שתף קטע נבחר

בנק ישראל מתנגד לחוק קופות גמילות החסדים

הצעת החוק של ח"כ גפני תכשיר את פעילות קופות גמילות החסדים (הגמ"חים), המעניקות הלוואות לנזקקים ללא פיקוח. הממשלה תתמוך בהצעה, אך גפני מכחיש כי התנה את זירוז הצעת חוק בנק ישראל, באישור הצעתו. בנק ישראל מתנגד להצעת החוק, אך טוען: נחפש פתרון לפי חוק הבנקאות

ועדת השרים לחקיקה אישרה הבוקר (ג') את תמיכת הממשלה בהצעת חוק הגמ"חים של יו"ר ועדת הכספים, משה גפני (יהדות התורה).

 

 

הצעת החוק הפרטית תכשיר את פעילותן של קופות גמילות החסדים (הגמ"חים) של המגזרים השונים כולל החרדי, המעניקות הלוואות לנזקקים. לצורך פעילותם מקבלים הגמ"חים פיקדונות ומעניקים הלוואות, דבר המנוגד לחוק הבנקאות הקובע במפורש כי "מי שאינו תאגיד בנקאי לא יעסוק בקבלת פיקדונות כספיים ובמתן אשראי כאחת".

 

על פי ההצעה, יוכנס בחוק הבנקאות סעיף שלפיו "פיקדון גמילות חסדים לא ייחשב כקבלת פיקדונות כספיים, והלוואת גמילות חסדים לא תיחשב כמתן אשראי". המשמעות היא כי הגמ"חים יפעלו בבנקים זעירים, מבלי שיוטל עליהם הפיקוח המחמיר שמוטל על בנקים.

 

גפני: לא היו עושים את זה למי שלא חרדי

בדיון שהתקיים היום בוועדת הכספים, דחה גפני את הטענות כאילו הוא מתנה את אישור חוק בנק ישראל באישור הצעת חוק פרטית שלו להסדיר את הפעילות של קופות גמילות חסדים במסגרת חוק הבנקאות. גפני אמר כי אין קשר בין הדברים ולדעתו לא היו עושים כזה עניין לו היה מדובר במוסדות לא חרדיים.

 

גפני ציין כי הופעל עליו לחץ של נגיד בנק ישראל וראש הממשלה לסיים את הכנת חוק בנק ישראל לאישור סופי לפני פגרת הפסח שמתחילה בעוד שלושה שבועות והוא אכן עושה מאמצים בכיוון זה.

 

"אין שום קשר בין החוק לבין נושא הגמ"חים. נחשפתי לבעיה שהמוסדות האלה שפועלים עשרות שנים נוגדים את חוק הבנקאות כשנכנסתי לראשונה לתפקידי לפני כעשרה חודשים", אמר גפני והוסיף כי הציג את הבעיה בעבר בפני הנגיד וביקש לפתור אותה.

 

לדבריו, בנק ישראל הבטיח למצוא פיתרון אבל הוא לא נמצא עד היום. לדבריו, גורם בבנק אמר לו ש"יהיה בסדר" אבל גפני התעקש להסדיר את הנושא בצורה ממוסדת. "עשרות שנים המוסדות האלה פועלים ובנק ישראל לא מתערב ואם משהו לא בסדר לא יכול להיות שהם יהפכו להיות כתם על המדינה, ונדרש להסדיר בחוק את העניין הנורמלי הזה שנותן הלוואות ללא ריבית ומקבל תרומות כפיקדונות", אמר. 

 

כשראה שבנק ישראל מתמהמה במציאת הפיתרון, אמר גפני, הוא הגיש על כך הצעת חוק פרטית שאושרה היום לדיון בוועדת השרים לחקיקה ותעלה מחר לקריאה טרומית. "אין לכך קשר עם חוק בנק ישראל. קשה להיות חרדי, ואני לא רוצה שזה יהיה סתם 'בסדר'. אני יודע מי הדליף את ההקשר הזה ואני יודע שלא היו עושים את זה למי שלא חרדי".

 

פישר: אנו מכירים בחשיבות הגמ"חים

בהודעה שהוציא בצהריים בנק ישראל נמסר, כי הבנק מתנגד להצעת החוק, וכי המפקח על הבנקים מסר את עמדתו למשרדי האוצר והמשפטים וכן לח"כ גפני.

 

בהודעת הבנק נמסר כי עמדת בנק ישראל באה לידי ביטוי בעמדת משרד המשפטים שהוגשה לוועדת שרים לחקיקה. עוד צוין, כי "הבנק מכיר בחשיבותו של מוסד הגמ"ח בקהילה היהודית במשך מאות שנים. בנק ישראל מצדד בפיתרון במסגרת החוק, שיעמוד בקנה אחד עם חוקי הבנקאות בישראל".

 

נגיד בנק ישראל סטנלי פישר, התייחס היום בוועדת הכספים לסוגייה ואמר: "הוצאנו אמנם הודעה שאנחנו מתנגדים לחוק, אבל אנחנו מכירים בחשיבות הגמ"חים ורוצים להגיע לפתרון שיהיה מקובל על יו"ר ועדת הכספים, ועל בנק ישראל לפי אמות המידה של חוק הבנקאות". לדברי הנגיד, הבעייה איננה מתייחסת לתרומות שניתנות לגמ"חים, אלא למקרים של ספק פקדונות שאנשים נותנים לקופות כדי לקבל אותם חזרה בתנאים אלה ואחרים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים