שתף קטע נבחר

האיום עבד: שוויצרי מבוקש הסגיר עצמו ללוב

ממשלת קדאפי הציבה לשוויץ אולטימטום: להסגיר עוד היום איש עסקים שהורשע בפלילים ואשר קיבל מקלט בשגרירות בטריפולי. אחרי ששוטרים כיתרו את השגרירות, האזרח יצא מהמבנה ונעצר

שוטרים לובים כיתרו היום (ג') את שגרירות שוויץ בטריפולי ודרשו שיסגירו לידיה איש עסקים שקיבל הגנה במתחם הדיפלומטי. לוב איימה להגיב בתקיפות אם האזרח לא יימסר לידיה, אך לא ציינה מה תעשה במקרה כזה. כעבור שעות ספורות הוא יצא מהמבנה - ומיד נעצר.

 

שני אנשי העסקים השוויצרים, רשיד חמדני ומקס גולדי, נעצרו אשתקד בלוב בגין עבירות מס ושהייה במדינה ללא מסמכים רלוונטיים. בית המשפט בטריפולי

גזר עליהם תחילה 16חודשי מאסר, אך לבסוף החליט לשחרר את חמדני ולהמתיק את עונשו של גולדי לארבעה חודשי מאסר.

 

בחודשים האחרונים שהו חמדני וגולדי בשגרירות שוויץ בלוב שהעניקה להם מקלט, בעוד המחלוקת הדיפלומטית סביבם לא דעכה. לוב הציבה היום לשוויץ אולטימטום ודרשה לקבל לידיה את שני אנשי העסקים עד שעות אחר הצהריים. שוטרים הפגינו נוכחות סביב מתחם השגרירות וכעבור זמן קצר יצא מהמבנה חמדני.

 

אולם לוב עדיין לא התרצתה בשלב זה. היא אמנם אפשרה לחמדני לעזוב את לוב, אך התעקשה כי המחלוקת לא תיפתר עד אשר

גולדי יסגיר את עצמו לרשויות וירצה את עונשו. שר החוץ הלובי, מוסא קוסה, אמר ששוויץ מפרה את הנוהג הדיפלומטי הבינלאומי בכך שהיא מעניקה מקלט לגולדי. כעבור שעתיים הסכים גולדי לצאת מהמבנה והסגיר את עצמו לשוטרים במקום.

 

העימות הדיפלומטי הוא ככל הנראה תוצאה של תקרית שבכלל החלה בשוויץ. בנו של שליט לוב, חניבעל קדאפי, נעצר בז'נבה ב-2008 בחשד שהיכה את שני משרתיו באמצעות קולב וחגורה. התביעה השווייצרית החליטה לבסוף אחר כך לסגור את התיק נגד השניים, בעקבות הסדר שהושג בין המשרתים למשפחת קדאפי, ושפרטיו אינם ידועים. ההערכה שלוב החליטה לגמול לשוויץ על המקרה ולכן עצרה את שני אנשי העסקים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בלב הסערה. גולדי וחמדני
צילום: AFP
לא מוותר. מועמר קדאפי
צילום: AP
מומלצים