שתף קטע נבחר

זירת הקניות

בקרוב: כל פקח עירוני יהיה שוטר ירוק

הצעת חוק שתסמיך את פקחי הרשויות המקומיות לאכוף את חוקי הגנת הסביבה אושרה בוועדת הפנים ותובא לאישור סופי בקריאה שנייה ושלישית במליאה. הפקחים יוכלו לאכוף חוקים בנושא חומרים מסוכנים, שילוט דרכים, מיחזור וקרינה סלולרית

תגבור למשטרה הירוקה: פקחי העיריות והרשויות המקומיות יוכלו בקרוב לאכוף את חוקי הגנת הסביבה - ולא רק את החוקים העירוניים הקשורים לליכלוך ורעש. ועדת הפנים והגנת הסביבה של הכנסת אישרה היום (ב') לקריאה שנייה ושלישית את הצעת החוק הפרטית של ח"כ דב חנין (חד"ש) שמבקשת להגדיל בכך באופן דרמטי את מספר הגורמים המפקחים על נושאי סביבה בישראל.

 

המשרד להגנת הסביבה מתלונן לא פעם על מחסור בתקנים, כוח אדם ותקציבים שלא מאפשר לו לפרוש פקחים וגורמי אכיפה בפרישה ארצית. מנגד, בתחומי הערים מתקיימים מפגעים סביבתיים רבים, והעובדה שתושבים מתגוררים בקרבתם מדאיגה ומסוכנת. ואולם, על פי החוק הקיים לא יכולים פקחי העיריות לאכוף את חוקי הגנת הסביבה, כי אם רק את חוקי העזר העירוניים.

 

עוד בנושא:

 

יוזמת החוק של חנין באה למלא את הפער הזה. הצעתו להסמיך את פקחי הרשויות המקומיות כדי שיוכלו לאכוף את חוקי הגנת הסביבה תגדיל באופן ניכר את מספר הפקחים הפועלים ברמה הארצית. על פי ההצעה, יוסמכו פקחים בערים ומועצות מקומיות בהם מתגוררים מעל 20 אלף תושבים לאכוף 18 חוקי הגנת סביבה - החל מנושא שילוט דרכים ואיסור נהיגה ברכב בחוף הים, דרך חוקי שמירת ניקיון ומניעת מפגעים, ועד נושאי ביוב, חמרים מסוכנים, מיחזור צמיגים וקרינה סלולרית.

 

הפקחים יוסמכו לאכוף את החוקים בתחומי שיפוטה של הרשות, ויוכלו להטיל קנסות ואף להגיש כתבי אישום בהתאם לנסיבות. התמריץ עבור הרשויות לשתף פעולה עם המהלך הוא במנגנון שיעביר את כספי הקנסות לקופת הרשות המקומית.

 

פקחי הרשויות יקבלו סמכויות נרחבות, בין היתר אישור כניסה למקום החשוד בביצוע עבירה, סמכויות חקירה ונטילת דגימות, וסמכות לפנות לבית המשפט לקבל צווי חיפוש. כמו כן יוכלו הפקחים לעכב חשודים עד להגעת המשטרה.

 

ואולם, הפקחים לא יוכלו להפעיל את סמכויותיהם נגד המדינה - כלומר נגד רשויות מקומיות סמוכות, תאגידים עירוניים, גורמי צבא וביטחון או גופים הנמצאים בשליטת המדינה כמו מנהל מקרקעי ישראל.

 

הצעת החוק תעלה לאישור סופי במליאת הכנסת בימים הקרובים. במשרד להגנת הסביבה ובמשרד החקלאות לחצו שלא לכלול בחוק אכיפת חוקים בנושאי קרינה סלולרית או צער בעלי חיים והגנה על חיות בר. יו"ר הוועדה, ח"כ אופיר פינס (עבודה) התנגד לכך, והציע למשרדים לנסות ולשנות את הנוסח בהצבעה על ההסתייגויות לחוק. ועם זאת אמר פינס כי אם יתנגד המשרד להגנת הסביבה להכליל את חוקי הקרינה הסלולרית בנוסח הסופי - ימשוך הוא בעצמו את החוק מההצבעה במליאה.

 

  • עדכון: אמש (שלישי, 3.6) עבר החוק בקריאה שנייה ושלישית בכנסת. מעתה יחוייבו רשויות מקומיות גדולות להקים מערך של פקחי איכות סביבה, בדומה למערך פקחי החנייה. הקנסות שייגבו בגין העבירות יופנו לקופתן של הרשויות המקומיות כדי לתמרץ אותן להגביר את האכיפה בתחומים אלה.

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יריב כץ
כל פקח ישמור על הסביבה. ארכיון
צילום: יריב כץ
מומלצים