלית. ציינתי ששני הצדדים אשמים. שהמצב במזרח התיכון הוא טרגדיה שנוצרה על ידי ההיסטוריה ושמידת הצדק אוסרת עלינו לגנות צד אחד מבלי לגנות גם את הצד השני.

האמפרי חלק עלי. 'ברור לך', טען, 'שזו שאלה של שמירת יחסינו עם הערבים. הכוח של האיסלאם. אספקת הנפט'.

ניסיתי להסביר לו את העניין. 'האמפרי, אני מדבר על צדק ועל עוול'!

הוא נרעש. 'כדאי שאנשי משרד החוץ לא ישמעו אותך', יעץ לי בלהט פתאומי.

...הוא הציע פשרה: אם אני מתעקש על גישה ללא משוא פנים, יכול להיות שמשרד החוץ יסכים להימנע מהצבעה על הגינוי לישראל, בתנאי שאסמיך את האיש שלנו באו"ם לשאת נאום תקיף בגנות הציונות.

 

איתי לנדסברג, עיתונאי

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אל-מבחוח. שכחו מי המסוכן
צילום: רויטרס
מומלצים