שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  בחזרה לעתיד

  למרות שנדמה ש"מלחמת הכוכבים" היתה כאן מאז ומעולם, אפילו ג'ורג' לוקאס הגדול היה פעם סטודנט לקולנוע עם שאיפות גדולות וכשלון בקופות. "טיול שורשים", המדור שמוציא את השלדים מהארון

  פעם, לפני הרבה שנים... רגע, בואו ננסה לנסח את זה אחרת. A Long Time Ago in a Galaxy Far, Far Away, היה סטודנט אלמוני לקולנוע ושמו ג'ורג' לוקאס. בסוף שנות השישים הפיק סרט עתידני קצר, שפותח כמה שנים לאחר מכן לפיצ'ר מלא, הראשון בקריירה הצעירה שלו - קריירה שעם הזמן גדלה והתעצמה בחסות משפחת סקייווקר לכדי אימפריה הוליוודית אדירה ובלתי ניתנת לסיפוק. אימפריה שמכה בשנית, בשלישית, בשישית ומי יודע עוד כמה פעמים.

   

  אכן, המפץ הגדול של הבמאי האמריקני אירע ב-1977 עם יציאתו לאקרנים של הסרט "מלחמת הכוכבים" - הראשון בטרילוגיה הנודעת, ששינתה את פני הקולנוע לעד. מאז, היקום של לוקאס מתפשט עוד ועוד וכך גם הסדרה עצמה שנמתחה במילניום החדש לטרילוגיה נוספת, משחקי מחשב, שלל מרצ'נדייז ועדת מעריצים מפה ועד הודעה חדשה שתיקלט בלווייני נאס"א במאונטיין ויו, קליפורניה - קרוב כל כך לאתר הצילומים של THX 1138, משם בעצם התחיל הכל.


  כרזת הסרט THX 1138, כפי שיצאה ב-1971

   

  אבל בואו נאמץ לרגע את הפרקטיקה של סטיבן הוקינג וננסה לשנות את הקוטביות של הקוסמולוקאס וללכת אחורה, מעבר למפץ הגדול של "מלחמת הכוכבים". ומה נגלה שם? חור שחור או שמה דווקא ננס לבן. בכל מקרה זהו THX 1138, סרט הביכורים של הבמאי הצעיר מ-1971, המבוסס על פרויקט הגמר שלו באוניברסיטת דרום קליפורניה (USC) שם למד.

   

  מעלה קרחות - גרסת הבמאי

  בניגוד ליקום העשיר, המפורט ועתיר הדמויות של "מלחמת הכוכבים", זירת ההתרחשויות של THX 1138 היא מיקרו-קוסמוס מינימליסטי וחד גוני, וכך גם הדמויות שבו. לא תמצאו שם את לוק וליה, האן סולו, צ'ובאקה, דארת' ויידר או ג'אבה דה-האט, אלא את SEN 5241, LUH 3417 וכמובן את THX 1138 (ברשותכם נקצר ונקרא לו "מיסטר טי") - פועלים אפורים, גלוחי ראש, מסוממים ומדוכאים רגשית ומינית בבית חרושת סטרילי, אותו הם מכירים כעיר מגוריהם. מעין מעלה קרחות.

   

  בעולם האורווליאני של THX אין רגשות, אין ממש אישיות, אין אנושיות - זה לא יצרני. וזה מה שחשוב למשטר הכפייתי, הקר והאלים אליו אנו נחשפים. משטר המנטר את האזרחים חסרי הזהות באמצעות מצלמות מעקב, אנדרואידים כשוטרי מחשבות וצריכה יומית של סמים, המון סמים. מדכאים. אפילו הרובוטים המיתולוגיים C3P0 ו-R2D2 מעולם לא הרגישו אנושיים יותר.

   

   

  אבל מה קורה כשמשהו משתבש והשפעת הסמים פגה ומתמסמסת בהורמונים, ברגשות, באהבה? בסרטו האחרון של לוקאס "נקמת הסית'" (2005) אנו מתוודאים לשינוי שעובר אנקין סקייווקר בעקבות מות אהובתו (הנסיכה אמדלה) והמרתו מאדם למכונה. ב-THX 1138 הגאולה האנושית של "מיסטר טי" שלנו באה בעקבות האהבה ולמרות מותה. הוא הופך ממת-חי, אחד מני רבים מתחת לפני השטח, לבן אנוש בודד אך חופשי מעליו. 

