שתף קטע נבחר

ביהמ"ש במצרים אישר לייצא גז טבעי לישראל

בית המשפט המנהלתי הורה לממשלה המצרית להגדיר במדויק את כמויות ומחירי ייצוא הגז, במטרה לוודא כי הן תואמות את צרכי האנרגיה של המדינה. פסק הדין שם קץ לסכסוך המשפטי הארוך שהתעורר סביב מכירת הגז לישראל

בית המשפט המנהלתי העליון בקהיר אישר היום (שבת) לממשלת מצרים להמשיך לייצא גז טבעי לישראל. עם זאת נקבע כי על הממשלה המצרית להגדיר במדויק את המחירים והכמויות של הגז לייצוא. 

 

 

פסק הדין החדש מגיע זמן לא רב לאחר כניסתו לתוקף של הסכם הגדלת אספקת גז מצרי לישראל. בכך הושם קץ לסכסוך המשפטי שהתעורר סביב מכירת הגז לישראל.

 

בהחלטת בין המשפט נקבע כי לאור ההסכמים לייצוא נפט וגז והסכם השלום בין המדינות, "לישראל יש זכות לרכוש נפט וגז מצרים כמו כל מדינה אחרת, ללא כל אפליה".

 

עוד פסק בית המשפט, כי על ממשלת מצרים להשגיח על מחירי וכמויות הייצוא של הגז, ולוודא כי הן תואמות את צרכי האנרגיה של המדינה בטרם תייצא את הגז. במסגרת זו נקבע כי על מצרים ליצור מנגנון שיגדיר את כמויות ומחירי ייצוא הגז.

 

מצרים החלה לספק גז לישראל במאי 2008, בעקבות הסכם שחתמה עם ישראל בשנת 2005 לפיו מצרים צריכה לספק לישראל 1.7 מיליארד מ"ק לשנה במשך 20 שנה.

 

בפברואר 2009 קיבל בית המשפט המנהלי העליון בקהיר ערעור שהגישה ממשלת מצרים והשעה החלטה שהתקבלה בערכאה נמוכה יותר, שהורתה להפסיק  את ייצוא הגז הטבעי לישראל. ממשלת מצרים מצידה, התעלמה לאורך זמן זה מההחלטה להפסיק את הייצוא.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צינור הגז הטבעי ממצרים לישראל
מומלצים