שתף קטע נבחר

צ'ילה: רעש אדמה חזק מאוד בעוצמה 8.8

בעקבות רעידת אדמה בעוצמה 8.8, הגיעו גלי צונאמי לחופים באזור הרעש - כ-320 ק"מ דרומית לבירה סנטיאגו. עד כה דווח על 47 הרוגים. הרעש הורגש היטב גם בבירת צ'ילה, אך המידע המגיע מאזורי הפגיעה מקוטע. "לא הבנו מה קורה. לפתע הרגשנו את האדמה רועדת ואז היתה הפסקת חשמל", סיפר אחד התושבים

רעידת אדמה חזקה מאוד בדרום-אמריקה: רעש אדמה בעוצמה של 8.8 בסולם ריכטר הורגש הבוקר (שבת) בצ'ילה. האזור שנפגע מרעש מנותק ולא מגיע ממנו כמעט מידע - אך דווח כי ממידע ראשוני עולה כי לפחות 47 בני-אדם נהרגו. גלי צונאמי פגעו באזור מוקד הרעש.

 

מוקד הרעש היה בים, כ-115 ק"מ צפונית מזרחית לעיר קונספסיון שבמרכז צ'ילה, העיר השנייה בגודלה במדינה בה מתגוררים כ-300 אלף בני-אדם.

 הרעידה, שהיתה בשעה 3:30 בלילה (8:30 שעון ישראל) נמשכה כדקה וחצי והורגשה אף בארגנטינה, השכנה ממזרח. עדי ראייה דיווחו הרעש העז גרם לנפילת רשתות החשמל והטלפון בחלקים של עיר הבירה סנטיאגו. הדבר מקשה על הדיווחים מהאזור ולפי שעה ידוע כי בניינים במדינה קרסו. שלוש שעות לאחר הרעש החזק, הורגשה רעידת משנה בעוצמה 6.2 בסולם ריכטר.

 

 

מרכז אזהרות הצונאמי של האוקינוס השקט הזהיר מפני היווצרות גלי צונאמי, גם בפרו, קולומביה, פנמה, קוסטה-ריקה, אקוודור ואפילו ביפן ובאוסטרליה. לפי ההודעה שפרסם המרכז "הגלים עשויים לפקוד את החופים באזור מוקד הרעש תוך דקות, ואת חופי המדינות השכנות תוך כמה שעות".

 

ואכן זמן קצר אחר הרעידה, פגעו גלים בחופים באזור הרעש. "לפי השינויים ברמת פני הים באזור, גל צונאמי נוצר שם", מסר מרכז אזהרות הצונאמי של האוקינוס השקט. "ייתכן שהגל הזה גרם להרס בחופי צ'ילה, ועשוי לאיים גם על חופים רחוקים יותר".

 

דיווחים ממוקד הרעש לא התקבלו, אך מבירת צ'ילה, שם הורגש הרעש היטב, סיפרו תושבים כי הבניינים רעדו. אחד מתושבי סנטיאגו, המרוחקת כ-320 ק"מ ממוקד הרעש, סיפר לעיתון 'לה טרסרה': "לא הבנו מה קורה. לפתע הרגשנו את האדמה רועדת ואז היתה הפסקת חשמל. הרעידה עצמה הורגשה כ-35 שניות". תושבים בעיר סיפרו כי כל הבניינים רעדו ואנשים רבים בכו וחיבקו אחד את השני. במקביל, בעקבות רעש האדמה - משחק גביע דיוויס בטניס בין ישראל לצ'ילה, שאמור להתקיים בשבוע הבא בצ'ילה, מוטל בספק.

 

רעש בעוצמה 9.5 ב-1960

צ'ילה ידעה כמה רעידות אדמה חזקות מאוד בעשרות השנים האחרונות. בשנת 1960 פקדה את המדינה רעידת אדמה בעוצמה 9.5 בסולם ריכטר. 1,655 בני-אדם נהרגו אז וגלי הצונאמי שנגרמו הגיעו עד להאווי, יפן ולפיליפינים - מרחק של אלפי קילומטרים מדרום אמריקה. ב-20 בפברואר 1835 פקדה את העיר קונספסיון רעידת אדמה חזקה, שהחריבה את רובה, והיא נבנתה מחדש. גם בשנת 1939 היתה רעידת אדמה חזקה בעיר, שהרסה כ-15 אלף בתים.

 

כמה שעות קודם לכן הורגש רעש אדמה חזק באזור אחר בעולם. רעידת אדמה פקדה את האוקיינוס השקט, דרומית ליפן, והסוכנות המטאורולוגית במדינה הזהירה מפני גלי צונאמי בגובה של עד שני מטרים, אך שעה קלה לאחר מכן ביטלה את האזהרה. שני בני אדם נפצעו, ולא דווח על נזק משמעותי.

 

המכון הגיאולוגי של ארצות הברית מסר כי עוצמת הרעש באזור

 יפן היתה 7.3 בסולם ריכטר, אולם ביפן טוענים כי העוצמה הייתה 6.9 בלבד. האמריקנים דיווחו כי מוקד הרעש היה 84 קילומטרים מזרחית לנאהה שבאי אוקינאווה ו-29 קילומטרים מתחת לפני הים.

 

בחודש שעבר נהרגו 230 אלף בני אדם ברעש אדמה בעוצמה 7 שפקד את האיטי. מדובר במניין קורבנות זהה לזה שגבה הצונאמי הקטלני ששטף בשנת 2004 את חופי אסיה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ברי רוזנברג
האדמה רעדה בצ'ילה. ארכיון
צילום: ברי רוזנברג
מומלצים