שתף קטע נבחר

"כאילו שייקה אופיר קם לתחייה"

צפיתם בפרסומת לדיסקונט בכיכובו של שייקה אופיר ותהיתם? הנה התשובה: מדובר בקטע מפרסומת מ-1982 שמהווה קדימון לפרסומת חדשה בכיכובו, לצד מודי בר און וישראל קטורזה. הפרסומת המלאה נחשפת כעת ב-ynet לראשונה. מודי בר און: "אנחנו מצדיעים לו. הכל מתואם עם המשפחה". לידיה אופיר, אלמנתו: "אני מאושרת עד הראש"

בערב שבת האחרון, משהו מוזר ריצד על צג מקלט הטלוויזיה. שייקה אופיר ז"ל הופיע בו, בפרסומת, ומי שנוהג להתעלם משאון הפרסומות המעיק בדרך כלל, נדרך פתאום.

 

כן, שייקה אופיר, לא בשידורים חוזרים בלילה בערוץ 1, אלא בערוץ 2, בלב ליבה ההומה של "ארץ נהדרת". ובעולם של עייפות משפת פרסום פסבדו אמריקאית, או ישראלית בהגזמה, אופיר עורר מה שפרסומות בימינו נוטות להרדים: רגש. 

 

 

כל מפרסם מבקש פרסומת שתהפוך לצופה את הבטן וזו עשתה את זה, לטוב ולרע. למי שחשב שמדובר בעבודת מחשב מתוחכמת ותהה איך הם עשו את זה, הנה תגלית: זה בסך הכל סגמנט מפרסומת ששייקה אופיר עשה ב-1982 לדיסקונט. גם אז אמנים ענקיים היו צריכים להרוויח איכשהו.

  

התחושות שהיא מעוררת הן מתוקות-סגריריות. אם יש מי ששונא שנכסי צאן הברזל שלנו הופכים לג'ינגלים, בטח שיש מי שמתכווץ לנוכח הופעותיהם של גדולי התרבות הפופולרית שלנו בפרסומות.

 

לא יאומן, אבל מסתבר שאופיר חזר למסך לא במחווה שזכייניות ערוץ 2 ארגנו למפעלו העצום, אלא כדי להשיק אפליקציה חדשה של דיסקונט לאייפון. 

 

עצוב, אבל גדול הקומיקאים שקמו לנו, מי שכונה הישראלי המצחיק ביותר, אדם שמעורר תוּגה גם בקרב מי שלא מכיר את רוב מערכוניו, יתקשה היום, 20 שנה אחרי לכתו, להפיל את חומות ערוץ 2 בתרועה בשופר שאינו פרסומת לבנק. 

 

היום אנחנו חושפים לראשונה: הפרסומת המפתיעה, היתה רק קדימון, טיזר לפרסומת מלאה בכיכובם של שייקה אופיר, מודי בר און וישראל קטורזה, בסגנון הדואט שבתו של נאט "קינג" קול עשתה עם אביה המנוח, והקליפ "החדש" של אלביס.

 

בפרסומת הנושנה, שייקה אופיר מגלם שלוש דמויות: נהג מונית יקה, לקוח ואת השוטר אזולאי. בסרטון ההמשך, יש עירוב של פרסומת ישנה וחדשה. מודי בראון כלקוח וקטורזה כשוטר מנסים לשחזר את הפרסומת ההיא, ומנהלים "דיאלוג" עם המנוח, ומודים, שהוא מאפיל על שניהם. 

 

 

"לפני 28 שנים, שייקה הופיע בפרסומת שלנו, שהוקרנה רק בבתי קולנוע והיתה ארוכה מאוד: דקה וחמישים", מסביר רוני פלד, מנהל השיווק והפרסום של דיסקונט, שהוציאה 3 מיליון שקל על הקמפיין החדש, שיהיה קמפיין מתמשך. על הפרסומת עם אלטון ג'ון לשם השוואה, שילמו 1.4 מיליון שקל.

 

"הפרסומת ההיא היתה פרסומת לטלבנק, שירותי בנקאות בטלפון. דיסקונט היה הראשון בזה, וכעת דיסקונט מכריז שהוא גם הראשון באייפון.

 

"החלטנו להעלות קטע מכווץ של 47 שניות מהפרסומת ההיא כטיזר, מיום שישי עד היום (ב') בערב, אז תיחשף הפרסומת המלאה. יצרנו סרט פרסומת שלם עם מודי בר און וקטורזה, מחווה שאני כל כך שמח עליה, שפשוט סומרות השערות".

 

למרות הכל, יש מי שיבקר את השימוש באדם שנפטר.

 

"מי שיצפה בסרטון, יבין כמה כבוד חלקנו לאיש הזה".

  

מודי בר און:"אנחנו מצדיעים לו, אנחנו חלק משושלת"

כבוד הוא מה שמודי בראון, פרזנטור דיסקונט ואיש שהתרבות הישראלית יקרה לו, חולק בכמויות אדירות לאופיר. בר און, הפעם כינור שני בפרסומת, אמר לפני מספר שנים בפסטיבל ראש פִנה: "אתם יודעים שגם שייקה אופיר עשה פרסומת? לדיסקונט". עכשיו הם מופיעים בפרסומת החדשה, יחד.

 

"אבי אבות, זה מה הוא בשבילי. ממעצבי התרבות הישראלית", הוא אומר. "הרומן שלי עם שייקה המת בעצם, החל מאז שעשינו תוכנית של 'הכל אנשים' עליו לפני די הרבה שנים. הפרסומת ההיא הופיעה בפרק.

