שתף קטע נבחר

נטל ההוכחה: משפט אולמרט יוצא לדרך

התביעה יודעת: אחרי שהדיחה למעשה ראש ממשלה, אסור לה להפסיד. אבל הסנגורים משוכנעים: העדים יתרסקו על הדוכן. השעייתו של התובע המרכזי, מודים בפרקליטות, היא מכה קשה - "אבל גם כך התיק נמצא בידיים טובות"

בלי התובע המרכזי בתיק, ועם הרבה רוח קרב משני הצדדים, שלב ההוכחות במשפטו של אהוד אולמרט ייפתח היום (ה') בבית-המשפט המחוזי בירושלים. האישומים - קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, מרמה והפרת אמונים, רישום כוזב במסמכי תאגיד והעלמת הכנסות במרמה - נוגעים לשלוש פרשות: משרד הנסיעות ראשונטורס, מעטפות הכסף ממשה טלנסקי ומרכז ההשקעות במשרד התמ"ת. לצדו של אולמרט עומדת לדין שולה זקן, מי שכיהנה כראש לשכתו.

 

בשעות הבוקר יתייצב ראש הממשלה לשעבר באולמה של השופטת מוסיה ארד. לאחר שיצלח את גדודי העיתונאים מהארץ ומהעולם, הוא יאזין להצהרת הפתיחה, אותה יישא פרקליט מחוז ירושלים, עו"ד אלי אברבנאל. עזר כנגדו לאורך כל המשפט תהיה יעל שניידר מפרקליטות המחוז, כאשר פרקליט המדינה משה לדור יספק "מטרייה מוראלית". זו תהיה חשובה במיוחד לאור העובדה שסגנו אורי קורב, המושעה בעקבות פרשת ה"שופטים החמורים", ייעדר מבית-המשפט.

 

"אין ספק שחסרונו של קורב מהווה מכה קשה לפרקליטות בניהול תיק אולמרט", העיד בשיחה עם ynet גורם בכיר בפרקליטות. "קורב הוא זה שמכיר כל פסיק ופסיק בתיק, ובלעדיו - גם אם זה יהיה רק בתוך האולם עצמו - תהיה לפרקליטות בעיה קשה". גם ה"פסטיבל" האחרון בנושא, הודו גורמים המצויים בפרטים, לא היטיב עם ההכנות למשפט. אחרים ביקשו להבהיר כי גם פרקליט המחוז מצוי היטב בפרטים, וכי מאז התפוצצה פרשת קורב "הייתה התגייסות גדולה, האורות דלקו עד אחרי חצות - והתיק נמצא בידיים טובות". גם בסביבתו הקרובה של לדור ציינו שאין כל בעיה עם כך שאברבנאל ינהל את התיק באופן אישי, "אפילו להיפך".   

 

עו"ד דבורה חן, לשעבר בכירה בפרקליטות, העריכה כי גם בהיעדרו של קורב, ישכילו אברבנאל וצוותו להתמודד עם התיק. עו"ד מיכה קירש, שכיהן כפרקליט מחוז ירושלים, אמר: "פרשת קורב הינה פרשה אומללה. אני חשבתי שקורב צריך להתפטר, אולם הוא לא חושב ככה וגם לא הממונים עליו. אני לא חושב שהיעדרו יפגע במשפט. ימצאו פרקליט אחרי שיעזור - או שקורב יחזור. לעומת זאת, אני לא חושב שקורב צריך להופיע בבתי-המשפט ולייצג את המדינה".

 

הסיסמאות כבר לא מספיקות

מנקודת מבטה של הפרקליטות, מדובר במלחמה על כל הקופה - גם על יוקרתה. "צריך לזכור שהיא בעצם הדיחה ראש ממשלה, ולא יכולה להרשות לעצמה להפסיד", אומרים משפטנים. בתביעה טוענים שהראיות בתיק מוצקות וחמורות. אבל גם בצד ההגנה - זה של עורכי הדין אלי זהר, נבות תל-צור, רועי בלכר ונוית נגב - רחוקים מלהרים ידיים. "זה כתב אישום של סיסמאות, זרקו אליו כל דבר שיכלו בתקווה שאולי בסוף ייצא מזה משהו", אמר יועץ התקשורת של אולמרט, אמיר דן. "עכשיו מגיע סוף-סוף השלב, בו סיסמאות והדלפות מגמתיות כבר לא מספקות - מעכשיו רק העובדות קובעות, וכשיבחנו אותן - אין לנו ספק שהתמונה תשתנה לחלוטין", הוסיף.

 

חלק מהטקטיקה, כפי שהעיד עו"ד תל-צור, תהיה להוכיח שלראש הממשלה לא היה כל זמן להתעסק ברישומים כאלה ואחרים. "לכל אישום השבנו בכתב מלבד פרשת ראשונטורס. אנו מאמינים שלא ניתן להוכיח בתיק טענות פליליות. צריך לזכור שבאף אישום אין טענות של שוחד והלבנת הון. ננסה לשכנע את בית-המשפט שבשום שלב התנהלותו של אולמרט לא היוותה עבירה פלילית. אם זה לא היה אהוד אולמרט - התיק הזה היה הולך לבית-משפט השלום, לשופט אחד". "נדמה לי שהגיעה העת לתת לראיות לדבר, ולא לפרשנים", אמר גם עו"ד מיכה פטמן, המייצג את שולה זקן. "אני מעריך שלאחר הסקרנות הראשונית, בסופו של יום כולנו נזכה לשמוע מה בית-המשפט חושב".

 

המשפט צפוי להימשך חודשים ארוכים, לפי ההערכות - בין שנה לשנה וחצי. מול השופטים מוסיה ארד, יעקב צבן ומשה סובל יעלו כמעט 300 עדים. משה טלנסקי, כוכב פרשת המעטפות, כבר העיד בהליך מוקדם, עוד בטרם הוגש כתב האישום. בקשת הפרקליטות - לדחות את המשפט בצל השעיית קורב - אמנם לא התקבלה, אך בית-המשפט החליט לרווח את הדיונים, ולקיימם לפחות בהתחלה רק אחת לשבוע. בהמשך יהיה צפוף יותר. "משעמם", סיכם משפטן העוסק בתיק, "בוודאי לא יהיה כאן". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עומד לדין: אולמרט
צילום: דודי ועקנין
בידיים שלה: השופטת ארד
צילום: אלכס קולומויסקי
מרחוק: עו"ד קורב
צילום: נועם מושקוביץ
מומלצים