   

  ולוקאס, גם הוא הפך מסטודנט אלמוני למולטי-מיליארדר ולאחד האנשים המשפיעים בהוליווד ובתרבות הגלובלית ככלל, בזכות המכונה, המקוריות הטכנולוגית, בעקבות הנועזות והיומרנות. בגלל שהכוח היה איתו. כבר כסטודנט הוא היה כזה, כשהוציא ב-1967 פרויקט בן רבע שעה, Electronic Labyrinth: THX-1138 4EB. שנתיים בלבד לאחר מכן החל בעיבודו לסרט באורך מלא בסיועו של פרנסיס פורד קופולה ו"וורנר ברוס".


  לוקאס וקופולה. שיתוף פעולה צנוע לשם התחלה

   

  לתפקיד הגיבורים הראשיים לוהקו רוברט דובאל (בתפקיד מיסטר טי) ומגי מקאומי (כ-LUH 3417). עוד לפני תחילת הצילומים נאלצו לגלח את ראשם בהתאם לדרישות משטרת האופנה של לוקאס, שציין את חג הגז של הקאסט בפומבי - דובאל גולח באמצע משחק בייסבול בסן פרנסיסקו, מקאומי במוזיאון לאמנות בעיר והכל צולם לסרט פרומושן בשם "קירח" (bald).

   

  בכלל, סן פרנסיסקו שימשה כלוקיישן מזמין במיוחד. פרויקט התחבורה העירוני BART כמעט והושלם (נחנך ב-1972) ונתיבי הרכבת התחתית השוממים עמדו לרשות לוקאס וצוותו. שם צולם קטע האקשן המורכב ביותר - סצינת המרדף לקראת סוף הסרט. שאר הסצינות צולמו באתרים שונים אחרים ברחבי העיר: אולם המדעים באוניברסיטת ברקלי הסמוכה, שדה התעופה ועוד. זה נשמע טוב יותר מאיך שזה נראה, THX 1138 הוא סרט חד-גוני (הלבן שוטף את כולו), מינימליסטי וקלסטרופובי.


  דובאל כמיסטר טי והשוטרים האנדרואידים. לבן, מינימליסטי וקלסטרופובי

   

  תקוע בעבר

  בסך הכל, תקציב הסרט עמד על כ-780 אלף דולר, שאת רובם גייס קופולה בעזרת חברת ההפקה הצנועה שלו, 'אמריקן זאוטרופ' - שנים ספורות אחרי שהוא עצמו הפיק וביים את סרטו הראשון "דמנטיה 13" (עליו כתבנו במדור זה). אז הוא זכה מן ההפקר על חשבונו של מנחם גולן, הפעם הוא שילם על כך בעימות עם הוורנרים, שלא היו מרוצים מהתוצאה של לוקאס ודרשו קיצוץ של חמש דקות מהסרט והחזר של כ-300 אלף דולר על הלוואתם להפקה.

   

  הוורנרים ידעו על מה הם מדברים. למרות כל השטיקים הקידומיים של לוקאס, הסרט נחל כשלון בקופות. למרות זאת, הצלחת סדרת "מלחמת הכוכבים" בעשר השנים הבאות, הביאו לחיזוק מעמדו כסרט קאלט - כזה שזכה לאינספור איזכורים בתרבות הפופולארית. מוזיקאים, במאי קולנוע וטלוויזיה ואחרים הצפינו את THX 1138 ביצירותיהם.


  THX 1138 - בחזרה לעתיד עם גרסת הבמאי

   

  לוקאס עצמו, יומרני ועקשן מתמיד, הקפיד גם הוא לאזכר את יצירתו הראשונה בכל הסרטים שיבואו. ב'אמריקן גרפיטי' מופיע THX 1138 כמספר זיהוי על לוחית הרכב של אחד הגיבורים. וכך גם בכל סדרת "מלחמת הכוכבים" ושלוחותיה - שם הרכבים הם חלליות והנהגים רובוטים (וגם להם יש תגיות זיהוי). כל כך הרבה איזכורים, צריך רק לחפש אותם וגם ללכת למקור - אותו סרט ביכורים מ-1971.

   

  ולוקאס, הוא עצמו לא מסתפק בכך. הוא כל כך אובססיסי לגבי THX 1138 שניסה להוציא אותו מחדש שוב ויעשה כך גם בעתיד הקרוב. שוב ושוב ושוב, הוא כל הזמן חוזר אליו. גם הוא מנסה לפצח את התעלומה: מה מסתתר בעבר שהוא גם עתיד, אי שם מעבר למפץ הגדול.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  לוקאס. קצה היקום
  צילום: GettyImages imagebank
  לאתר ההטבות
  מומלצים