שתף קטע נבחר

זירת הקניות

תמו העיכובים: הפקחים הופכים ל"שוטרים ירוקים"

פקחי איגוד ערים שרון-כרמל פתחו בחקירה נגד זיהום ממפעל הצמיגים "אליאנס". זוהי הפעם הראשונה בה מיישמים פקחי רשויות מקומיות את הסמכויות המורחבות שלהם לאכיפה של חוקי הסביבה

טבילת אש ראשונה לחוק שמסמיך את פקחי הרשויות המקומיות לאכוף חוקי סביבה: פקחים של איגוד ערים שרון-כרמל פתחו בסוף השבוע בחקירה נגד מפעל הצמיגים "אליאנס" בחדרה, בחשד שהזרים מזוט וגרם לתקלה במתקן טיהור השפכים בעיר.

 

הפקחים קיבלו מידע על הפרעה בפעילות התקינה של מתקן הטיפול בשפכים בחדרה. בעקבות המידע יצא צוות למתקן, שם התברר שהתקלה נובעת מהזרמת מזוט. פקח האיגוד עמי חתוכה סיפר כי מיד התעורר חשד שהמקור לזיהום המזוט הוא מפעל הצמיגים הסמוך, שמשתמש בכ-7,000 טונות מזוט בשנה. בבדיקה שבוצעה במקום התאמת החשד: נמצא פילטר פגום אשר, על-פי ההערכות, גרם לגלישת המזוט למערכת הביוב.

 

בעקבות המקרה, הורה יושב ראש איגוד הערים, אילן שדה, על פתיחת חקירה נגד המפעל. הפעולה בוצעה בתיאום עם הממונה על מחוז חיפה במשרד להגנת הסביבה. מנכ"ל האיגוד ירוחם לקרץ, הבהיר שזוהי הפעם הראשונה בה נפתחת חקירה מתוקף חוק סמכויות פקחים עירוניים.

 

תיגבור משמעותי לאכיפה הסביבתית

החוק מסמיך את פקחי הרשויות לשמש כפקחים סביבתיים לכל דבר. הוא אושר אשתקד אך יישומו נדחה בחצי שנה לבקשת הרשויות, שטענו שלא נערכו להכשיר את הפקחים. בשבועות האחרונים הסתיים תהליך הכשרתם של שישה פקחים כאלה באזור חדרה. ארבעה מהם עובדי העירייה ושניים נוספים עובדי איגוד הערים - שהוא גוף המייצג 17 רשויות מקומיות באזור ופועל מתקציבן.

 

החוק צפוי לחולל מהפיכה באכיפתם של חוקים סביבתיים רבים, משום שעד כה חוקי שמירת הסביבה נאכפו רק על ידי כמה עשרות פקחים של המשרד להגנת הסביבה, פקחי רשות הטבע והגנים ואנשי המשטרה הירוקה. במסגרת החוק החדש, יוסמכו מאות הפקחים של הרשויות המקומיות ברחבי הארץ לאכוף כ-17 חוקים סביבתיים - החל מחוקים למניעת מפגעים ורעש, חוק למניעת זיהום מים וחוקים הקשורים במיחזור בפסולת ובקרינה. 

 

הסמכויות החדשות של הפקחים העירוניים כוללות לא רק אפשרויות חקירה ועיכוב, אלא גם סמכות להטיל קנסות ולקדם כתבי אישום על ידי העיריות.

 

ממפעל אליאנס נמסר בתגובה: "חשוב שתהיה אכיפה סביבתית טובה יותר. במקרה הזה מדובר בתקלה שאירעה בשעת פריקת המזוט במפעל ומרגע שזוהתה הדליפה, הפעילות נעצרה והליקוי תוקן. אין ספק כי בהקשרים של טיהור שפכים מזוט הוא חומר בעייתי, אך כאמור מדובר בתקלה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פקחים עירוניים. ארכיון
צילום: נמרוד גליקמן
מומלצים