שתף קטע נבחר

מאסר ממושך בקזחסטן: "בישראל זרקו את אבא"

בתו של בוריס שיינקמן, שנשלח לכלא בקזחסטן לאחר ששיחד פקידי ממשל, בתמורה לסגירת עסקת נשק גדולה, אמרה: "אבא שלי עבד בשביל המדינה וזרקו אותו"

"כולנו בהלם, זה היה צריך להיגמר אחרת, המדינה זרקה את אבא שלי" - כך אמרה היום (ה') ל-ynet בתו של בוריס שיינקמן, שנידון ל-11 שנות מאסר בקזחסטן - לאחר שהורשע ששיחד שני פקידי ממשל קזחים, ובהם סגן שר ההגנה, בתמורה לסגירת עסקה השבחת נשק גדולה.

 

שיינקמן, ששירת בעבר במשך 25 שנה בצבא הסובייטי בתפקיד מהנדס אלקטרוניקה, פרש בדרגת אלוף-משנה, עלה ארצה בשנת 1995 וכעבור זמן החל לעבוד כסוכן של מספר חברות ביטחוניות בישראל, שביקשו לקדם עסקאות למכירת נשק לצבא קזחסטן. קשריו הענפים שימשו להם לעזר. הוא נעצר במרס 2009, בחשד ששיחד את שר ההגנה והפקיד.

 

ילנה, בתו הבכורה של שיינקמן סיפרה כי המשפחה קיבלה את גזר הדין בהפתעה ובתחושות קשות. "אנחנו בשוק גדול, כי הכול היה צריך להיות אחרת, הכול היה צריך להיגמר אחרת. ציפינו למשהו אחר. עורכת הדין אמרה לנו שהכיוון הוא חיובי ושהמשפט מתנהל בצורה טובה. גורמים בקזחסטן אמרו לנו שיהיה בסדר, וגם ממה שהתעדכנו באמצעי התקשורת שם התמונה נראתה טובה יותר. כל המשפחה בשוק גדול, אי אפשר לתאר את זה אחרת".

 

בתו של שיינקמן סיפרה, כי לא היה למשפחה ספק שאביה ישתחרר בתום המשפט ויחזור הביתה לישראל. "בזה האמנו, לזה ציפינו וזה מה שכולם אמרו, שהוא עומד לחזור לישראל", היא אמרה בכאב.

 

בקיץ 2009 עתרה משפחתו של שיינקמן לבג"ץ, בדרישה שהמדינה תכיר בו כמתווך

מטעם תעשיות הנשק הישראליות ותפעל לשחרורו. למשפחה היו טענות על כך שהמדינה לא פעלה לטובתו, מעבר להתנהלות ה"קונסולרית" הבסיסית, כשהובהר להם כי מדינת ישראל אינה מתערבת בהליכים פלילים של אזרחים ישראלים בחו"ל.

 

לילנה, המסבירה כי איננה יודעת מה צופן העתיד לאביה, טענות קשות כלפי המערכת "אני מאוד כועסת, נטשו את הבן אדם הזה וכולנו בשוק מההתנהלות הזו, אין מילים על האופן בו נהגו במקרה הזה, אבא שלי עבד בשביל המדינה וזרקו אותו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בוריס שיינקמן. 11 שנות מאסר בקזחסטן
צילום רפרודוקציה: עידו ארז
מומלצים