שתף קטע נבחר

הרב מנחם פרוש הלך לעולמו

מנחם פרוש, סגן שר העבודה והרווחה וחבר כנסת במשך 35 שנה מטעם "יהדות התורה" ו"אגודת ישראל", נפטר הלילה בביתו בירושלים בגיל 94. ח"כ משה גפני: "היה עסקן מסור ועד יומו האחרון השתתף בעשייה". ההלוויה: היום בצהריים

סוף עידן בפוליטיקה הישראלית: הרב מנחם פרוש, שכיהן כסגן שר העבודה והרווחה וכחבר-כנסת מטעם סיעות "אגודת ישראל" ו"יהדות התורה" במשך עשרות שנים, הלך לעולמו. פרוש איבד אמש (יום א') את הכרתו בביתו שבירושלים. צוותי מד"א ו"איחוד הצלה" ניסו להחיותו אך לשווא.

 

פרוש כיהן כחבר כנסת משנת 1959 ועד 1994 והיה בן 94 במותו. הלוויתו תצא היום (ב') בשעה 13:00 מבית "אגודת ישראל" ברחוב פרס בירושלים לכיוון בית העלמין בהר הזיתים . על אף מנהג ירושלים שלא להלין את המת במשך הלילה הוחלט לדחות את הלוויה בכמה שעות כדי לאפשר לכלל הציבור להשתתף בהלוויה ההמונית. ממשטרת ירושלים נמסר כי בעקבות מסע לווייתו של הרב, ייסגרו לתנועה רחוב ישעיהו מהשעה 13:00 וכיכר השבת. המשטרה צופה עומסי תנועה בעיר בשעות הצהריים בעקבות מסע הלוויה, שלפי קצב התקדמותו ייסגרו וייפתחו כבישים באזור.  

 

משה לוי, כונן איחוד הצלה ומד"א בירושלים, טיפל במנוח וסיפר כי מותו נקבע לאחר כ-40 דקות. לדבריו, "בתוך זמן קצר הגיעו לבית המנוח בני משפחה נוספים, חברים ומכרים רבים, ביניהם בנו, חבר הכנסת מאיר פורוש. כולם הגיבו בהלם מוחלט, פשוט סירבו להאמין".

 

"מעורב בעשייה עד רגעיו האחרונים"

יו"ר סיעת דגל התורה, ח"כ משה גפני, ספד לרב פרוש: "הוא היה עסקן מסור עשרות בשנים, אהוד על ציבור גדול של אנשים ועד יומו האחרון היה שותף לעשייה". אביו של מנחם, הרב משה גליקמן־פרוש, היה עסקן חרדי בכיר ב"אגודת ישראל" ובנו, מאיר פרוש, המשיך את דרכו הפוליטית כסגן שר הבינוי והשיכון, סגן שר החינוך וכחבר כנסת מטעם יהדות התורה.

 

ח"כ אורי מקלב אמר הלילה ל-ynet: "סיעת 'יהדות התורה' כולה באבל. הרב מנחם פרוש היה אגדה. דוגמה לאיש ציבור. תמיד היה אומר לי: אני עוקב אחריך, ואתה פועל נכון. היה מעורב בעשייה הציבורית עד נשימתו האחרונה. גם בסוף חייו ממש ברגעים האחרונים, הוא נשא נאום בפני חברי החברא קדישא. זהו דמות ודוגמה לעסקנות ציבורית אמיתית".

 

רק לפני כמה חודשים נפטר חבר הכנסת לשעבר הרב שלמה לורנץ, שהיה שותפו של פרוש להנהגת "אגודת ישראל" במשך עשרות שנים.

 

המסר: "לא להרגיש מאוימים מהחרדים בירושלים"

בציבור החרדי נחשב הרב מנחם פרוש כעסקן עתיר זכויות ובציבור הרחב נודע כבן למשפחה ירושלמית ותיקה וכמי שבשנות ה-80 וה-90 היה ממובילי המאבק לסגירת כביש בר-אילן בשבת, וב-99' היה ממארגני הפגנת הענק נגד בית המשפט העליון. בשיחה עם ynet לפני כשלושה חודשים, על רקע העימותים בין חילונים לחרדים, ביקש פרוש להדגיש כי בראייתו "החרדים אינם משתלטים על ירושלים, אלא רק שמים קץ וסוף להשתלטות של החילונים". "כל השנאה היא מתוך קנאה", אומר הרב פרוש, "הם (החילונים) רק צריכים להראות כאילו הם עדיין כאן, אבל הם בכלל לא קיימים".

 

חבר הכנסת לשעבר התעקש על כך שתושבי ירושלים הוותיקים אינם צריכים להרגיש מאוימים מהחרדים.

"אנחנו לא מציקים להם, אלא רק יודעים לנהל מאבקים גדולים יותר משלהם", הוא אומר, "לשמור שבת ולמחות נגד חילולה זה לא דבר שאסור לנו. 'לא חרבה ירושלים אלא בשביל שחיללו בה את השבת'. אנחנו נחרדים מזה ולא ניתן שתיפרץ חומת השבת. זה צריך לקומם. שיעשו משאל בעיר ויראו כמה חושבים כמונו". 

 

במקום להפגין, המליץ לחילונים העסקן החרדי המנוסה להביא עוד ילדים למערכה הדמוגרפית בעיר: "אנחנו לא אשמים. אצלנו יש סבא, אבא, בן, נכד ונין - כולם ביחד, ומה יש אצלם? בכל מקום שאנחנו פותחים תלמוד תורה, ישיבה, סמינר – הם מיד מתמלאים, ובתי הספר החילונים עומדים ריקים. "אדרבה, שיגדלו. הלוואי. היום יש אצלם עוינות לילודה, אז שיתחילו ללדת. שתהיה ילודה חופשית. האסון הגדול ביותר זה בזה שהם מגבילים את הילודה. שיביאו ילדים - אנחנו כבר נסתדר איתם. הם יכולים גם לחזור בתשובה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מנחם פרוש
צילום: מיכאל קרמר
צילום: דודי ועקנין
הבן. מאיר פרוש
צילום: דודי ועקנין
מומלצים