שתף קטע נבחר

מופז: אתווכח, מבלי לפרוש; לבני: לא ארד רמה

בישיבת מועצת קדימה מתח שאול מופז ביקורת נוקבת על היו"ר ציפי לבני, והבהיר כי לא ויתר על הדרישה להקדמת הפריימריז - אך לא יפעל לפיצול התנועה. לבני, מצדה, הדגישה כי לא תיענה לכך. ומה דווקא הצליח לאחד את השניים - עם נתניהו?

ימים ספורים לאחר עוד סבב מתיחות בקדימה, הודיע הערב (יום ד') שאול מופז כי לא ויתר על דרישתו להקדים את הפריימריז במפלגה - אך הבהיר כי אין בכוונתו לפעול לפיצולה. מנגד, שבה היו"ר ציפי לבני - המסתמנת בינתיים כמנצחת הגדולה בעימות - על עמדתה שלפיה תיערך ההתמודדות לראשות התנועה רק לקראת הבחירות הבאות.

 

בישיבת מועצת קדימה, שנערכה הערב בפתח תקווה, אמר מופז: "אני חושב שהוויכוח על קבלת אשראי מחודש למנהיגות התנועה לא תם. הצעתי דרך של הסכמה ופשרה שלא יהיה מנוס ממנה. אני שומע קולות שמנסים לדחוק חברים מחוץ לקדימה. אלה אותם קולות שהדביקו את שמי לחוק של נתניהו על פרישה של שבעה חברים. זה לא החוק שלי וגם לא דרכי. אני רוצה להוביל את קדימה לניצחון בבחירות הבאות".

 

בהמשך, שיגר ביקורת לעברה של לבני ומדיניותה: "מדובר בדרך כוחנית, בלתי ראויה ולא נכונה של אחיזה בתקנון זה או אחר. מי שמסתתר מאחורי תקנונים עלול להוביל להרס התנועה. קדימה נקלעה למשבר שהוא פועל יוצא של טעויות שנעשו וחוסר מנהיגות מספקת בהובלת האופוזיציה. התוצאה של זה היא מספר לא מבוטל של חברי כנסת שניהלו משא ומתן עם שלוש מפלגות, ובסופו של דבר נוצר סדק מאוד קשה בתוך התנועה. אי אפשר לטאטא את זה מתחת לשטיח".

 

לבני התייחסה גם היא לשסע במפלגתה, והשיבה בביקורת לעברו של מופז: "החלטת הסיעה לדחות את ההצעה הצינית של נתניהו הייתה צריכה להיות סיום הפרשה, אבל לצערי גם אחרי כך היו מי שהמשיכו לדרוש, לאיים ולתבוע. קדימה נפלה לעיתים בשוגג בידי יריבה והתחילה לכרסם עצמה מבפנים. אני לא עוסקת בנושא הזה בשביל העתיד, כדי לומר שזה ייפסק מכאן והלאה. לא ארד, כפי שלא ירדתי עד עכשיו, למגרש הקטנוני והפוליטי הקטן. קדימה תבחר את הנהגתה הבאה רק לקראת הבחירות הבאות לכנסת".

 

אתרי המורשת: מאוחדים סביב עמדת הממשלה

למרות הוויכוחים הקשים בין השניים, נראה כי דווקא באשר לאיומים ששיגרו הפלסטינים בעקבות ההכרזה על מערת המכפלה וקבר רחל כאתרי מורשת - הצליחו מופז ולבני להגיע לעמק השווה.

 

"לא נקבל את כל איומי האלימות והאיניתפאדה שבאים מהצד השני ברגעים כאלה. אלה הרגעים שגם מול התנהלות שלומיאלית (של הממשלה, א.מ) שאת המחיר שלה משלמים כולנו, צריך לצאת קול אחד מישראל", קבעה לבני.

 

מופז דחה גם הוא את האיומים לפתוח באלימות, בעקבות ההכרזה. "מדינת ישראל מאפשרת חופש פולחן לכל הדתות באופן שבו היא יכולה להיות גאה בכך. בכל הסדר, יהיו קבר רחל ומערת המכפלה אתרי מורשת בישראל - ולא הפלסטינים יקבעו לנו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
לבני. המנצחת הגדולה?
צילום: גיל יוחנן
שאול מופז. טונים שונים
צילום: עופר עמרם
מומלצים