 

"אחר כך עשיתי פרק על שייקה גם ב'מדינת היהודים'. ולפני שנה או שנתיים, עשינו סרט למרכז המבקרים של דיסקונט, על היסטורית הפרסום הבנקאי, ואז הוא שוב חלף שם בפריים.

 

"כבר כמה זמן שאנחנו משחקים עם הרעיון הזה לעשות איזו מחווה לשייקה בפרסומת. נקרתה ההזדמנות והפעם זה התלבש איכשהו. הפרסומת המלאה מסבירה את זה".

 

אנשים שצפו בטיזר לא הבינו.

 

"הוא בא לנער אותך, שתלכי לבדוק מה התאריך בממיר".

 

זה איזה טרנד בפרסום, להשתמש באושיות? כמו מתי כספי ובועז שרעבי למשל. 

 

"הם אייקונים ענקיים. אבל בפרסומות האלה, אנחנו עושים ככל שביכולתנו לשוחח עם התרבות הישראלית הקלה, גם עם החיילים המתים שלה".

 

מה תגיד למי שזה צורם לו?

 

"שזו היתה פרסומת מלכתחילה. לא חתכנו רגע מהשוטר אזולאי ועשינו ממנו פרסומת. הכל מתואם עם המשפחה, גם ברמה הכלכלית. אז אם בעלי העיזבון מקבלים את זה, תמורת תשלום ופיקוח, מה הבעיה?

 

"ניסינו לנהל איתו דיאלוג נכון ברמה התרבותית, אבל בסופו של דבר זו פרסומת, שהיה צריך לפצח ולמרות זאת יש פה מחווה. הורדת כובע, זה העניין, בשורה התחתונה. שאנחנו מצדיעים, שאנחנו חלק משושלת". 

  

לידיה אופיר: "אני ממש מאושרת שככה מנציחים אותו"

הפרסומת קיבלה הרמת אצבע מלידיה אופיר, אלמנת המנוח. היא אפילו ביקרה על הסט של הפרסומת. "לפי מועד השידור, התרגשתי כי חשתי שזה כאילו מחייה את שייקה", היא מספרת ברעד.

 

"ביום שישי חיכיתי לזה כמו בפרמיירה, כמו להופעה. כבר הייתי בפאניקה, כי הם שמרו את זה לערב, אז יש את הרייטינג הכי גדול עם החדשות ועם ארץ נהדרת.

  

"מאז, אני נשבעת, זה מרגש בצורה כפולה. אני רואה אותו יום יום בפרסומת, כאילו הוא קם לתחיה. זה משהו פנטסטי אני מאושרת ממש עד הראש. גם הילדים מאוד שמחים".

 

ומאז, היא גם כל היום עונה לטלפונים. "מתקשרים אלי נון סטופ: איזה יופי ואיזה מרגש", היא מספרת. "שאלו אותי אם זה באמת שייקה או שחקן שמגלם אותו, כי הם לא בטוחים. וגם אמרו לי: איזה יופי עובדים היום, עושים שילובים עם אנשים מהעבר'. תראי את ההמשך, הוא עוד יותר מרגש. הקטע בסוף שמורידים את הכובע ומצדיעים לו זה יוצא מן הכלל".

 

את הקרדיט לפרסומת היא זוקפת לזכותו של רוני פלד, שקיבל ממנה תמיכה מלאה. "לפני שנה הבאתי לו קלטת שרציתי שהבנק יחלק מתנה ללקוחות והסרטון הזה היה בתוכה. הוא אמר שזה מדהים, אבל הם כבר לא נותנים מתנות לעובדים. אחרי שנה הוא חזר אלי ושאל אם אני מוכנה ששתמש בזה - אמרתי שמבחינתי זה רעיון נפלא.

  

"שייקה קיבל מדליה על הפרסומת הזאת בתחרות סרטי פרסומת ואפילו קיבלנו מכתב תודה ממנכ"ל הבנק שכתב לנו שהכל בזכות העבודה היפה של שייקה. זו לא הפעם היחידה שהופיע בסרט פרסומת. הוא עשה אחד קודם, בארה"ב ל-RCA, לפני שהכרנו. היתה לו שם קריירה גדולה לפני שבא לארץ. הוא אפילו החליף את סמי דייויס ג'וניור בערב השנתי של האו"ם".

 

כמה קיבלה המשפחה על הפרסומת - זה סוד שיישמר עמה. "עשינו עסקה, שילמו לנו מה שמשלמים על סרט פרסומת, אני לא אומרת כמה, כי אני חתומה בחוזה על סודיות. מה שאני כן יכולה לומר, שמדובר בחוזה לחצי שנה". 

 

ונוח לך עם זה?

 

"כל מיני כוכבים מופיעים בפרסומת, למה ששייקה לא יופיע גם? משמיעים מערכונים שלו בגל"צ ורואים אותו בטלוויזיה - הוא כל הזמן עובד, הוא לא נח לרגע. אני ממש מאושרת שככה מנציחים אותו מכל הכיוונים".

  

את חושבת שהוא היה שמח על זה?

 

"אם אני שמחה, גם הוא היה שמח. הוא תמיד סמך עלי. ומי יודע, אולי הוא עכשיו שמח שם למעלה - מאושר שהוא מופיע עוד פעם". 

פורסם לראשונה 22/02/2010 13:01

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
הופך בטן. שייקה אופיר
באדיבות גלובוס יונייטד
"הוא אבי אבות בשבילי". מודי בר און
צילום: דנה קופל
צילום: תמר מצפי
חלקנו לו כבוד. רוני פלד
צילום: תמר מצפי
מומלצים